הפד מעלה ריבית. זמן להאריך מח"מ בתיק האג"ח?

דרור ברגר
|
29 מרץ, 2017
גילוי נאות


הפד האמריקני שוב העלה את הריבית בארה"ב ומתכנן שתי העלאות נוספות כבר השנה. האם עקום תשואות האג"ח האמריקניות מגלם את תוואי העלאות הריבית במלואו או שיש עדיין מקום לרווחי הון?

 

להלן תמליל הסרטון:

האם הפד האמריקני באמת "העלה הילוך" בקצב העלאות הריבית?

המסר של הפד האמריקני בעדכון הריבית האחרון היה חד-משמעי: "הכלכלה האמריקנית נראית טוב מאוד". והפד צודק, הצמיחה בארה"ב ברבעונים האחרונים נראית יציבה. שוק התעסוקה חזק. והאינפלציה חזרה ליעד הממשלתי והיא מהגבוהות בעולם המערבי. דחיפה נוספת לכלכלה האמריקנית יכולה להגיע במידה והרפורמות של הנשיא טראמפ יצאו לפועל. לכן, בדומה לפד, גם אנחנו מעריכים שנראה עוד העלאות ריבית במהלך השנה הקרובה.

 

 

אבל איך ייתכן שהריבית ממשיכה לעלות אבל תשואות האג"ח דווקא ירדו לאחר הודעת הריבית האחרונה?

לפני הודעת הריבית, הציפיה בשוק הייתה שיהיו ארבע העלאות ריבית השנה. בפועל, הערכות של חברי הפד לגבי העלאות הריבית עוד השנה, מלמדות על צפי ל-3 העלאות בלבד. זה קצב מתון יותר ממה שהמשקיעים ציפו, ולכן ראינו בשבוע האחרון תיקון של התשואות כלפי מטה אחרי עלייה מוגזמת שלהן בחודש הקודם.

 

האם כדאי להאריך את המח"מ בשוק האג"ח האמריקני?

ההערכה של הפד מדברת על סביבת ריבית עולה בשנים הקרובות והתייצבות על רמה של כשלושה אחוזים בטווח הארוך. אגרות החוב של ממשלת ארה"ב לשלושים שנה ולעשר שנים כבר עתה נסחרות בתשואה של כשלושה אחוזים וכשניים וחצי אחוזים בהתאמה, כלומר מרבית העלאת הריבית העתידית כבר מגולמת במחירים של היום. יותר מזה, אם נופתע והאינפלציה בעתיד תעלה מעל שלושה אחוזים, זה יכול לגרור עליית תשואות חדה יותר, והפסדים למי שיהיה במח"מ הארוך. גם במח"מ הקצר מאוד לדעתנו לא כדאי להשקיע, בגלל הרגישות הגבוהה מאוד להעלאות ריבית שייצרו הפסדים בטווח הקצר. לכן, בתנאי השוק הנוכחיים, אנחנו ממליצים לבחור ולהשקיע דווקא באיגרות החוב במח"מ הבינוני.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 29/03/2017 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.