עד מתי האירופאים צפויים לקנות אג"ח בהפסד?

תומר סורסקי
|
01 אוגוסט, 2019
גילוי נאות

אירופה חזרה לצמיחה לתקופה מסוימת, אבל בשנה האחרונה היא שבה להאטה חריפה. מדוע גוש היורו מתקשה להתאושש ומתי צפויות תשואות האג"ח לחזור להיות מעל האפס?

מה עשויות להיות הסיבות לכך שהכלכלה האירופית לא "מתרוממת" כמו ארה"ב למשל?

כמו הפד האמריקאי, גם הבנק המרכזי באירופה ביצע תוכנית רכישת אג"ח אדירה וחילק לבנקים הלוואות זולות, וזה ככל הנראה הציל את הכלכלה מטביעה. למרות זאת, חלק נכבד ממדינות היורו עדיין לא יכולות “לשחות” בכוחות עצמן. מדינות כמו ספרד ואיטליה שקועות עמוק בחובות, ואפילו במעצמות כמו גרמניה וצרפת, נרשמה האטה כלכלית חריפה בשנה האחרונה. ייתכן שמלחמת הסחר בין ארה"ב לסין והסימנים להאטה במקומות נוספים בעולם, גם הם לא עושים טוב למכירות של החברות האירופאיות. האינפלציה באירופה דווקא עלתה מעל 1.5% בשנה האחרונה אבל זה לא נתמך בצמיחה מתאימה, וזה מסבך את העניינים בשביל הבנק המרכזי.

 

תומר, החולשה המתמשכת באירופה עשויה להסביר מדוע תשואות האג"ח נמוכות, אבל איך זה ייתכן שהתשואות שליליות כבר כל כך הרבה זמן?

שוק האג"ח באירופה בהחלט נמצא בסיטואציה מוזרה, כאשר מדינות רבות נמצאות בקשיים פיננסים אבל האג"ח שלהן נסחרות בתשואות שליליות. למעשה, יותר מחצי מהחוב הממשלתי והקונצרני באירופה נסחר בתשואה שלילית. המשמעות היא אגרות חוב שנקנות בידיעה שתפסיד כסף. אחת הסיבות לעיוות הזה היא החשש של המשקיעים שהמצב באירופה יתדרדר למיתון ודפלציה. במקרה כזה, הבנק המרכזי עשוי להוריד את הריבית עוד, ולכן עדיף למשקיעים לקבע את ההפסד על הרמה הנוכחית ולא לספוג הפסד גדול יותר. הגופים הפיננסים כנראה גם סומכים יותר על הבנק המרכזי שיפרע את החוב, מאשר על הבנקים עצמם, שחלקם במצב פיננסי שברירי, ולכן הם מעדיפים לקנות אג"ח בתשואה שלילית במקום לשים את הכסף בפיקדונות.

תומר לסיום, האם בקרוב צפוי שינוי כיוון בשוק האג"ח באירופה?

לצערם של האירופאים, עדיין לא רואים את האור בקצה המנהרה. בגוש היורו יש לאחרונה חולשה נרחבת, ירידה בייצור התעשייתי וקיפאון בייצוא. חלק נכבד מזה מגיע מתעשיית הרכב בגרמניה, שסובלת מהאטה בביקושים הגלובאליים ומירידה בשיעור דו-ספרתי בייצור הרכבים. בהיעדר צמיחה וריבוי חובות זה לא משאיר לנגיד הבנק המרכזי הרבה ברירות, והוא שוקל לחדש את תוכנית רכישות האג"ח כבר בחודשים הקרובים. במצב כזה, אפשר להעריך שהריבית באירופה תישאר נמוכה ותשואות האג"ח יישארו כנראה נמוכות מאוד, ואפילו שליליות, עוד תקופה ארוכה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.