האם שוויין של מניות קמעונאיות המזון יתכווץ?

תומר דן
|
02 יוני, 2015
גילוי נאות


התגברות התחרות בתחום המזון עושה את שלה, ורווחי קמעונאיות המזון נשחקו בשנה האחרונה. מי מהחברות בענף תצליח להתמודד עם המצב בהצלחה.

 

תמליל הסרטון:

 

האם הקמעונאיות הולכות "לחטוף" כמו חברות הסלולאר?

זה לקח ארבע שנים, אבל התוצאות של המחאה החברתית הגיעו לאחרונה ביתר שאת גם אל רשתות המזון המקומיות. התגברות התחרות בענף אילצה אותן להוריד מחירים על מגוון רחב של מוצרים, וזאת באופן גורף ולא רק לתקופת מבצע קצרה. מאגר המחירים המקוון החדש, באמצעותו דורש הרגולטור מהקמעונאיות לפרסם מידי יום את מחירי כל המוצרים בסניפים השונים, הוא נהדר לצרכנים אבל עלול לשחוק עוד את הרווחיות בענף. ועדיין לא אמרנו כלום על התוכניות של שר האוצר החדש לגבי הגברת התחרות בתחום. במילים אחרות, הקמעונאיות יהיו חייבות להתייעל בצורה משמעותית, אחרת הן יתקשו לצלוח את העידן החדש שהענף עומד בפתחו.

 

האם שופרסל מצליחה להתאושש מהמשבר?

לפני כשנה פרסמה הנהלת החברה תוכנית אסטרטגית חדשה, שדיברה על סגירת סניפים לא רווחיים, הקטנת שטחי המכירה, שיפור היציבות הפיננסית, הגדלת היעילות התפעולית וחיזוק המותג הביתי. בינתיים זה לא עזר, ושופרסל הציגה ירידה משמעותית ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2015 בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. למעשה, לולא התרומה של פעילות הנדל"ן שלה, היא הייתה רושמת הפסד מפעילות הקמעונאות. הורדות המחירים פשוט שחקו את כל הרווח של החברה. הכניסה של שופרסל לשוק ייצור ושיווק מוצרי החלב היא צעד חכם שמגיע בתזמון נכון, אבל זה לא יספיק. החברה תצטרך גם להמשיך להתייעל, כדי לחזור לרווחיות חיובית מעסקי הליבה שלה.

 

האם התגברות בתחרות פגעה גם ברמי לוי?

גם רשת הסופרים של רמי לוי נפגעה מהתגברות התחרות בענף. אמנם, מבחינה פיננסית מצבו של רמי לוי מצוין, אולם הצמיחה של החברה די נעצרה. גם פער הרווחיות שהיה בינו לבין השחקניות הגדולות בענף, נעלם בשנה האחרונה. בהיעדר צמיחה משמעותית, המניה נסחרת במחיר הוגן במקרה הטוב, ויקרה במקצת במקרה הפחות אופטימי. רכישת רשת מגה והפיכתה ליעילה יותר, עשויה להיות מהלך חיובי עבור החברה, אולם לא בטוח שתאושר על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים גם בפני רמי לוי עומדים אתגרים גדולים כדי לאתר מנועי צמיחה עתידיים ולשמור על הרווחיות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 02/06/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.