האם יש עוד "בשר" בשוקי האג"ח בעולם?

שי ירון
|
06 ינואר, 2015
גילוי נאות


לאחרונה ראינו מימושים בשוק האג"ח המקומי. האם זה מבשר על שינוי מגמה או שזה רק תיקון מתבקש?

 

תמליל הסרטון:

 

שלום שי, מדוע מחירי האג"ח בארה"ב ממשיכים לעלות?

שלום אילנה, בשנה האחרונה הכלכלה האמריקאית חווה שיפור כלכלי מתמשך, בעקבותיו הסתיימה תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי והתפתחו ציפיות להעלאת ריבית. ההגיון הפשוט היה אמור להפוך את האג"ח הממשלתיות להרבה פחות אטרקטיביות. בפועל, הן דווקא התנהגו בצורה חזקה יחסית.הסיבה לכך היא שנתונים בעייתיים בכלכלות משמעותיות כמו רוסיה, סין, אירופה ויפן גרמו לכך שהציפיות לעוצמת ההתאוששות התמתנו ומכך ההערכה כי עליות הריבית ידחו ואף יהיו בצורה מדודה. בנוסף לכך, משקיעים שחיפשו חוף מבטחים מצאו אותו באג"ח אלו ובמטבע הירוק. ואצלנו, מחירי האג"ח הממשלתי דווקא ירדו לאחרונה.

 

האם הבחירות הן הסיבה לכך?

תראי אילנה, הקדמת הבחירות והשיח הפוליטי המתלווה אליהן הסיטו את עיני המשקיעים מנתוני המשק החיוביים לעבר אי ודאות באשר לעתיד הכלכלי. רפורמות ותוכניות רבות חזרו למגירה ונראה כי ישארו שם. חוסר בהירות באשר לתוצאות הבחירות ולאג'נדה הכלכלית של ממשלה חדשה וכמובן לנתוני תקציב 2015 העלו מאוד את מחיר האי ודאות בשווקים. סוכנויות הדירוג הבינלאומיות אינן יכולות להתעלם ממצב בו התוואי הכלכלי אינו ברור ותחזית הדירוג שלנו נפגעה. מכאן, אפשר להבין שעם עליית פרמיית הסיכון של המדינה האטרקטיביות של האג"ח שלה ירדה.

 

לסיכום שי, האם האג"ח הממשלתיות עדיין אטרקטיביות?

את כמובן יודעת למי ניתנה הנבואה. מצד אחד, כבר ראינו בעבר שבעיתות משבר מחירי האג"ח הממשלתי בארה"ב יודעים לעלות לשיאים גבוהים משמעותית מהמצב הנוכחי ולכאורה, במצבי שוק מסויימים קיים כאן פוטנציאל לא קטן. מהצד השני, המגמה הכלכלית בארה"ב היא חיובית וממצב של הזרמת כספים והורדות ריבית, נראה כי עברנו לשאלה מתי הריבית תעלה וכמה, ואלו באופן בסיסי תנאי שוק שמקטינים את האטרקטיביות של האפיק.בשורה התחתונה, אנחנו חושבים שאין באג"ח הממשלתי כסף על הריצפה, אבל כרכיב של ניהול סיכונים בכדי לספק מענה לתרחישים שונים, יש לו מקום חשוב בתיק.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 30/12/2014 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.