ליום סגריר: כשהחיסכון הופך חשוב מאי פעם

משבר הקורונה חידד את הצורך החשוב לחיסכון שישמש אותנו ביום סגריר, בתקופות של אובדן הכנסה זמני או פיטורים. חשוב להבין שגם חיסכון של 200 או 300 שקלים בחודש יכול להצטבר לסכום נאה בחלוף הזמן

אלטשולר שחם
|
03 מאי, 2020

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    משבר הקורונה תפס את העולם כולו בהפתעה, ונראה שיעבור עוד זמן מה עד להתאוששות חלקית או מלאה מהנזקים הבריאותיים והכלכליים
  • 2
    הצורך האנושי הבסיסי לשמור כסף בצד ליום סגריר כנראה טבוע בכולנו, אך לא תמיד אנחנו אקטיביים מספיק כדי לדאוג לכך בפועל
  • 3
    חיסכון של מאות שקלים בודדים בחודש יכול להצטבר במשך הזמן לסכום משמעותי שיכול לעזור במצבי אי ודאות או אובדן הכנסה זמני

משבר הקורונה תפס את העולם כולו בהפתעה, עם מוכנות חלקית בלבד. אם מישהו היה מספר לנו לפני ארבעה חודשים שבקרוב יהיו בישראל כמיליון דורשי עבודה, שהמסעדות, בתי הקפה והקניונים יהיו דוממים והטיסות ייפסקו כמעט לחלוטין – ודאי היינו חושבים שמדובר במישהו בעל דמיון יצירתי במיוחד. בימים אלו, השגרה המוכרת של כולנו נראית רחוקה מאי פעם.

כפי שמסתמן היום, עוד יעבור זמן מה עד להתאוששות חלקית או מלאה מהנזקים הבריאותיים והכלכליים של המשבר בעולם כולו. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מכמה השפעות חיוביות משמעותית מאוד שהוא יצר, כמו זמן רב בחיק המשפחה הגרעינית, שיפור משמעותי באיכות האוויר והמים ובאופן כללי תרם לאיכות הסביבה. הוא גם פקח את עינינו וגרם לנו להבין שאין זמן טוב יותר מהיום כדי להתכונן למחר, ויותר מכך שאי אפשר לדעת מה צופן המחר.

הצורך האנושי הבסיסי לשמור כסף בצד ליום סגריר כנראה טבוע בכולנו בצורה כזו או אחרת, אך לא תמיד אנחנו אקטיביים מספיק כדי לדאוג לכך בפועל. קושי תזרימי, הוצאות גדולות ולא צפויות, דחיינות ואפילו הנטייה לחשוב ש"יהיה בסדר" – כל אלה יכולים לגרום לנו לזנוח את נושא החיסכון או להוריד אותו לתחתית רשימת המטלות. מוכנות לעתיד אינה דבר שאורך שבועות וגם לא חודשים – יותר כמו שנים ארוכות של חיסכון ועבודה מאומצת, לקיחת החלטות בצורה נבונה וביצוע שינויים מתבקשים בצמתים שונים בחיים.

200 ₪ בלבד בכל חודש

כשמדברים על חיסכון שוטף, כזה שיאפשר להתמודד עם הוצאות לא צפויות או תקופות בהן יש ירידה בהכנסות, לא מדובר בהכרח על סכום התחלתי או חודשי גדול. חיסכון של מאות שקלים בודדים בחודש, אפילו 200 או 300 שקלים יכול להצטבר במשך הזמן לסכום משמעותי, כזה שיכול לעזור במצבי אי ודאות או אובדן הכנסה זמני כמו במשבר הקורונה. הפקדה של 200 שקלים בלבד בכל חודש למכשיר חיסכון שמשקיע בשוק ההון כמו קופת גמל להשקעה, יכולה להצטבר כעבור 10 שנים לסכום של כ-28,000 שקלים. הפקדה של 300 ₪ כבר צפויה להניב כ-42,000 ₪ בתוספת התשואה הממוצעת שניתן להשיג בשוק ההון*. המשמעות היא שהפקדות חודשיות, גם של סכום נמוך יחסית, יכולות להניב חיסכון משמעותי בחלוף השנים.

 

קופת גמל להשקעה מאפשרת להפקיד כל סכום (עד 71,000 ₪ בשנה לכל ת.ז), ולמשוך את החיסכון בכל זמן שבוחרים. יתרון נוסף הוא מגוון מסלולי ההשקעה שמציעה קופת גמל להשקעה. כך כל חוסך יכול לבחור במסלול עם רמת הסיכון שמתאימה לצרכיו ולמטרת ההשקעה שלו. חוסך שמייעד את תקופת ההשקעה לזמן ארוך מאוד, יכול לשקול השקעה במסלול עם חשיפה גבוהה יחסית למניות על מנת להגדיל את פוטנציאל התשואה. מנגד, כאשר מדובר בטווח השקעה קצר או בינוני ניתן לשקול השקעה במסלול כללי עם רמת סיכון בינונית או מסלול אג"ח הנחשב להשקעה סולידית. כאשר מתרחשים שינויים בחיי החוסך שמשפיעים על מטרת החיסכון והטווח שלו, אפשר לעבור בצורה חופשית בין מסלולים ללא כל עלות ובכל שלב.

 

היתרון המשמעותי של השקעה בשוק ההון הוא שלצד הסכום שמופקד מדי חודש, ישנה היכולת ליהנות גם מתשואה על ההשקעה ומעיקרון הריבית דריבית. המשמעות היא, שהתשואה שהשגנו בשנה הראשונה ממשיכה להיות מושקעת ולייצר ריבית נוספת בשנה השנייה והשלישית ולמעשה בכל שנות החיסכון הבאות. בהסתכלות היסטורית ארוכת טווח של עשרות שנים, שוק המניות מציג מגמה מובהקת של עליות לאורך זמן. מחקרים רבים שנעשו על מדדי המניות המובילים בעולם, כדוגמת מדד ה-S&P500 (המדד שמייצג את שוק המניות האמריקאי),ובדקו את ביצועיהם לאורך 100 השנים האחרונות מצביעים על כך שהסבירות להפסד בשוק המניות יורדת בצורה משמעותית ככל שתקופת ההשקעה מתארכת.

 

הצד השני של החיסכון

אין ספק שחוסכים שהגיעו למשבר הנוכחי עם סכום כסף שחסכו לכל הוצאה שלא תהיה, קנו לעצמם שקט נפשי ויכולת להתמודד עם אובדן הכנסה חלילה או הוצאות לא צפויות, בצורה טובה יותר ולמשך זמן ארוך יותר. אם עד היום חיסכון בצד יועד בעיני רבים כסכום כסף שמיועד לשיפוץ הבית או להחלפת הרכב, כעת, חודשים ספורים לתוך משבר הקורונה והפגיעה הכלכלית שהוא הביא עימו, נוכחנו לדעת שיש מטרה חשובה והכרחית לא פחות. המשבר הזה טרף את הקלפים והעמיק את ההבנה שאין לנו יכולת לדעת מה צופן העתיד.

אין זמן טוב יותר מהיום כדי לדאוג למחר!

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.

*הנחות לחישוב: תשואה ממוצעת שנתית של 4% ברוטו ודמי ניהול של 0.99% בשנה.