המשכנתאות מתייקרות והבנקים נהנים

אסף יניב
|
29 ספטמבר, 2016
גילוי נאות

 

האם שוק הדיור הגיע לשיא?

לפי הנתונים של משרד האוצר, ביולי השנה נרשמה ירידה של 8% במספר הדירות החדשות שנרכשו לראשונה על ידי זוגות צעירים, יחד עם ירידה של 6% בעסקאות שבוצעו על ידי משקיעים. זה לא בהכרח שינוי כיוון. יכול להיות שהזוגות הצעירים מחכים לתוכנית "מחיר למשתכן" והמשקיעים אולי מפסיקים להגדיל את מלאי הדירות שלהם בעקבות כוונת האוצר להכביד את המיסוי על דירה שלישית. בנוסף, המחירים ממשיכים להיות גבוהים ורכישות דירות יד-שנייה נותרו ללא שינוי בהשוואה לחודשים הקודמים. כל עוד הריבית במשק תמשיך להיות נמוכה והממשלה לא תעשה מספיק כדי להגדיל את ההיצע, אפשר להעריך כי המחירים לא ישנו כיוון למטה.

 

כיצד הבנקים מנצלים את הביקוש הגובר לדירות?

המשך הפריחה בשוק הדיור מגדילה גם את היקף המשכנתאות שלוקח הציבור. ביולי בלבד נלקחו משכנתאות בסדר גודל של כ-5.8 מיליארד שקלים, וההערכה היא כי ההיקף היה דומה גם בחודשים האחרונים. מי שנהנה מזה הם בעיקר הבנקים. למרות שהריבית במשק נשארה ללא שינוי, הבנקים דווקא העלו את הריבית על המשכנתאות בחצי אחוז לפחות. יכול להיות שהבנקים מנצלים את הביקוש האדיר והיעדר התחרות כדי להעלות ריביות, אבל מצד שני יכול להיות שמדובר בסך הכול בניהול סיכונים זהיר. השילוב של מחירים יקרים וההאטה המסתמנת בפעילות בשוק הדיור, מעלה את הסיכון לבנקים, שמתורגם לריבית גבוהה יותר על ההלוואות.

 

מתי מניות הבנקים סוף-סוף יחזרו לתמחור הוגן?

הבנקים הגדולים בארץ ממשיכים לייצר תשואה יפה על ההון, להתייעל ולשפר את איכות האשראי, אבל החששות של המשקיעים מהכבדה ברגולציה עדיין מרחיקה אותם מהמניות שלהם. גם סביבת הריבית הנמוכה שלא צפויה להשתנות בקרוב היא לא אופטימאלית עבור הבנקים, אבל הם יודעים להתמודד גם עם זה בהצלחה. העלאת הריבית על המשכנתאות היא הוכחה לזה. מניות הבנקים נסחרות במכפילי רווח ומכפילי הון נמוכים בהשוואה לממוצע בעבר, מה שמחזק את המסקנה שלנו לגבי תמחור החסר. בנוסף, רוב הבנקים כבר הגיעו ליעדי ההון העצמי הנדרשים, ולכן המפקחת על הבנקים הצהירה שתאפשר להם להגדיל את היקף הדיבידנד.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.