משבר הקורונה? יצרניות המזון דווקא חוגגות

גם כשרוב המניות בעולם איבדו גובה לנוכח התפשטות נגיף הקורונה, המניות של יצרניות המזון דווקא המשיכו לטפס. מה הסיבה לגידול הדרמטי בצריכת המזון בעולם?

מגזר אחד, שמרבית החברות בו דווקא "חגגו" בתקופת הקורונה – יצרניות המזון המובילות בעולם. סל עם מצרכים
אלטשולר שחם
|
09 יוני, 2020

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    החשש מפני הקשחת מגבלות התנועה בזמן סגר הקורונה הובילו רבים להסתער על סניפי רשתות המזון כפי שלא נראה מעולם
  • 2
    הגידול המשמעותי בביקוש למוצרי מזון בעולם הוא למעשה חלק ממגמה רחבה שמתרחשת כבר למעלה מעשור
  • 3
    החברות בענף מציגות לא רק צמיחה, אלא גם שומרות על תזרים מזומנים יציב ומקפידות לחלק דיבידנדים עקביים למשקיעים

נגיף הקורונה הכניס את רוב אזרחי העולם לסגר בחודשים האחרונים והאט בצורה משמעותית את הפעילות הכלכלית ברחבי העולם. חברות רבות נקלעו לקשיים פיננסים ונזקקו להלוואות נוספות ולסיוע ממשלתי נרחב. אבל היה מגזר אחד, שמרבית החברות בו דווקא "חגגו" בתקופת הקורונה – יצרניות המזון המובילות בעולם.

כידוע, גם בתקופת סגר אנחנו ממשיכים לאכול. יותר מזה, החששות מפני הקשחת מגבלות התנועה בזמן הסגר והפחד שהמזון בסופרמרקטים יאזל, הובילו את הצרכנים להתנפל על הסניפים בצורה שלא נראתה מאז ומעולם. זה לא קרה רק בישראל, אלא גם בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם.

לראיה, הדוחות הכספים של רשתות השיווק מכל העולם הצביעו על זינוק חד יחסית לסקטור בהכנסות וברווחים בהשוואה לאלו שנרשמו בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הסגר אמנם החל להיפתח ברוב חלקי העולם, אבל כפי שזה נראה, צריכת המזון הגבוהה של הציבור נמשכת.

הקמעונאיות הן רק האחרונות בשרשרת המזון, אבל לדעתנו החברות המעניינות ביותר בסיפור הן יצרניות המזון עצמן.

בניגוד לקמעונאיות המזון, שצריכות לשרוד תחת תחרות חזקה מאוד בענף ופיזור גיאוגרפי נמוך, יצרניות המזון הגדולות פועלות בסביבה הרבה פחות תחרותית והרבה יותר מגוונת הן גיאוגרפית והן סקטוריאלית, כך שהן לא רק נהנות מהצמיחה אלא גם יכולות לשמור על שיעורי רווחיות גבוהים יחסית. זה יתרון חשוב במיוחד בתקופה כלכלית מאתגרת כמו זו שבה אנו נמצאים היום.

הסגר, כאמור, נתן דחיפה חזקה למכירות של יצרניות המזון בתקופה האחרונה, אבל הגידול המשמעותי בביקוש למוצרי מזון בעולם הוא למעשה חלק ממגמה רחבה יותר, שמתרחשת כבר למעלה מעשור. אחד הגורמים לכך הוא השינוי העולמי במפת הביקושים למזון, שנובע מעלייה ברמת החיים במדינות מתפתחות ענקיות כמו סין, הודו, אינדונזיה וברזיל, וגם במדינות קטנות יותר כמו מלזיה, וייטנאם ותאילנד. מדובר במיליארדי איש שעוברים מעוני בכפרים למעמד בינוני בערים, ולכן מקבלים את הרצון והיכולת לצרוך מזון מגוון ומתועש יותר מזה שהורגלו אליו בעבר.

שני המוצרים בהם בדרך כלל נרשם ביקוש משמעותי כשאוכלוסייה משתדרגת למעמד הביניים, הם בשר ומוצרי חלב. ייצור מוצרי חלב הוא מורכב יותר, ומצריך לא רק גידול של הפרות, אלא תעשייה שלמה של ייצור המוצרים עצמם. כלומר, זה מחייב לא רק השקעה בבניית רפתות ומפעלים, אלא גם בפיתוח טכנולוגיות ייצור, מה שמציב חסם כניסה גבוה לתחום. כמו כן, נדבך נוסף בשדרוג האוכלוסייה הוא מעבר לצריכה של מוצרי מזון "ממותגים", גם כאן לחברות הגדולות כמובן קיים יתרון שכן רוב המוצגים המובילים בבעלותן.

מי שנהנות מכך, הן יצרניות המזון הגדולות והמובילות בעולם שיש להן יכולת שיווק וייצור גלובאלית, ולכן היה להן קל יותר לחדור לשווקים האלו ולענות על הביקוש במהירות. החברות האלו אכן גרפו את רוב הקופה מהצמיחה הזו.

התרחבות צריכת המזון הזו צפויה להימשך עוד שנים ארוכות ולהקיף מיליארדי אנשים נוספים במיוחד במזרח אסיה ואפריקה, כך שליצרניות המזון יש עוד פוטנציאל צמיחה אדיר לפניהן.

הפריחה הזו לא נעלמה מעיני המשקיעים והמניות של יצרניות המזון המוכרות זינקו בחדות בשנים האחרונות. חלקן אף עלו בשיעור גדול יותר מהמדדים המובילים בעולם ובארה"ב על אף היותן שייכות לסקטור שמרני יותר- סקטור הצריכה הבסיסית.

בנוסף לאמור, להערכתנו, למניות בענף יש עוד מספיק אפסייד לפניהן בשנים הקרובות. אחת הסיבות לכך, היא שהחברות בענף מציגות לא רק צמיחה, אלא גם שומרות על תזרים מזומנים יציב ומקפידות לחלק דיבידנדים נדיבים ועקביים למשקיעים. בעולם בו סביבת הריבית צפויה להמשיך להיות נמוכה עוד תקופה ארוכה, לסברתנו יש גם הצדקה למכפילים גבוהים יותר.

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.