להתראות 2021: האירועים הבולטים בשנה שהייתה

שנת 2021 הביאה הכל מהכל: מבצע חיסוני קורונה, גלים נוספים של תחלואה, מבצע צבאי ומדליות אולימפיות. שוקי ההון המשיכו לשבור שיאים חדשים, ורוב הכלכלות הציגו המשך צמיחה כלכלית. אילו שוקי מניות בלטו ואילו הציגו ביצועי חסר?

"אילו שוקי מניות בלטו ואילו הציגו ביצועי חסר?". אינפוגרפיקה של 2021
אלטשולר שחם
|
12 דצמבר, 2021

שנת 2021 הייתה גדושה, סוערת ומלאה באירועים משמעותיים, בעיקר סביב מגיפת הקורונה. השנה התחילה עם מבצע חיסונים רחב בישראל, ושיעור המתחסנים במדינה עלה בקצב מהיר. בסוף חודש מרץ, כמחצית מאזרחי ישראל כבר חוסנו בשתי מנות, ומבצע החיסונים נחל הצלחה. עד מהרה שיעור התחלואה ירד משמעותית, המגבלות הוסרו בהדרגה והמשק חזר לפעילות. זמן קצר לאחר מכן נבחרה ממשלה חדשה בישראל והמתיחות הביטחונית המתגברת הביאה את צה"ל לצאת למבצע שומר החומות שנמשך 11 ימים. בהמשך התמודדה ישראל עם גל נוסף של קורונה, הממשלה החדשה הושבעה ואישרה את תקציב המדינה לאחר כשלוש שנים ללא, וספורטאים אולימפיים ופראלימפיים ייצגו אותנו בכבוד באולימפיאדת טוקיו וקטפו לא מעט מדליות.

 

בהיבט הכלכלי, שוקי ההון המשיכו לשבור שיאים חדשים, בהמשך ישיר למהלך המשמעותי שראינו ב-2020. ניתן לשייך זאת בין היתר למדיניות המרחיבה בה נקטו בנקים מרכזיים בעולם, וכן לביקושים הולכים ועולים למוצרי טכנולוגיה, מחשבים, גיימינג ועוד. מאז פרוץ משבר הקורונה ישנה גם עלייה משמעותית ברכישות און ליין, באופן שהביא לגידול בהכנסות ורווחי שיא של חברות רבות. 

 

חוזקה משמעותית של שוק המניות בישראל

 

נכון לסוף חודש נובמבר, מדד ה-stoxx600 האירופי עלה בכ-15.2%, מדד  ת"א 125 זינק ב-25.5%, ומדד ה-s&p500 רשם קפיצה של 23.4% מתחילת 2021 ועד סוף חודש נובמבר. הנאסד"ק עלה ב-22.4% ואילו מדד המניות הסיני CSI300, איבד כ-8.2% מערכו. החולשה במדד הסיני ביחס לשאר שוקי המניות בעולם מיוחסת בעיקר לשינויים הרגולטורים שביצעה הממשלה במהלך השנה. שינויים אלה כללו, בין היתר, הודעה של הרשויות בסין לפיה חברות חינוך פרטיות יאלצו להצהיר על עצמן כעל חברות ללא מטרת רווח, ופרסום של שורת הנחיות הנוגעות לחברות בתחום משלוחי מזון. פעולות אלה ועוד יצרו חוסר ודאות בנוגע למשק הסיני, והביאו לביצועי חסר של המדדים בסין ביחס למדדים המובילים בעולם.

 

מנגד, שוקי המניות בישראל הציגו חוזקה משמעותית ביחס לשוקי המניות המרכזיים בעולם והציגו עליות משמעותיות. ניתן לייחס זאת למספר אירועים מרכזיים, וביניהם מבצע החיסונים הישראלי שהקדים את רוב מדינות העולם, והאפשרות לפתוח את המשק מחדש ולחזור בצורה הדרגתית לשגרה. גם הממשלה ה-36 בראשותם של נפתלי בנט ויאיר לפיד אשר יצאה לדרך לאחר ארבע מערכות בחירות בפרק זמן של שנתיים אותתה על שינוי ותרמה למגמה החיובית בשוקי המניות בישראל.   

 

רוב כלכלות העולם המפותח המשיכו להציג השנה צמיחה חיובית. יחד עם זאת, קרן המטבע העולמית (IMF) פרסמה תחזית לפיה הסיכונים גברו ומאיימים על הצמיחה הגלובלית. הסיכון המרכזי, על פי קרן המטבע, הוא התפתחותם של וריאנטים אגרסיביים של הקורונה, אשר עלולים להופיע לפני תום מסע החיסון העולמי. החשש לא אחר להתממש עם הופעתו של וריאנט האומיקרון, שהשפעותיו על התפשטות התחלואה ואפקטיביות החיסונים טרם ידועות באופן מלא.

 

במקביל, האינפלציה גואה. בארה"ב היא כבר הגיעה לרמה של 6.2%, שיא של עשרות שנים, ובאירופה היא נגעה ברמה של 4.4% - הרבה מעל יעדי האינפלציה של הבנקים המרכזיים. התמונה הזו מעלה חשש מפני תרחיש (קיצון, יש לציין) שבו האינפלציה גואה ובמקביל העולם נכנס לקיפאון כלכלי (מיתון).

 

2022 צפויה להיות עוצמתית הרבה פחות

 

להערכתנו, מה שימשיך ללוות את השווקים הוא תופעת ה-TINA, כלומר There is no alternative. מדובר בתופעה שהייתה רווחת עוד לפני משבר הקורונה, אך קפצה מדרגה נוספת בעקבותיו. תופעה זו מדגישה את החוסר באלטרנטיבות השקעה, ובעיקר אלטרנטיבות חסרות סיכון, ומביאה לכך שיותר משקיעים מעדיפים להשקיע בנכסים המאופיינים ברמת סיכון גבוהה יותר, ומוכנים להכיל גם תמחור גבוה יותר של מניות ביחס לעבר. בעולם בו הנזילות גבוהה והריבית נמוכה, סביר שנמשיך לראות את התופעה הזו מתקיימת, בדומה למה שראינו ב-5 השנים האחרונות.      

 

ההערכות ל-2022 משערות כי שנה זו תהיה הרבה פחות עוצמתית ממה שראינו עד עכשיו, ובטח ביחס למהלך העליות המשמעותי שהחל מאפריל 2020 ועד היום. ניסיון העבר עשוי ללמד שתזמון השווקים, בעיקר בתקופות של תנודתיות ועלייה באי הוודאות, עלול לגרום לנזק משמעותי בטווח הארוך ולגבות מחיר גבוה. שמירה על חשיפה בהתאם לצרכים האישיים של כל משקיעה ומשקיע תסייע לשמור על תיק מאוזן לאורך זמן. ובנימה זו נאחל שהשנה הבאה תהיה מלאה בשקט, שלווה והרבה שיאים חדשים בשוקי המניות.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.