אחרי 4 מדדים שליליים-האם מחירי הדירות שינו כיוון?

מדד מחירי הדירות המקומי יורד ארבעה חודשים ברציפות. האם אנחנו חוזים בהתפוצצות של בועת הדיור או בצינון רגעי של שוק הנדל"ן?

דן מירקוס
|
27 מרץ, 2018

להלן תמליל הסרטון:

אחרי מעל עשר שנים של עליות חדות, האם מחירי הדירות סוף-סוף יורדים?

קשה להתעלם מהנתונים של הלמ"ס, שמראים על ירידה במדד מחירי הדירות חודש רביעי ברציפות. במדד האחרון לתקופה שבין ה-15 בדצמבר 2017 ל-15 בינואר 2018, נרשמה ירידה גדולה, של כ- 1%.  בסך הכול, מחירי הדירות ירדו ב 2.15% בארבעת החודשים האחרונים. הירידה החדה ביותר נרשמה באזור ירושלים, שם מחירי הדירות נפלו בארבעת החודשים האחרונים ב 7.6%. באזורים אחרים בארץ נרשמו ירידות מתונות יותר אבל עדיין ירידות מחירים. גם בהסתכלות רחבה יותר, על 2017 כולה, רואים עלייה של 1.2% בלבד במחירים, כך שלא מדובר בטעות מדידה נקודתית.

 

מי צריך לקבל את הקרדיט - שר האוצר כחלון, או שהירידות מגיעות מגורמים אחרים?

חייבים להודות שהלחץ הממשלתי האגרסיבי להורדת מחירי הדירות נשא פרי. קודם כל, העלאת המס על השכירות והטלת המיסוי על דירה שלישית, שהוציאו חלק מהמשקיעים משוק הדיור. הרחבת תוכנית "המחיר למשתכן" בשנה האחרונה, גם היא עשתה את שלה כדי לצנן את המחירים, במיוחד באפיק הדירות החדשות. יש גם גורמים נוספים שהובילו לירידות, למשל הסטת כספים של חלק מהמשקיעים לעבר שוק המניות. צריך גם לזכור שהיקף המשכנתאות שנלקחו בשנים האחרונות שבר את שיא כל הזמנים, ויכול להיות שיכולת הרכישה של הציבור פשוט הגיעה לקצה גבול היכולת שלה, וזה השפיע על המחירים.

 

בכל זאת, ראינו ארבעה חודשים בלבד של מדדים שליליים. אולי מדובר רק בירידות מחירים זמניות ולא בשינוי מגמה ארוך טווח?

קשה לדעת. מצד אחד, הנתונים של החודשים האחרונים מצביעים   על ירידות מחירים והממשלה מתכוונת להמשיך בתוכניות שלה להורדת המחירים, כך שלפחות בטווח הקצר יכול להיות שהמחירים ימשיכו לרדת. מצד שני, הביקושים לדירות עדיין קיימים אבל ההיצע הולך ומצטמצם, כי קבלנים רבים ממתינים על הגדר עם פרויקטים חדשים. למעשה, לפי הנתונים של הלמ"ס מספר התחלות הבניה הנוכחי הוא הנמוך ביותר מאז 2012. בנוסף, כולנו עדים למצבה השברירי של הממשלה, והליכה לבחירות עשויה לטרוף את הקלפים בעניין תוכנית "מחיר למשתכן". כמו שקרה אחרי ביטול תוכנית "מע"מ 0", גם זה יכול להחזיר את עליות המחירים.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 27/03/2018 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.