האם מיילן תנתק את ת"א 25 מהכלכלה המקומית?

אתי יוחנן
|
01 נובמבר, 2015
גילוי נאות


רישום מניות מיילן למסחר בת"א עשויה להגדיל את משקלן של החברות הבינלאומיות במדד ולנתק אותו מהכלכלה המקומית. האם זה תרחיש חיובי עבור המדדים?

 

תמליל הסרטון:

 

מדוע חברות זרות נרשמות למסחר בת"א?

הבורסה המקומית אכן קטנת ממדים, בעלת מחזורי מסחר נמוכים ופחות מושכת משקיעים זרים, אבל מנגד, הכלכלה הישראלית נראית טוב וענפי ההייטק והביוטכנולוגיה פורחים במיוחד. זה מושך חברות מהתחומים האלו להגיע לכאן. לאחרונה, שמענו על כוונתה של חברת התרופות מיילן לרשום את מניותיה למסחר בישראל, ככל הנראה כדי להקל על ההשתלטות שלה על פריגו. גם חברת הביומד מנקיינד, שעוסקת בתחום הסוכרת, מתעתדת להירשם למסחר בת"א בעתיד הקרוב כדי להיכלל במדד מוביל. לא רק במניות, גם באפיק האג"חי ראינו בשנים האחרונות גל של חברות נדל"ן אמריקניות שבחרו לגייס חוב דווקא בת"א, בעיקר בגלל הנוחות של התהליך והריביות האטרקטיביות.

 

כיצד כניסת חברות זרות תשפיע על המדדים?

הכניסה של חברות זרות למדדים המובילים צפויה להגדיל את הסחירות וזה דבר חיובי, אבל היא עלולה להוביל להתנתקות של המדדים מהכלכלה המקומית. תחשבו על זה - לאחר כניסת מיילן למדד ת"א 25, ביחד עם טבע, פריגו ואופקו הן יהוו למעלה משליש מהמדד. זה אפילו יותר ממשקל הבנקים או חברות הנדל"ן! היות ורובן מוכרות בעיקר בחו"ל, ההתנהגות של מניותיהן, ובעקבותיהן גם זו של המדד, עשויה להיות שונה לגמרי ממה שקורה בארץ. מנקיינד האמריקנית אמנם קטנה יותר, אבל גם היא צפויה לדחוף החוצה מהמדד את אחת החברות הישראליות. התופעה הזו מתרחשת גם במדדים אחרים בעולם, כולל בארה"ב, אבל בעוצמה פחותה בהרבה.

 

האם זה מקטין את האטרקטיביות של המדד?

זה לא אומר שהמדד יהיה פחות אטרקטיבי כעת. גם היום יש בו ייצוג גדול של חברות ישראליות שעיקר פעילותן מעבר לים. בנוסף, במקרה הנוכחי מדובר בנוכחות משמעותית במדד של קבוצת חברות מסקטור התרופות, שידוע בדפנסיביות שלו, כך שיכול להיות שזה דווקא יעשה טוב למדד בתקופה של אי-וודאות כלכלית כמו היום. מנגד, כולנו ראינו את ירידות המחירים החדות שחווה מגזר הביומד בוול סטריט לאחרונה, כך שצריך לקחת את הדברים בחשבון. נקודה נוספת שיכולה להכריע את הכף, היא כוונתה של הבורסה לשים רף מקסימאלי של 5% למשקלה של חברה בודדת במדד. אם זה אכן יצא לפועל, זה יקטין משמעותית את השפעת החברות הגדולות האלו על המדד.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 01/11/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש