להשקיע בחברות "חלום"?

אלטשולר שחם
|
05 אוקטובר, 2016
גילוי נאות

תפריט משנה


בשנים האחרונות אנו נמצאים בסביבת ריבית קרובה לאפס, מה שמוביל את שוק האג"ח להציג תשואות נמוכות יחסית. גם חלק נכבד מהמניות הגיעו לתמחור שאינו זול, והדברים האלו דחפו משקיעים רבים להעלות את רמת הסיכון בתיק ולבחור להשקיע במניות "חלום" - חברות שיש להן אמנם פוטנציאל להצליח בעתיד ומניותיהן עשויות לזנק בהתאם, אבל מנגד הן נטולות הכנסות משמעותיות בשלב זה ונזקקות למימון תכוף ממקורות חיצוניים. דוגמא טובה לכך היא חברת "שלנו גרופ", שלאחרונה שמענו כולנו על ניסיון ההנפקה הכושל שלה. על פניו, בטח בתקופת היובש ממנה סובלת הבורסה בת"א, כל הנפקת מניות חדשה היא מבורכת. השאלה המרכזית היא האם השקעות מסוג זה מיטיבות עם המשקיעים. המקרה הספציפי של שלנו גרופ כבר נידון רבות בתקשורת, ובכל זאת רצינו להשתמש במקרה כדוגמא מייצגת מדוע עדיף להתרחק מתעשיית החלומות בבורסה.

 

"שלנו גרופ" עוסקת בפיתוח אפליקציות לסמארטפונים וטאבלטים ובשירותים מקוונים, 4 מתוך האפליקציות שלה הורדו על ידי כמה מיליוני איש (אבל לפני כמה שנים) והיא התהדרה ברשימה מכובדת של מוזיקאים וסלבריטאים שהשקיעו בה כסף בעבר. הבעיה היא שלחברה אין הכנסות, במחצית הראשונה של 2016 היא הפסידה 15 מיליון דולר, ויותר ממחצית מההוצאות שלה (8 מיליון דולר) הלכו לצרכי הנהלה וכלליות. זה הוביל את חברת ראיית החשבון שערכה את דוחותיה להצמיד לה הערת עסק חי, מה שאומר שיש סיכון ממשי להמשך פעילות החברה בעתיד הקרוב. כל הדברים האלו לא מנעו משלנו גרופ לקבל הערכת שווי של כ- 177 מיליון דולר, לפיהם רצתה החברה לגייס 95 מיליון שקלים בבורסה.

 

כרגיל, בהנפקה ראשונית של מניות, מעורב כאן אלמנט שיווקי שמטרתו למכור את המניות למשקיעים במחיר הגבוה ביותר שניתן. אי לכך, צריך לבחון הערכות שווי שכאלו בצורה מעמיקה ואובייקטיבית כמה שניתן. במקרה הנוכחי, התקשורת היטיבה להדגיש את העיוות הגדול בין מצבה הנוכחי של החברה והמוצרים העתידיים שלה לבין השווי המופרז שניתן לה בהערכת השווי שצורפה לתשקיף. גם המשקיעים המוסדיים הבינו בקלות את העיוות הזה והדירו רגליהם מההשקעה.

 

אבל המקרה של "שלנו גרופ" הוא רק מקרה אחד שנכשל. בשנים האחרונות ראינו שלל גיוסי הון משניים (secondary offers) של חברות חלום שעברו בהצלחה. לא מדובר רק על הנפקות, אלא על השקעה בחברות מסוג זה באופן כללי. הבורסה בת"א אינה שונה בכך מבורסות אחרות, אבל הממדים הקטנים של השוק הישראלי מקצינים את התחום הזה. דוגמא טובה לכך הן חברות הביומד המקומיות. ב-12 החודשים האחרונים, 24 מתוך 27 החברות במדד הביומד הפסידו כסף, ולכן לא מפתיע שהמדד איבד למעלה משליש מערכו. המשקיעים שקנו מניות מהמדד נשארו עם החלום והפסידו הרבה כסף.

 

מנגד, תראו את מדד הנדל"ן לדוגמא, אשר מורכב מ-15 חברות הנדל"ן הגדולות ביותר בבורסה. פרט למספר חברות בודדות הנמצאות בקשיים תזרימיים מזה מספר שנים, שאר החברות במדד הצליחו להציג צמיחה מרשימה בשנים האחרונות, תוך שמירה על יציבות פיננסית ומינוף סביר. הצמיחה והיציבות לצד ירידת התשואות בתחום הנדל"ן הוביל את מניות המדד לזנק בעשרות אחוזים בשנים האחרונות. לא סתם המשקיעים המוסדיים מדירים את רגליהם מהשקעה בחברות הביומד ומעדיפים להתרכז בחברות הנדל"ן. לצערנו, רבים מהמשקיעים הפרטיים עדיין לא הפנימו את העובדה שכגודל החלום כך גם גודל הסיכון, ומקצים נתח גדול מידי מכספם לחברות "חלום".

 

צריך להכיר בקושי האדיר לאתר בעוד מועד חברת "חלום" שבאמת תצליח להפוך את החלום למציאות. יותר מזה, היות וקשה לדעת מראש איזה סקטור יפרח בעתיד ואיזה יחלש, גם קניה של סל של חברות "חלום" לא תמיד תניב רווח. לכן, גם בתקופה בה קשה להשיג תשואה גבוהה משוק המניות, עיקר התיק המנייתי צריך לדעתנו להמשיך להיות מוקצה למניות של חברות יציבות, כאלו שהוכיחו שיש להן יכולת להרוויח ולייצר תזרים מזומנים חיובי, וכאלו שיוכלו לצלוח משברים כלכליים שבוודאי יגיעו במוקדם או במאוחר. ההיסטוריה הוכיחה פעם אחר פעם כי המניות של החברות האלו הן שמניבות את התשואות הטובות ביותר לאורך זמן.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה מחזיקים או עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר