האם הסיכון באג"ח הארוכות הצטמצם?

שי ירון
|
02 יוני, 2015
גילוי נאות


לאחרונה ראינו עליית תשואות במרבית האג"ח ברחבי העולם. מה הוביל לעלייה והאם היא מרמזת על שינוי מגמה במחירי האג"ח?

 

תמליל הסרטון:

 

האם מחירי האג"ח ברחבי בעולם הגיוניים?

עד לפני מספר שבועות ראינו את מחירי האג"ח ברמות גבוהות מאוד, מה שגילם תשואות לפדיון ברמות שפל היסטוריות. בחלק מהמקומות, כמו גרמניה ושוויץ למשל, אף ראינו את האג"ח ל-10 שנים מגלמות תשואה שלילית. מה שאמר שמי שהשקיע והתכוון להחזיק אותם עד פדיונן צפוי היה לקבל פחות ממה שהשקיע. גם עליית המחיר באג"ח של מדינות בקשיים כמו ספרד או פורטוגל הובילה לתשואות חד-ספרתיות נמוכות מידי. לאור חוסר ההיגיון ששרר באפיק, לא מפתיע שראינו לאחרונה ירידת מחירים ברחבי העולם. עדיין, להערכתנו התשואות של אג"ח ממשלתיות במדינות רבות נראות נמוכות מידי, במיוחד במדינות שאינן צומחות ונמצאות בעיצומם של קשיים פיננסים.

 

מה הסיבה לעיתוי ירידת מחירי האג"ח, האם זה קשור לצפי לעליית ריבית בעתיד הקרוב?

אם מה שתדלק את מחירי האג"ח בשנים האחרונות הייתה הריבית הנמוכה והצפי שמצב זה צפוי להשאר לטווח ארוך, הרי שריבוי הערכות והתבטאויות נציגי הפד ומובילי דעה אחרים כי הסיכוי להעלאת ריבית עד סוף השנה עולה הן שדחפו את התשואות למעלה. בנוסף, בגלל שבשווקים יש לא מעט כסף חם, לשינויי הערכות יש השפעה מטלטלת יותר על השווקים.

 

לסיכום, האם צפויה מגמה שלילית באפיק זה?

כפי שזה נראה, הפד האמריקני אמנם חושש מבועת נכסים, אבל מצד שני , פרט לארה"ב שמציגה צמיחה, אירופה עדיין שקועה בבוץ, ובסין ובמדינות מתעוררות נוספות נרשמת האטה בתמ"ג. כך שרחוק היום בו הן יהיו בשלות לריביות גבוהות יותר. האמריקאים לא יוכלו להעלות בצורה משמעותית ובוודאי מיידית את הריבית, עובדה שתחזק מאוד את הדולר ותפגע בתחרותיות של המשק. לכן, להערכתנו, עליית התשואות של מרבית האג"ח הן בסך הכול תיקון מתבקש או חזרה לנקודה "שפויה" יותר לאחר ריצה חזקה בשנים האחרונות. ההערכה שלנו היא כי בעתיד הקרוב אנו עשויים לראות המשך תנודתיות בשוק האג"ח סביב רמת המחירים הנוכחית, ואולי אף ירידת תשואות קלה. לכן, לדעתנו אפשר לנצל את העלייה הזמנית בתשואות כדי להאריך את המח"מ של תיק האג"ח בצורה מתונה, וכך ליהנות מתשואות טובות יותר עם פוטנציאל לרווחי הון מסוימים.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 02/06/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.