היום שאחרי: מה צפויה להיות ההשפעה של מציאת חיסון לקורונה על שוק ההון?

מיטב החוקרים והמדענים בעולם עסוקים בימים אלה בעיקר בדבר אחד: פיתוח חיסון לנגיף הקורונה. החיסון יסייע לעולם לשוב לשגרה המוכרת, לצמצם את הפגיעה בחיי אדם ולשקם את הפגיעה הכלכלית. מהן ההערכות לפיתוח חיסון ומה צפויה להיות ההשפעה שלו על שוק ההון?

"מיטב החוקרים והמדענים בעולם עסוקים בימים אלה בעיקר בדבר אחד: פיתוח חיסון לנגיף הקורונה". אינפוגרפיקה של חיסון ואנשים
אורן אברהם
|
25 אוקטובר, 2020

תפריט משנה

 

לאחרונה פרסמו ידיעות על חברות שעצרו את פיתוח החיסון בשלב מתקדם יחסית לאור בעיות בטיחות שונות, למרות שעברו בהצלחה את שלבי הניסוי הראשונים. מה המשמעות של ההודעות האלו?

קודם כל, חשוב לזכור שפיתוח חיסון הוא הליך ארוך ומורכב, אשר אורך בזמנים רגילים בין שבע לעשר שנים בממוצע. פיתוח חיסון לקורונה מתבצע במסלול מהיר במטרה להגיע לחיסון יעיל בפרק זמן של כשנה עד כשנה וחצי. ישנן מספר חברות אשר נמצאות בשלב המתקדם ביותר, שלב 3, שבמסגרתו מתבצע ניסוי בבני אדם. עם זאת, כמה מהן הודיעו לאחרונה כי הן עוצרות את פיתוח החיסון לאור בעיות בטיחות שונות שנתקלו בהן. אסטרה זנקה האירופית הייתה הראשונה לעצור את הניסוי לאחר שאחת המשתתפות לקתה בשיתוק ואושפזה בעקבותיו, ואליה הצטרפו גם ג'ונסון אנד ג'ונסון ואלי לילי האמריקאיות שעצרו גם הן את פיתוח החיסון בשלב השלישי והמתקדם. חשוב לציין שהחברות פועלות במרץ על מנת לקבל אישור מוועדה חיצונית כדי להמשיך ולהתקדם בניסוי.

 

אורן, אז מה זה אומר לגבי הסיכוי לפיתוח חיסון?

למרות הבעיות שצצו ועצירת הניסוי אצל חלק מהחברות, ההערכות העדכניות מדברות על היכולת להציג חיסון אפקטיבי באביב 2021, ולהתחיל לחסן אוכלוסיות בסיכון בקיץ הקרוב. לאור הדחיפות הרבה במציאת חיסון אשר יחזיר לכולנו את השגרה המוכרת, הרגולציה מקלה ומאפשרת לחברות שעמדו בשלבים מסוימים לעבור במהירות לשלב הבא. הניסויים הקליניים נערכים על עשרות אלפי בני אדם ולכן העובדה שאדם אחד פיתח תופעות לוואי לא מחייבת שהיא תוצאה ישירה של קבלת החיסון. לצד החברות שדיווחו על תקלות, יש גם חברות שמציגות התקדמות בתהליך. כך למשל, ענקית התרופות פייזר, הצהירה לאחרונה כי בעוד זמן קצר היא תוכל להגיש אישור שימוש חירום בחיסון שהיא מייצרת, ולהערכתה עד סוף שנת 2020 היא תצליח לייצר מיליוני מנות חיסון.

 

ולסיום, מה צפויה להיות ההשפעה של מציאת חיסון על שוק ההון?

מיותר לומר שמציאת חיסון לנגיף הקורונה הוא אירוע חיובי לשוק ההון. שאלת מיליון הדולר בנקודה הנוכחית היא לא אם החיסון יגיע, אלא מתי החיסון יגיע, ואת זה אי אפשר לדעת בוודאות בשלב הנוכחי. בתרחיש שבו נמצא חיסון יעיל ואפקטיבי לנגיף, סביר שנראה תהליך מעבר של משקיעים בשוק ההון מחברות צמיחה לעבר חברות ערך, אשר נפגעו בצורה משמעותית מהמשבר. בחודשים האחרונים אפשר היה לראות נהירה של משקיעים לעבר חברות שיודעות לנצל את הסיטואציה הנוכחית לטובתן ולהציג רווחיות גבוהה גם לנוכח המשבר - כדוגמת חברות הטכנולוגיה, רפואה מרחוק או חברות גיימינג - אשר זינקו בעשרות ומאות אחוזים מתחילת השנה ואף שברו שיאים חדשים. ייתכן כי ככל שנתקרב למועד פיתוח החיסון, יותר ויותר משקיעים יבצעו שינוי ויעברו להתמקד בחברות ערך גדולות ויציבות שמחלקות דיבידנדים ומתומחרות בצורה נוחה.


גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.