לא רק 'זום': התחומים שמקבלים דחיפה בעולם של ריחוק חברתי

תחום הטלרפואה (רפואה מרחוק) עבר טרנספורמציה משמעותית מאז פרוץ משבר הקורונה. בעולם של ריחוק חברתי גם הטכנופובים הגדולים ביותר מבינים את היתרון שיש לענף להציע בימים אלה

דרור ברגר
|
05 מאי, 2020

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    בימי משבר הקורונה יש לא מעט חברות אשר דווקא בשל הסיטואציה מניותיהן נוסקות לשיאים חדשים
  • 2
    מגפת הקורונה מייצרת שינויים דרמטיים בהרגלי הצריכה מסביב לעולם, ובחלק גדול מהמקרים פשוט מאיצה תהליכי שינוי שכבר החלו
  • 3
    אחד התחומים שנהנה כיום מאותה האצה דרמטית בתהליכי השינוי הוא תחום הטלרפואה, או במילים אחרות – שירותי בריאות מרחוק

מגפת הקורונה שפרצה בסין בשלהי 2019 והפכה במהלך 2020 למגפת עולמית, גרמה למשבר כלכלי בהיקפים משמעותיים. הממשלות מסביב לעולם הגיבו בהטלת הגבלות תנועה וריחוק חברתי,  האזרחים נדרשו להישאר בבתים והכלכלה נעצרה בחקירת בלמים. אבל כמו בכל משבר או תקופה של שינוי רחב היקף, גם בימי הקורונה יש חברות אשר דווקא בשל הסיטואציה מניותיהן נוסקות לשיאים חדשים. רובנו מכירים בהקשר זה את חברת Zoom המספקת פתרונות לניהול שיחות ועידה, הרצאות וישיבות בווידאו, כמו גם התכתבות בצ'אט ושיתוף מסך. מניית החברה עלתה בכ-100% מתחילת שנת 2020 ולקראת סוף חודש אפריל נסחרה במחיר שיא. אבל האם שמעתם על החברות ליוונגו הלת'? או ביו-טלמטרי?

מגפת הקורונה מייצרת שינויים דרמטיים בהרגלי הצריכה מסיבוב לעולם, ובחלק גדול מהמקרים פשוט מאיצה תהליכי שינוי שכבר החלו. דוגמה בולטת לכך היא תחום הרכישות און-ליין. מדובר בתחום שכבר שנים נמצא בצמיחה מתמדת, אבל בימי הקורונה עובר האצה דרמטית. מצד אחד, צרכנים שחששו ללכת לסופרמרקט מחשש להידבק ולראשונה התנסו בביצוע הזמנה באינטרנט, ומהצד השני צרכנים שהזמינו מוצרים כדוגמת פרטי אופנה לאור סגירת מרכזי הקניות והקניונים. ההנחה היא שחלק ניכר מאותם צרכנים שהתנסו ברכישות און-ליין, יגלו כי טוב וימשיכו לבצע הזמנות בצורה זו גם בהמשך.

אחד התחומים שנהנה כיום מאותה האצה דרמטית בתהליכי השינוי הוא תחום הטלרפואה, או במילים אחרות – שירותי בריאות מרחוק. בתקופה הנוכחית ולאור חששות מפני הידבקות בנגיף הקורונה, נמנעו רבים מלהגיע לבתי החולים, למרפאות או לכל מתחם רפואי אחר. בחלק מהמקרים אותם מקומות אף סגורים לקבלת קהל. פה נכנס לתמונה תחום הטלרפואה, שכולל מגוון רחב מאוד של אפשרויות, שעיקרן יעוץ ואבחון, תוך שימוש במכשירים ביתיים ואפליקציות לניטור מדדים - והכל ללא מפגש פיזי בין הרופאים למטופלים. על פי פירמת המחקר Global Market Insights שוק הטלרפואה העולמי הוערך בשנת 2019 בשווי של כ-45 מיליארד דולר, וצפוי לצמוח בשנים הבאות בקצב מהיר של כמעט 20% בשנה עד לשווי מוערך של כ-175 מיליארד דולר בשנת 2026.ממשל טראמפ יצא בשבועות האחרונים במהלך חסר תקדים של הקלות רגולטורית בכל הקשור לתחום שירותי הבריאות מרחוק ויצא בקריאה לאזרחים המבוגרים (אוכלוסייה המונה מעל 60 מיליון אזרחים) להשתמש בשירותים אלו ולא להגיע למרפאות ובתי החולים. טראמפ אף הקצה לכך תקציב בהיקף של 500 מיליון דולר שנועד לכסות את העלויות הנוספות הכרוכות בשימוש בשירותי הבריאות מרחוק.

ונשוב לחברות שהזכרנו מעלה - ליוונגו הלת' וביו-טלמטרי. השתיים עוסקות בפיתוח טכנולוגיות שונות ופתרונות לתעשיית הבריאות. ליוונגו הלת' פיתחה מכשיר בקרה שמודד ומנתח מדדי גוף שונים, ובהתאם מספק המלצות לשינוי התנהגות המטופל ולהתנהלות בריאה יותר. ביו טלמטרי מתמקדת בפיתוח מכשירים סלולריים ביומטריים שאוספים מידע על קצב הלב תוך שידור הנתונים למרכזים רפואיים. שתי החברות נסחרות בוול סטריט והציגו ביצועים מרשימים לאורך השנים האחרונות.

תחום הטלרפואה עשוי לתת גם בעתיד, מענה על צורך כלכלי בוער: מחסור חמור בבתי חולים, במיטות אשפוז ובצוות רפואי הם לא בעיה הרווחת בישראל בלבד, אלא בעולם כולו. המענה שניתן לתת לחולים רבים בעזרת מרפאות וצוות מצומצם יחסית, כמו גם מניעת הגעה מיותרת של מטופלים לבתי החולים וחדרי המיון - הם בעלי ערך כלכלי עצום. על בסיס ניטור מרחוק ואיסוף מידע ניתן להתאים לכל מטופל פתרון מתאים ללא הגעה פיזית. בטווח הארוך ועל בסיס איסוף נתונים, ניתן יהיה אפילו למנוע מראש הרעה במצב הרפואי ע"י מתן הנחיות מותאמות אישית במעקב אחר מדדים, תזונת המטופל וביצוע פעילות ספורטיבית. תופעת ה"זקנה במסדרון" אינה ייחודית לישראל והיא בעיה כלל עולמית, שתחום הטלרפואה יכול לתת לה מענה באופן מהיר.

כשבוחנים ביצועי חברות בתחום הטלרפואה, מגלים מגמה מעניינת במיוחד: מתחילת השנה, מניית ביו-טלמטרי ירדה בכ-2% בלבד, בדומה לביצועי מדד הנאסד"ק. לשם ההשוואה, מדד ה-S&P500 ירד בכ-13% מתחילת שנת 2020. מניית ליוונגו, אשר נחשבת יותר לחברת סטארט אפ ובתחילת דרכה, עלתה בלא פחות מ-58% מתחילת השנה, ומשקפת את הצפי להתקדמות המשמעותית ולכיוון בו צפוי לצעוד התחום בשנים הקרובות. ביו-טלמטרי היא חברה אשר שירותיה אינם מכוונים בהכרח עבור תקופת הקורונה (כלומר מותאמים במיוחד ל"טרנד הקורונה"), היא יציבה יותר ובעלת תזרים חיובי.

תחום הטלרפואה הינו תחום ייחודי אשר קיבל דחיפה משמעותית ממשבר הקורונה וכאמור, צפוי להמשיך במגמת הצמיחה גם בשנים הבאות. כבר היום נראה שכסף רב זורם לתחום הטלרפואה, ולהערכתנו, בתקופה הקרובה וגם אחרי משבר הקורונה, התחום ימשיך להתפתח בצורה מהירה ויסחוף אליו משאבים והתעניינות גדולה. התחום הינו דוגמה אחת מיני רבות לכיוון שאליו צועד העולם כולו, כאשר הטכנולוגיה תלך ותתפוס נפח הולך וגדל באורח חיינו ובדרך בה אנחנו צורכים מוצרים ושירותים.

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.