האם הבחירות הקרבות הן שהפילו את מניות הבנקים?

קלמן שחם
|
03 מרץ, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה


למרות השיפור בתוצאות הבנקים, מדד הבנקים דווקא מציג ירידות שערים בחצי השנה האחרונה. מה הסיבות לירידה והאם המגמה צפויה להשתנות בקרוב?

 

תמליל הסרטון:

 

עד כמה רווחיים הבנקים המקומיים?

שלום איתי, השוק הבנקאי בארץ נשלט באופן כמעט מלא על ידי חמשת הבנקים הגדולים, מה שמאפשר להם ליהנות מרווחיות גבוהה. לראיה, בשלושת הרבעונים הראשונים של 2014 השיגו הבנקים רווח נקי מצרפי של לא פחות מ- 5.75 מיליארד שקל. רווחי הבנקים הושפעו לטובה מהיקף נמוך של הפרשות לחובות מסופקים, מרווחים גבוהים על השקעה במניות ובאג"ח. הבנקים נהנו מהצמיחה החזקה בפעילות של חברות כרטיסי האשראי שנמצאות בבעלותן.

 

אם ככה, מדוע מניות הבנקים נמצאות במגמת ירידה?

למרות ההגמוניה בתחום, והרווחיות היפה, מרבית מניות הבנקים לא הניבו תשואה חיובית בשנתיים האחרונות. פרט לחשש מהעלאת דרישות הלימות ההון של הבנקים, המשקיעים גם חוששים מפני שינויים רגולאטורים שעלולים להגיע. ביניהן: הצבת תקרה על העמלות השונות. פתיחת הענף לתחרות, הקמת בנק אינטרנטי שיאפשר עמלות זולות במיוחד, והאפשרות של הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים. הבחירות הקרבות והתבטאויות של אישים חברתיים כמו מר משה כחלון בנושא זה, אף הגבירו חששות המשקיעים.

 

לסיכום קלמן, האם מניות הבנקים אטרקטיביות להשקעה?

להערכתנו, המגמה החברתית במדינה צפויה להוביל להטלת מגבלות נוספות על עמלות הבנקים. עם זאת, הרווחיות של הבנקים מספיק גבוהה, כך שהם ידעו להתמודד עם העניין. גם הוצאת חברות כרטיסי האשראי מהבעלות של הבנקים, לא צפויה להערכתנו לפגוע בהם יותר מידי. להזכירכם, הבנקים פיצו את עצמם באמצעות עמלת הפצה לאחר שאולצו למכור את קופות הגמל. להערכתנו, כך יקרה גם אם הם יאלצו למכור את חברות כרטיסי האשראי. מבחינה תמחורית, הגידול ברווחי הבנקים וההון העצמי שלהם יחד עם הירידה במחירי המניות, הוביל אותם להיסחר במכפילי הון נמוכים, מה שהופך את מניות המגזר לאטרקטיביות להשקעה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 25/02/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר