אפקט כחלון - מי המגזרים שצפויים להיפגע?

שי ירון
|
02 אפריל, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה


ביבי הבטיח לכחלון את משרד האוצר וכעת הגיע הרגע. אילו מגזרים עשויים להיפגע מהמינוי החדש?

 

תמליל הסרטון:

 

האם כחלון עושה דרכו למשרד האוצר?

מפלגתו של כחלון הלכה על קו מובהק של סדר יום חברתי וטיפול בבעיית יוקר המחיה. המקום הטוב ביותר לטפל בכך הוא כמובן משרד האוצר, ולשם שאף כחלון. לשמחתו, עוד לפני הבחירות הצהיר נתניהו כי אם יבחר הוא מייעד לכחלון את תפקיד שר האוצר. ואכן המינוי הראשון שהובטח במלאכת הרכבת הממשלה היא של שר האוצר. אם נמקד את התחזית לכהונתו - הרי שהיא תימדד בסל הצריכה שלנו. כחלון רוצה להוזיל אותו.

 

אילו מגזרים נמצאים על הכוונת של כחלון?

זה לא סוד שמקור עוצמתו של כחלון היא ההצלחה שנזקפת לו ביצירת תחרות חריפה במחירי הסלולר.שני נושאים עיקריים היו במוקד מצע הבחירות שלו. הראשון הוא נושא הדיור והשני הוא הבנקים. אין ספק שכחלון צודק בכך שאלו שני הגורמים משמעותיים ביותר בסל הצריכה של כל אחד מאיתנו אם באופן ישיר ואם באופן עקיף. כחלון השתמש לא פעם ברווחי הבנקים כדוגמא לעושק הציבור והציע להפריד את חברות כרטיסי האשראי ואף לפצל מהקבוצות הגדולות את הבנקים הקטנים שבבעלותם. לגבי הקרקעות הוא התמקד בשליטה ברשות מקרקעי ישראל ובקצב הפשרת קרקעות לבניה.

 

אז האם להתרחק ממניות הבנקים וחברות הנדל"ן?

לאור ההתרסקות שחוו ניירות הערך של חברות הסלולר כתוצאה מהרפורמה שמיוחסת לו, הרי שבהחלט יש מקום לחשש. יחד עם זאת, חשוב מאוד לזכור כמה נקודות. לפחות על סמך חלק מהתבטאותיו, כחלון מותיר סימן שאלה לגבי מידת ההיכרות שלו את תחום הבנקאות. בנקים אינם סלולר. לדעתנו תקיפת הרווחים שלהם היא טעות יסודית. בנק שאינו מרוויח יהיה גם לא יציב ומכאן צפויה סכנה למשק ואין ספק שמזה הוא ימנע. בכדי שהבנקים יוכלו להגביר את התחרות, המיקוד צריך להיות בנושא ההתייעלות. הפרדת חברות כרטיסי האשראי לא בהכרח תפגע במשקיעים. בכל מקרה, נראה שמדובר בתהליך מאוד ארוך שימשך על פני שנים. לפחות לדעתנו, מחירי מניות הבנקים הנוכחיים מגלמים חששות כבדים מאוד, כך שכהשקעה לטווח ארוך הן בהחלט מעניינות. בתחום הנדל"ן, הצלחה בבלימת עליית המחירים או אף הורדה, צפויה לשחוק את רווחי החברות אך משקל החברות האלה בבורסה נמוך יחסית. בשורה התחתונה אסור גם לשכוח שראש הממשלה הוא בעל גישה קפיטליסטית וסביר שיאזן יוזמות קיצוניות. כך שלהערכתנו, האיום מצד כחלון כשר אוצר על מניות הפיננסים והנדל"ן, אמנם קיים, אך הוא מגולם לפחות בחלקו במחירי המניות. להערכתנו, בטווח הארוך מניות אלו מצדיקות את מחירן.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 29/03/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר