משלמים יותר, מקבלים פחות: המגמות המרכזיות בענף התיירות העולמי

עד לפני מספר חודשים עוד היה ספק האם מגפת הקורונה עוד כאן והאם המגבלות יחזרו. לפחות בכל הנוגע לנופש ותיירות, הקיץ האחרון הוכיח שהסיפור דיי נגמר. הטיסות חזרו לסדרן ובתי המלון ואתרי התיירות היו מלאים עד אפס מקום. מהם האתגרים שמתמודד עמם היום ענף התיירות ומה צפוי קדימה?

מהם האתגרים שמתמודד עמם היום ענף התיירות ומה צפוי קדימה? מטוס על רקע גרפים
דרור ברגר
|
06 ספטמבר, 2022
|
הסקירה היא מיום 06/09/2022 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן).

להלן תמלול הסרטון:

ענף התיירות חטף מכה אנושה בזמן משבר הקורונה. היום, כאשר נראה שהמגפה כבר לא מאיימת כמו פעם, גם ענף התיירות מתאושש בקצב מהיר. מה היו המגמות שאפיינו את הביקוש לתיירות בשנתיים וחצי האחרונות?

שלום זוהר, ענף התיירות היה אחד הסמלים לשיתוק שהעולם נכנס אליו במרץ 2020, אז פרץ משבר הקורונה. הטיסות הופסקו באופן כמעט מיידי, בתי מלון הושבתו למשך חודשים ארוכים ופעלו במתכונת מצומצמת והענף חווה משבר שלא ידע כמותו אי פעם. היום, כשנתיים וחצי אחרי, אפשר לומר שהמשבר הזה דיי מאחורינו והרצון האנושי לצאת לחופשה מפנקת מתעורר מחדש. גם התפיסות השתנו בקרב רבים, והרצון לחיות ולחוות בהווה התגבר בשל החשש מהמחר הלא ידוע. במקביל, בזמן הקורונה רבים חסכו יותר כסף כיוון שבילו פחות, ואף קיבלו מענקים שונים מטעם הממשלות - מה שעזר להגדיל את החיסכון ואת ההכנסה הפנויה. התוצאה היא שהגמישות במחיר מטעם הצרכנים עלתה. נופשים מוכנים לשלם מחירים גבוהים הרבה יותר מבעבר, בין היתר גם כדי לשדרג את תנאי השהייה שלהם בחופשה. גם הטיסות ממשיכות להיות מלאות על אף שמחירי הטיסה עלו בחדות.

 

דרור, צד הביקוש ברור – יותר אנשים רוצים לצאת היום ליותר חופשות, והם מוכנים לשלם יותר כסף. ואם נסתכל על הצד השני, צד ההיצע? עם אילו אתגרים מתמודד היום ענף התיירות?

מהבחינה הזו אפשר לראות שצד ההיצע עוד לא חזר לרמות של 2019, והוא גם לא ממש קרוב לשם. בתחילת המשבר היו פיטורים נרחבים של כוח אדם, שברובו לא חזר לענף עד לימים אלו. המשמעות היא מחסור חמור בעובדים, מה שמשפיע כמובן גם על רמת השירות שמקבלים הצרכנים בסופו של דבר. כלומר, נוצר מצב דיי אבסורדי בו השירות נפגם בצורה משמעותית, ובמקביל המחיר בגין אותו שירות הלך והתייקר. הדבר נוגע גם לענף התעופה, שחווה כאוס שלא נראה כבר זמן רב, עם דיליי בטיסות ומזוודות שאובדות כדבר שבשגרה. כל זה כמובן לא פגע בביקוש מצד הנופשים, אלא להפך.

 

ולסיום, קיץ 2022 כבר דיי מאחורינו. מה צפוי הלאה להערכתך, אם נסתכל קדימה לקיץ 2023?

בנקודת הזמן הזו קשה להעריך באיזה מקום נהיה בקיץ 2023. ההזמנות עוד לא נפתחו ואין נתונים ברורים לגבי הביקוש הצפוי. מה שכן ידוע, הוא שסביבת המאקרו משתנה לנגד עינינו בקצב מהיר. אי הוודאות הכלכלית עולה, בין היתר לאור האינפלציה הגבוהה ובנקים מרכזיים שמעלים ריבית בקצב מהיר. המטרה של העלאת הריבית היא לצמצם את הפעילות הכלכלית על מנת לרסן את האינפלציה ולכן יש סיכוי שאותו ריסון יבוא לידי ביטוי גם בענף התיירות. מאחר ומדובר בענף השייך לסקטור הצריכה המחזורית, הוא מושפע במידה רבה מרמות ההכנסה של הצרכנים וממצב השוק באופן כללי. במידה ותהיה האטה כלכלית עולמית שאינה זמנית, כנראה שהיא תבוא לידי ביטוי גם בענף התיירות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה היא מיום 06/09/2022 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן). הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.