מה הציל את שוק הנדל"ן למשרדים?

דן מירקוס
|
03 דצמבר, 2017


בשנים האחרונות נבנו עשרות בנייני משרדים במרכז הארץ, הרבה יותר מהצורך של החברות המקומיות. אז מדוע מחירי השכירות לא יורדים?


להלן תמליל הסרטון:

בתקופה שבה אפשר לעשות כמעט הכל מהלפטופ בבית, למה בכלל צריך כל כך הרבה משרדים?

כמו שהטאבלט לא חיסל את הספרים, כך האינטרנט לא יחסל כל כך מהר את המשרדים. טכנית, זה נכון שאת רוב העבודות המשרדיות אפשר לעשות מהבית, ויש לא מעט חברות שעובדות בצורה כזאת. מצד שני, לעבודה מהמשרד יש יתרונות שאין להם תחליף בעולם הוירטואלי. האינטראקציה החברתית בין אנשים במשרד היא לא רק בשביל לשתות קפה ביחד. לאינטראקציה הזו יש כוח לייצר רעיונות משותפים, לדסקס נושאים בצורה מעמיקה יותר, ליצור קשרים אמיתיים ועוד דברים שקשה לייצר דרך הנייד או הסקייפ. אחת ההוכחות הכי טובות לזה, היא הפריחה של חברות כמו WeWork, המשכירות שטחי משרדים משותפים לחברות ויזמים, שמחפשים בדיוק את האינטראקציה הפיזית הזאת.עדיין, בשנים האחרונות נבנו עשרות בנייני משרדים בישראל. איך זה שמחירי השכירות לא יורדים?

זה נכון. בשנים האחרונות חברות הנדל"ן בנו יותר משרדים ביחס לצרכים של החברות הישראליות. זה הוביל לעודף היצע שיצר חששות מקריסת מחירי השכירות. למזלן של החברות בענף, או שאולי הן ידעו לקרוא את המפה נכון, בשנתיים האחרונות התחילו חברות טכנולוגיות גדולות לפתוח סניפים גם בישראל. מדובר בענקיות כמו גוגל, פייסבוק, ולאחרונה גם אמזון, שבחרו להעביר פעילויות פיתוח לישראל, ולכן זקוקות לשטחי משרדים אדירים באיזור מרכז הארץ. זה הגדיל בצורה דרמטית את הביקושים בענף, כך שמחירי השכירות נשארו גבוהים וצפויים להישאר כך כל עוד תמשך ההגעה של חברות גדולות לארץ.מדוע חברות בין לאומיות פועלות דווקא מת"א? אין מספיק משרדים בארה"ב ובאירופה?

יש מספיק משרדים בכל העולם, אבל ישראל לא סתם הפכה ליעד אטרקטיבי לפעילות עבור חברות טכנולוגיה מובילות. יש פה שילוב מנצח של הרבה גורמים מעודדים עבור אותן חברות. למשל, המנטליות היצירתית, שיש כאן בשפע. החברות הגדולות גם זיהו את ריבוי חברות הסטארטאפ המקומיות, והן כנראה רוצות להיות קרובות יותר כדי "לדוג" את הטובות מביניהן. העובדים הישראלים גם זולים יותר בהשוואה לאמריקנים בעמק הסיליקון, וגם מחירי השכירות כאן עדיין נמוכים יותר. בגלל זה, סביר להניח שבשנים הקרובות נראה עוד חברות טכנולוגיה שפותחות מרכזי פיתוח בישראל.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 03/12/2017 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.