האם ההגמוניה בחברות התקשורת הגדולות מתקרבת לסיומה?

חלי ברכה
|
03 פברואר, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה


ירידות המחירים של חבילות הסלולאר נמשכות וביתר שאת. האם חברות הסלולאר הגדולות קרובות לנקודת שבירה?

 

תמליל הסרטון:

חלי, נפתח בשאלה מתבקשת עד מתי צפויות להמשיך ירידות מחירי הסלולאר?

2015 נפתחה בסערה בתחום הסלולאר, עם הצעות לחבילות הכול-כלול לנייד במחירים שבין 15 ל- 39 שקלים לחודש. חברה אחת אף הציעה קו שני ב- 2 שקלים לחודש ואחרת ניסתה לפתות את הלקוחות עם תוכנית של 39 שקלים לחודש לכל החיים. מסתבר שיש היגיון כלכלי למחירים הנמוכים. כזכור, החברות הקטנות חתמו על הסכמים ארוכי טווח לרכישת חבילות גדולות של זמן אוויר זול מספקיות התקשורת הגדולות. זה מאפשר להן להציע תנאים זולים בהשוואה למה שמציעות החברות הוותיקות. היות והחברות הקטנות חייבות לגייס עוד לקוחות כדי לעמוד בדרישות הרגולטור, אפשר לצפות להמשך הלחץ על המחירים כלפי מטה.

 

כיצד כל זה משפיע על מניות החברות הגדולות בענף?

פתיחת שוק התקשורת לתחרות לפני מספר שנים, תפסה את החברות הגדולות לא מוכנות. למרות זאת, הן עברו התייעלות והתאימו את עצמן לתחרות עם החברות הקטנות. לאחרונה, החלו השחקניות הקטנות בענף להוריד מחירים בצורה דרמטית, משהו שהחברות הגדולות מתקשות להתחרות בו. המודל של החברות הקטנות מתבסס על רובד שירות לקוחות רזה שמאפשר להן להוזיל מחירים. מנגד, החברות הוותיקות עדיין מחזיקות מערך שירות רחב שעולה להן הרבה כסף. כדי לצלוח את השנים הקרובות ולהשאיר את הלקוחות אצלן, החברות הגדולות יהיו חייבות להתייעל עוד, אחרת הלקוחות ימשיכו לנטוש למתחרות הקטנות.

 

לסיכום, האם הניירות של חברות הסלולאר אטרקטיביים להשקעה?

התגברות התחרות בענף הפילה את מניות הסלולאר בעשרות אחוזים. לטעמנו, זה לא אמור להפתיע, שהרי החברות הגדולות איבדו בשנה האחרונה עשרות אלפי לקוחות מה שהוביל לפגיעה בהכנסותיהן. לאור התגברות התחרות והעובדה כי הרווחים צפויים להמשיך להצטמצם בשנים הקרובות, השקעה במניות הסלולאר נראית מסוכנת מידי כעת גם אגרות החוב של אותן חברות חוו ירידות מחירים, אולם שם התמונה שונה לחברות יש אמנם פירעונות כבדים לשלם למחזיקי האג"ח בשנים הקרובות, אבל התזרים שלהן אמור להספיק לצורך עמידה בהתחייבויות. וגם במקרה קיצוני שהתזרים לא יספיק, החברות לא צפויות להיתקל בקשיים במחזור החוב בסביבת הריבית הנמוכה של היום, כך שהסיכון לפשיטת רגל, להערכתנו, נראה קטן.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 28/01/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר