בטוחים שהמידע שלכם בטוח?

אבטחת מידע הייתה מאז ומתמיד חלק בלתי נפרד מהמרחב הדיגיטלי, אולם בזמן משבר הקורונה קיבל התחום משנה תוקף. כיצד הצליחה המגפה להביא את תחום אבטחת המידע לעמוד בלב ליבם של תהליכים גלובליים?

אבטחת מידע הייתה מאז ומתמיד חלק בלתי נפרד מהמרחב הדיגיטלי. אבטחה ברשת
אלטשולר שחם
|
09 יוני, 2020

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    אחד השינויים המשמעותיים ביותר שיצר משבר הקורונה הוא האצת המעבר למרחב הדיגיטלי כחלק בלתי נפרד מחיינו ובכלל זה גם נושא העבודה מהבית
  • 2
    מאחורי הקלעים של המהפכה הדיגיטלית שמאיצה כעת את התקדמותה, עומד תחום הסייבר, שקיבל משנה תוקף בזמן המשבר
  • 3
    הצורך בפתרונות ובמוצרים שמפתחות חברות בתחום אבטחת המידע צפוי לגדול בצורה משמעותית במהלך השנים הבאות

יש שאומרים שהעולם שאחרי הקורונה לא יהיה העולם שהיכרנו טרום המשבר. זה עשוי לבוא לידי ביטוי באופן בו נעבוד, נלמד, נבלה ונטוס – וגם בדרך שבה נצרוך דברים. עוד מוקדם לקבוע. אולם אחד השינויים המשמעותיים ביותר שיצר המשבר, הוא האצת המעבר לאינטרנט כחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו, ובכלל זה גם נושא העבודה מהבית, שעלה לכותרות בתדירות גבוהה בחודשים האחרונים. מעסיקים רבים וחברות ענק גלובליות הודיעו כי יאמצו את העניין וימשיכו בתהליך להעברת חלק מעובדיהם לעבודה מהבית באופן קבוע, בעוד חלק הכריזו כי ימשיכו בנוהל של עבודה מהבית ומהמשרד לסירוגין עד להודעה חדשה.

 

למעשה, המעבר הכמעט מידי של חברות בכל העולם לעבודה מהבית הוא אחת הדוגמאות הבולטות לתחומים שפורחים בתקופה מורכבת זו בכלכלה העולמית. תהליך זה הצריך היערכות מהירה שכוללת גישה לכל המערכות הדיגיטלית מבתי העובדים ובמקביל גם אבטחה של התקשורת בין המשתמשים למערכות השונות. לאור ההצלחה של ה'ניסוי התעסוקתי' שנכפה על חברות עסקיות ברחבי העולם, נראה שמגמה זו תוטמע בארגונים רבים ואף תתרחב בעתיד בצורה משמעותית.

 

לצד זאת, ניתן להזכיר תחומים נוספים כמו תחום הטלרפואה (רפואה מרחוק) שקיבל זרקור לאור ההימנעות של רבים מלהגיע למרפאות ובתי חולים בשל חשש מהידבקות בנגיף. המכנה המשותף לשינויים הללו הוא הפעילות באינטרנט, כאשר מאחורי הקלעים של המהפכה הדיגיטלית שמאיצה כעת את התקדמותה, עומד תחום הסייבר.

 

מה עושים עם כל הדאטה הזה?

השימוש במרחב הדיגיטלי ממשיך לקבוע שיאים חדשים ולעלות בצורה עקבית כל הזמן. לפי תחזיות שפרסמה ענקית הטכנולוגיה סיסקו, בשנת 2023 צפוי להגיע מספר משתמשי האינטרנט בעולם ל-5.3 מיליארד - המהווה 66% מאוכלוסיית העולם (שיעור שנגזר ממספר התושבים הצפוי בעולם בשנת 2023). זאת לעומת 3.9 מיליארד משתמשים בשנת 2018, המהווים 51% מאוכלוסיית העולם. משתמשי האינטרנט מייצרים בכל יום דאטה בכמויות אדירות: ברשת החברתית אינסטגרם, למשל, מועלים בכל יום מעל 100 מיליון תמונות וסרטונים. עד היום הועלו לרשת החברתית מעל 50 מיליארד תמונות. בפייסבוק, בכל שניה (כן, שניה) מעלים המשתמשים 4,000 תמונות. כלומר, כמעט 350 מיליון תמונות חדשות ביום, כל יום. וזה עוד מבלי שהתחלנו לדבר על הדאטה שמייצרות חברות עסקיות או מדינות. נוכחות הדיגיטל בכל נדבך בחיינו אולי נתפסת היום כמובנת מאליה, אך כדאי לזכור שרק לפני עשור, הטרנד עוד היה יחסית בחיתוליו.

 

לאור הגידול הענק, כמעט בלתי נתפס בנפח הדאטה בעולם, התפתח תחום נוסף – שירותי הענן. חברות ענק כמו גוגל, מיקרוסופט ואמזון זיהו את פוטנציאל התחום כבר לפני מספר שנים והן מציעות שירותי ענן, כלומר חוות שרתים שהן למעשה מרכזי דאטה עצומים (כמעט בלתי מוגבלים), שם מעובד המידע בצורה הרבה יותר מהירה ויעילה ונשמר בצורה מאובטחת. השימוש בענן מאפשר לחברות ולארגונים להיות תחרותיים, לייעל את השירותים שהם נותנים ולשפר את חוויית הלקוח. המודל העסקי של חברות רבות אף מתבסס על טכנולוגיה זו.

 

התנאי לאינטראקציה דיגיטלית - אמון

קיום האינטראקציות של בני האדם במרחב הדיגיטלי מושתת על אמון: אמון בכך שפרטי כרטיס האשראי לא יזלגו, שתוצאות הבדיקה הרפואית לא יגיעו לידיים הלא נכונות ובאופן כללי שזמינות האתרים תישמר 24/7. בשל כך, אבטחת המידע והסייבר הם חלק בלתי נפרד והמרחב הדיגיטלי לא ממש יכול להתקיים בלעדיהם. נפחי המידע שאנחנו מייצרים צפוי שילכו ויגדלו, וכבר היום מסתמן שהשימוש בהם הוא חלק בלתי נפרד מהאופן בו יתנהלו בעתיד ממשלות וחברות. לכן, הצורך בפתרונות ובמוצרים שמפתחות חברות בתחום הסייבר צפוי אף הוא לגדול במהלך השנים. בכך תומכות גם תחזיות שפרסמה פירמת המחקר IDC, אשר מצביעות על צמיחה עקבית של 9.4% בתחום בכל שנה עד שנת 2023.

 

החלוצה בתחום אבטחת המידע בעולם היא חברת צ'ק פוינט הישראלית, אשר פיתחה את התוכנה חומת אש (fire wall) והפכה את המושג לשם נרדף להגנה מפני פריצות ואיומי סייבר. עם זאת, הטוענות לכתר בשנים האחרונות הן פאלו אלטו וחברת פורטינט האמריקאית. שתי החברות בולטות בתחומן ובמהלך משבר הקורונה קיבלו דחיפה משמעותית. החל מאמצע חודש מרץ (שיא משבר הקורונה) ועד היום עלו מניותיהן בשיעורים דו ספרתיים – פורטינט זינקה ביותר מ-80% לשיא כל הזמנים ופאלו אלטו עלתה בכ-75% והיא נסחרת כעת סביב רמות השיא.

 

לסיכום, הצורך במוצרים ופתרונות בתחום אבטחת מידע הולך וגובר בעיקר לאור נפחי הדאטה חסרי התקדים בעולם שגדלים בקצב מהיר וכן תהליכים גלובליים כמו מעבר מאסיבי לעבודה מהבית. אלה ועוד, מגדילים את סוג האיומים בתחום, ומשנים את אופיים באופן תדיר. במבט קדימה, עם המשך ההתפתחות של טכנולוגיות מתקדמות בקרב מדינות, חברות עסקיות וגם פרטיים, לצד הצפי להמשך צמיחה עקבית בענף כולו – אנו מעריכים וסבורים כי נמשיך לראות את התחום ממשיך להתרחב ולהתפתח.

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.