המדריך להצלחה בבחירת קופת גמל


לבחירה בקופת גמל נודעת חשיבות מרובה. מאחר וקופת גמל היא מכשיר חסכון לטווח ארוך או בינוני על החוסך לבחור קופה שתבטיח לו את השקט הנפשי המירבי לאורך זמן, ותעניק לו בבוא היום את התשואה המקסימאלית.


הרפורמה בשוק ההון שינתה לחלוטין את מפת שוק קופות הגמל. הקופות, שברובן נוהלו עד היום על ידי הבנקים הגדולים, נמכרו על ידי הבנקים והועברו לניהולם של בתי השקעות פרטיים וחברות ביטוח. כיום, בניגוד לעבר, ההחלטה באיזה קופה להשקיע נתונה בידי העובד והמעביד אינו רשאי להגביל את העובד היכן יופקד כספו.


בעת קבלת ההחלטה באיזה קופת גמל לבחור יש לשים לב לפרמטרים הבאים:

תשואה לאורך זמן
הדבר החשוב ביותר בבואנו לבחור קופת גמל הוא לבדוק את ביצועי קופת הגמל לאורך השנים. לשם כך, יש לבחון אילו תשואות השיגה הקופה בשנים האחרונות ולא להתפתות לבחור בקופה שהשיגה תשואה גבוהה בפרק זמן קצר. מומלץ, לבחון את ביצועי העבר של קופת הגמל, במיוחד בתקופות בהן השווקים ירדו.

מידע
בשוק קופות הגמל פועלים כיום גופים רבים ורמת התחרותיות בו עלתה בצורה משמעותית. חשוב שציבור המשקיעים יבחר בתבונה את החברה המנהלת המתאימה ביותר לדרישותיו, שתבטיח לו הניהול המקצועי ביותר ותמנע מסיכונים מיותרים. באתר גמלנט של משרד האוצר ניתן להשוות את התשואות של הקופות השונות לאורך זמן, לבחון את הרכבן ואת רמות הסיכון.

ניסיון
כאשר בוחרים בקופת גמל מומלץ לבחור בחברה בעלת ניסיון אשר צברה מוניטין מוצלח בתחום ההשקעות. בעולם ההשקעות אין תחליף לניסיון ורק מנהלים, שצברו ידע של שנים ארוכות בשוק ההון, מסוגלים להבטיח כי כספכם ינוהל בצורה הטובה ביותר.

אחריות
מאחר וקופת הגמל הינה מכשיר חסכון לטווח ארוך או בינוני, חשוב לוודא שמנהלי ההשקעות אינם נוטלים סיכונים מיותרים בניסיון להשיג תשואות גבוהות. קופת גמל טובה צריכה להתנהל באופן שמרני על מנת להבטיח השגת תשואות גבוהות בטווח הארוך בלא לחשוף את ציבור המשקיעים לסיכונים. המדד המקובל לבחינת רמת הסיכון של הקופה הינו "סטית התקן".

שירות
התחרות הרבה בתחום קופות הגמל הביאה לשיפור ברמת השירות הניתן לציבור החוסכים. מומלץ שלא להתפשר על רמת השירות בתמורה להבטחות לתשואה גבוהה.

גיוון
בעקבות הרפורמה בשוק ההון מוצע כיום לציבור מגוון רחב של קופות גמל. חשוב לבחור בקופה המתאימה לצרכים המיוחדים של כל חוסך, לאופק ההשקעה שלו ולתוכניותיו העתידיות לשימוש בכסף.

הרכב ההשקעות
על מנת להבטיח בחירה בקופה המתאימה ביותר לצרכינו האישיים, עלינו לבחון מהו הרכב ההשקעות של הקופה, כמה מנכסיה מושקעים במניות, מה היקף פיזור הנכסים, באילו ענפים מושקע הכסף, וכיצד מחולקות ההשקעות בין שווקים בארץ לחו"ל.

אפשרות נוספת היא הצטרפות לאחד משלושה מסלולי השקעה תלויי גיל, בהם מדיניות ההשקעה מתחשבת, בין היתר, בגילאי העמיתים בכל מסלול. מסלולים אלה הם מסלולי ברירת המחדל בעת ההצטרפות לקופת הגמל, ועמית יצורף אליהם בהתאם לגילו (אלא אם בחר אחרת). עמית אשר הגיע לגיל המקסימלי במסלול בו הוא נמצא ישויך אוטומטית למסלול הבא, בהתאם לגילו.

 

עמלות
בהתאם לחוק, גובות החברות דמי ניהול בשיעור שאינו עולה על 1.05% מהצבירה בקופות הגמל ו- 4% מההפקדות לקופה ואילו בקרנות ההשתלמות גובות החברות דמי ניהול שלא יעלו על 2% מהצבירה בלבד. מומלץ לבדוק מהן העמלות אותן גובה החברה. עם זאת, מומלץ שלא להתפתות לבחור דווקא בחברות הגובות את דמי הניהול הנמוכים ביותר מאחר ולאורך זמן התשואות חשובות יותר משיעור העמלות.

 

עוד בנושא קופות גמל והשתלמות:

 

שאלות ותשובות בעניין קופות גמל

 

 

close

האמור לעיל כפוף להוראות ההסדר התחיקתי והוראות התקנונים הרלוונטיים.
האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ פנסיוני אישי המותאם לצרכי הלקוח.
אין לראות באמור לעיל התחייבות של החברה להשגת תשואות עודפות ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד.