בין המרוץ לחיסון למרוץ לנשיאות ארה"ב

נגיף הקורונה הופיע לראשונה בסין בסוף שנת 2019, וזמן קצר לאחר מכן, במרץ 2020, כבר הוכרז על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגיפה עולמית.

אלטשולר שחם
|
01 אפריל, 2020
גילוי נאות

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    בשל קצב ההתפשטות המהיר של נגיף הקורונה, בתעשיית התרופות העולמית מתנהל כעת מרוץ קדחתני למציאת חיסון או תרופה
  • 2
    המרוץ למציאת תרופה לנגיף מתרחש במקביל למרוץ אחר שצובר תאוצה בימים אלו – המרוץ לנשיאות בארה"ב
  • 3
    בעוד המרוץ לנשיאות בארה"ב מתקדם, חברות התרופות זוכות למעמד חיובי ומיוחד, שינוי של ממש לעומת מערכת הבחירות הקודמת

קצב ההתפשטות המהיר והיעדר תרופה שתבלום את המגיפה, הוביל ממשלות מסביב לעולם לנקוט באמצעים חסרי תקדים בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף שבחלק מהמדיניות כבר גרם לקריסת מערכות הבריאות ולאבדות רבות בנפש. אותם אמצעים שננקטים, מבידוד והגבלת תנועה ועד סגר מלא של אוכלוסיות שלמות, הובילו לעצירת הכלכלה בחריקת בלמים ובשל כך אנו עדים לירידות חדות בבורסה. מלבד החשש מהידבקות המונית בנגיף, קיים חשש נוסף מפני גלישה למיתון כלכלי.

 

לאור המצב ובשל קצב ההתפשטות המהיר של הנגיף, בתעשיית התרופות העולמית מתנהל כעת מרוץ קדחתני למציאת חיסון או תרופה לנגיף. לפי דיווחים, למעלה מ-35 חברות תרופות בעולם מעורבות בניסיון למצוא תרופה לנגיף הקורונה, וכסף רב זורם לתחום מצד ממשלות ופילנתרופים. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חתם על חבילת סיוע בהיקף של מיליארדי דולרים שבחלקה מיועדת למחקר הנוגע להשגת תרופה לנגיף. מייסד מיקרוסופט, ביל גייטס, יחד עם תורמים נוספים העביר סכום של 125 מיליון דולר לגופי מחקר שונים שפועלים למציאת תרופה לנגיף.

 

חברות התרופות בחזית המאבק

מלבד צוותי הרפואה שמטפלים בחולים ברחבי העולם בתוך מציאות כמעט בלתי אפשרית, אלו הם אנשי המחקר וחברות התרופות שעומדים כעת בחזית המאבק במגיפה. אלה נתפשים כעת כמי שבכוחם להביא את הבשורה שהעולם כל כך מייחל לה - חיסון או תרופה לנגיף הקורונה.

 

המרוץ למציאת תרופה לנגיף מתרחש במקביל למרוץ אחר שצובר תאוצה בימים אלו – המרוץ לנשיאות בארה"ב. בתקופה זו בדיוק לפני 4 שנים, במהלך המרוץ הקודם, הוצגו חברות התרופות כאיש הרע של הכלכלה העולמית והפכו לשק חבטות, בעיקר מצד המועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון. גם המועמד הרפובליקני טראמפ יצא לא אחת כנגד חברות התרופות. התקשורת, מצידה, הציגה עוד ועוד מקרים של הקפצת מחירי תרופות והתנהגות חזירית כביכול מצד חברות התרופות, והציבור זעם ודרש צעדי ענישה נגד חברות אלה והחמרת הרגולציה נגדן.

 

חברות התרופות עמדו אז במוקד הבחירות בארה"ב, ספגו אש מכל עבר והמשקיעים שלחו את מניותיהם למהלך ירידות בשל חשש מהתערבות הממשל במחירי התרופות. ארבע שנים קדימה, ומגפת הקורונה שמתפשטת בעולם, מציגה את חברות התרופות באור שונה בתכלית. ראשי ענקיות התרופות הוזמנו לאחרונה אחר כבוד לבית הלבן לפגישה מיוחדת עם הנשיא כדי לדון במאמצים למציאת חיסון ותרופה לנגיף. בסיום הפגישה, הצהיר טראמפ בפני העיתונאים כי מדובר בחברות "מהנהדרות ביותר בעולם", זאת שנים בודדות לאחר שהעביר ביקורת חריפה על חלקן באשר למדיניות תמחור התרופות שלהן והעלאת המחירים.  

 

בשורה התחתונה, בעוד המרוץ לנשיאות בארה"ב מתקרב לישורת האחרונה, חברות התרופות זוכות לעדנה ומעמד חיובי ומיוחד, שינוי של ממש לעומת מערכת הבחירות הקודמת. האם מדובר בשינוי גישה נקודתי בלבד או שהיקפה הנרחב של מגפת הקורונה יביא לשינוי ארוך טווח? ימים יגידו. ועוד דבר שצריך להגיד, זה שהכסף הרב שזורם כיום למחקר ופיתוח בניסיון למצוא תרופה וחיסון לקורונה עשוי להביא לפריצות דרך מדעיות בתחום התרופות בכיוונים שונים, וגם לכך חשיבות של ממש.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.