האם יש עוד אפסייד למניות הנדל"ן המניב?

יעל גרשוני
|
03 מרץ, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה


לאחרונה ראינו זינוק במחירן של מניות הנדל"ן המניב המקומיות. האם הן עדיין אטרקטיביות להשקעה?

 

תמליל הסרטון:

 

נכון להיום איך נראה מגזר הנדל"ן המניב בארץ?

מדד מניות הנדל"ן המקומי טיפס כמעט בעשרה אחוזים מאז תחילת השנה. למרות החששות מעודף היצע והאטה בפעילות הכלכלית במשק, החברות בענף דווקא הצליחו להציג תוצאות טובות ברבעונים האחרונים, כאלו שתמכו בעליית מחיר מניותיהן. אחת הסיבות לכך היא הריבית הנמוכה, שמאפשרת לחברות לגייס חוב בזול, לרכוש נכסים חדשים ולהשביח נכסים קיימים. לאחרונה ראינו גיוסי אג"ח בהיקפים גדולים של חברות נדל"ן רבות. ככל שהוצאות המימון ימשיכו לרדת, החברות יוכלו להמשיך להגדיל את הרווח התזרימי שלהן ולהשתפר.

 

מה הסיכונים שעומדים בפני החברות בענף?

כאמור, יכולתן של החברות לצמוח ולשפר את הרווחיות שלהן תלויה במידה רבה בריבית במשק. אם היא תעלה בחדות, הוצאות המימון של החברות יגדלו והן עלולות להיתקל בקשיים. סיכון נוסף טמון בעודף היצע בשוק המשרדים והנדל"ן המסחרי ביחד עם קיפאון בביקושים של השוכרים. זה יכול להוביל לירידה במחירי השכירויות ובשווי הנכסים. עם זאת, לאור ההתאוששות האיטית בעולם והיעדר אינפלציה, להערכתנו הריבית במשק לא צפויה לעלות בעתיד הקרוב. גם שיעורי התפוסה צפויים להמשיך ולהיות גבוהים בעקבות הצמיחה החיובית במשק הישראלי. לכן, סיכונים במגזר בהחלט קיימים, אבל ברמה נמוכה יחסית.

 

לסיכום, מיהן המניות המועדפות עלינו בסקטור?

כרגיל, אנחנו מעדיפים את חברות הנדל"ן המניב היציבות, אשר הצליחו לייצר רווח תזרימי משמעותי ולהניב למשקיעים תשואת דיבידנד נאה. דוגמאות לשלוש חברות כאלו הן עזריאלי, אמות ומליסרון. כולן מנוהלות בצורה יעילה, צלחו יפה את תקופת המשבר של 2008, והצליחו להגדיל את הפעילות שלהן בשנים האחרונות בזכות גלגול חוב בריבית נמוכה. למרות העליות האחרונות, שלושתן עדיין נסחרות במחירים נוחים, ולהערכתנו הן ימשיכו להוות יעד השקעה אטרקטיבי למשקיעים.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 25/02/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר