האם הסתיימו ירידות המחירים בשוק האג"ח האמריקני?

שי ירון
|
29 דצמבר, 2016
גילוי נאות

הפד האמריקני העלה לאחרונה את הריבית, בפעם השנייה מאז המשבר של 2008. הכלכלה האמריקנית נראית חזקה, אז האם הפד הולך אכן להעלות את הריבית עוד ב-2017? כיצד זה ישפיע על שוקי האג"ח בישראל ובאירופה?

 

האם כדאי לצאת משוק האג"ח האמריקני?

הניצחון של טראמפ היה טריגר לזינוק בתשואות האג"ח האמריקניות - כלומר ירידת מחירי האג"ח. אבל, עליית התשואות התחילה עוד לפני זה, באמצע 2016. לפי הנתונים, האינפלציה בארה"ב תחזור בקרוב ליעד הפד ושוק העבודה כבר נמצא היום במצב של תעסוקה מלאה. סיטואציה כזו מחייבת את הפד להעלות את הריבית. גם האג'נדה של טראמפ, שמדברת על הפחתת מיסים והגדלת השקעות בתשתיות, תגדיל את הגירעון ותעלה את סיכון האשראי של ארה"ב. גם זה תומך בעליית תשואות האג"ח. מצד שני, צריך לזכור שאנחנו בסביבה כלכלית עולמית שמתאפיינת בצמיחה נמוכה והיעדר לחצים אינפלציוניים וגם טראמפ או הפד לא ישנו את זה, כך שלדעתנו, המשך ירידות המחירים בשוק האג"ח האמריקני מוגבלות.

 

האם צפויות ירידות גם בשוקי האג"ח באירופה?

גם באירופה ראינו עליית תשואות בשוק האג"ח לאחרונה, אבל זה בסך הכול היה תיקון מתבקש אחרי שהתשואות ירדו נמוך מידי. בפועל, אירופה מתאוששת מאוד לאט. המשמעות היא, שהבנק המרכזי צפוי להמשיך להדפיס כסף ולרכוש אג"ח במסגרת תכנית ההקלה הכמותית שלו עוד תקופה ממושכת. לצערו של הבנק המרכזי, לא נשארו לו כלים מוניטאריים נוספים כדי לעודד את הצמיחה והאינפלציה. אבל גם בהיקף הרכישות הנוכחי - כ-80 מיליארד יורו בחודש, סביר להניח שתשואות האג"ח האירופאיות יישארו ברמה נמוכה יחסית בעתיד הנראה לעין.

 

האם העלאות הריבית והאינפלציה יגיעו גם לארץ?

סביר להניח שאם הפד האמריקני יעלה את הריבית, זה ישפיע לבסוף גם על המהלכים של בנק ישראל. למרות זאת, בארה"ב האינפלציה כבר מתקרבת ל-2% בעוד כאן בארץ אין לחצים אינפלציוניים. מחירי הדיור נראים בועתיים במידה מסוימת והמדינה עדיין מטילה מכסים גבוהים על הייבוא כך ששינוי כיוון בשני פרמטרים אלו ימתן את האינפלציה. לכן, אפשר להעריך שלא נראה עלייה באינפלציה שתוביל להעלאת ריבית בעתיד הקרוב. המשמעות היא שאגרות החוב המקומיות צפויות להיות פחות רגישות להעלאות ריבית בארה"ב בהשוואה למקבילות האמריקניות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.