ספאקים כחול לבן: המשקיעים זיהו את הפוטנציאל, והחברות הישראליות הפכו מחוזרות יותר מאי פעם

חברות ישראליות רבות מצטרפות לטרנד הנפקות הספאק, ומתקבלות בזרועות פתוחות בקרב המשקיעים עם שווים גבוהים למדי. מדובר בהשפעה משמעותית על המשק הישראלי, מאחר והוא קטן יחסית. מה בכל זאת בעייתי במגמה הזו?

"חברות ישראליות רבות מצטרפות לטרנד הנפקות הספאק". אינפוגרפיקה של כסף וגרפים
ניר רוזנר
|
29 אפריל, 2021

להלן תמלול הסרטון:

בחודשים האחרונים הפכו הנפקות הספאק לפופולאריות במיוחד. תוכל לספר מה היא בעצם הנפקת ספאק?

שלום אלון, הנפקה באמצעות ספאק היא דרך מזורזת ופשוטה יותר עבור חברה להנפיק את המניות שלה לציבור. ספאק היא חברה חדשה שאין לה פעילות ואין לה נכסים, אבל יש לה הרבה מאוד כסף, המבקשת להתמזג עם חברה פרטית אחרת בפרק זמן מוגדר. בכך סולל הספאק דרך מהירה עבור החברה המתמזגת להנפקה, מבלי שיהיה צורך בהליך הרגיל, שהוא בדרך כלל ארוך ויקר יותר. לאור המומנטום החיובי שנוצר סביב הנפקות הספאק, נוצר מצב חסר תקדים בו חברות פרטיות רבות זוכות להערכת שווי גבוהה וגישה למימון נוח ומהיר. בניגוד לעבר, אז חברות היו צריכות לשכנע קרנות השקעה פרטיות להשקיע בהן, היום התחרות על החברות היא עצומה והן למעשה מקבלות גישה פתוחה לשוק ההון.

 

ניר, איך נראה טרנד הספאקים בישראל?

מהמגמה הזו נהנות גם הרבה חברות ישראליות פרטיות. אי טורו, איירון סורס וטאבולה הן רק חלק מהחברות הישראליות שעלו לכותרות בחודשים האחרונים, ודיווחו על כוונתן להתמזג עם חברת ספאק ולהנפיק את מניותיהן. חשוב להגיד שההשפעה על המשק הישראלי גדולה עוד יותר מאחר ומדובר במשק קטן יחסית. בישראל יש המון חברות פרטיות שבכל אחת מהן פוטנציאל השקעה אדיר, ואנחנו רואים הרבה מאוד חברות שמקבלות שווים גדולים פי כמה וכמה מההערכות. סכומי הכסף האדירים שזורמים לכאן וצפויים לזרום גם בעתיד יועברו בחלקם הגדול למדינה בצורת מיסוי, בין היתר גם בשל מימוש אופציות של עובדים.

 

ולסיום ניר, אתה מתאר מצב חיובי מאוד - חברות פרטיות ישראליות מקבלות גישה נוחה לשוק ההון והמשק נהנה מזרימה של סכומי כסף אדירים. יש גם חסרונות לעניין הזה?

בוודאי, חשוב לדבר גם על הבעייתיות של המגמה הזו. ישנן חברות רבות שמקבלות לידיהן את ההזדמנות להנפיק מניות ולהפוך לציבוריות, אבל הן לא תמיד נמצאות במחזור החיים המתאים. למה הכוונה? לא בטוח שהן כבר בשלות מספיק כדי להפוך לציבוריות, אם זה מבחינת שלב פיתוח המוצר, אופן הניהול, הסטנדרטים שהן צריכות להציג בתור חברה ציבורית ועוד. המצב הזה יכול לגרום להרבה אכזבות בעיקר למשקיעים, לאור העובדה שהספאקים מנפחים פעמים רבות את מחירי החברות לשמיים, כאשר החברות לא בהכרח נמצאות במקום שבו הן יכולות להתפתח ולהפוך ציבוריות.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 29/04/2021 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.