האם מניות יצרניות המזון לקראת גל ירידות נוסף?

02 אפריל, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה


הורדת מחירי המזון היא אחת הסוגיות המרכזיות העומדות בפתחה של הממשלה החדשה. עד כמה עלולות יצרניות המזון להיפגע מהעניין?

 

תמליל הסרטון:

 

האם מניות יצרניות המזון לקראת גל ירידות נוסף?

מדד המחירים לצרכן נמצא במגמה שלילית בשנה האחרונה, אבל בפועל כולנו ממשיכים להרגיש את "יוקר המחיה". אחת ההוצאות המרכזיות של הצרכן היא על מוצרי מזון. המחאה החברתית העלתה על המוקד בעיקר את קמעונאיות המזון, בדרישה שיורידו את מחירי המוצרים לצרכנים. עם זאת, מבט בדוחות החברות מלמד כי הקמעונאיות הן רק הש"ג. את עיקר הרווחים גורפות דווקא יצרניות המזון הגדולות. שיעורי המכס הגבוהים על ייבוא מוצרי מזון, הובילו לריכוזיות מוגזמת בענף, מה שמאפשר לחברות למכור את מוצריהן לקמעונאיות במחירים גבוהים. הפיתרון נעוץ בעיקר בפתיחת השוק לייבוא מחו"ל, דבר שיגדיל את התחרות ויגרום לירידת המחירים המיוחלת.

 

האם צפוי שינוי מהותי בתחום בעתיד הקרוב?

בשנים האחרונות עסקו בנושא מספר וועדות ממשלתיות. כולן ניסו למצוא את "דרך המלך" שבין השאיפה להורדת מחירים מול פגיעה מוגבלת ביצרניות המזון המקומיות. כבר הוכח בעבר כי להצבת פיקוח על מחירי מזון מסוימים יש יעילות מוגבלת בטווח הארוך, ולכן מרבית הוועדות המליצו בעיקר על הורדות מיסי הייבוא המופרזים על מוצרי מזון. בעקבות זאת, בוטל בשנה שעברה המכס על ייבוא בשר טרי, ובעתיד צפוי להתבטל גם המכס על מוצרי חלב. התחזקות מפלגתו של כחלון עשויה להרחיב את הרפורמה בתחום. אם המגמה אכן תתרחב לכלל מוצרי המזון ויתאפשר ייבוא מכל חלקי הגלובוס, אין ספק שזה יוביל למהפכה אמיתית במחירי המזון ובמגוון שיש על המדפים.

 

לסיכום, עד כמה עלולות להיפגע יצרניות המזון הגדולות?

פתיחת שוק המזון לתחרות בהחלט עלולה לפגוע בהכנסות של יצרניות המזון הגדולות - שטראוס ואסם. ואכן, מניות החברות חוו ירידות שערים מאז שהתפרסמו תוצאות הבחירות, ירידות שהמשיכו את המגמה השלילית שלהן בשנים האחרונות. יחד עם זאת שתי החברות הגדילו בשנים האחרונות בצורה משמעותית את היקף פעילותן מעבר לים, כך שקטנה התלות במכירות בישראל. צריך גם לזכור את השמרנות של הצרכן הישראלי בכל מה שקשור למוצרי מזון זרים. לכן, להערכתנו לא צפויה פגיעה חדה מידי בחברות ובשווי המניות בדומה למה שקרה למניות הסלולאר.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 29/03/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר