פתיחת תיק השקעות – הנה מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

בין אם תבחרו לנהל את תיק ההשקעות שלכם בעצמכם או באמצעות מנהל תיקים מורשה, חשוב שתכירו את השלבים לפתיחת תיק השקעות ואת הפרמטרים שכדאי לקחת בחשבון

חשוב שתכירו את השלבים לפתיחת תיק השקעות ואת הפרמטרים שכדאי לקחת בחשבון. מגש עם תיק וכסף
אלטשולר שחם
|
17 יוני, 2020

השקעה בבורסה היא אחד הכלים שנועדו לנסות ולהגדיל את ההון שברשותנו למגוון מטרות, כדוגמת צבירת חיסכון לתקופת הפנסיה, רכישת דירה חדשה, מימון לימודים אקדמיים ועוד. הריבית האפסית הקיימת כיום במשק, שככל הנראה צפויה להישאר ברמה זו עוד זמן ארוך מאוד, פגעה באטרקטיביות של הפיקדונות הבנקאיים שמציעים ריבית נמוכה מאוד. לכן, רבים מעדיפים להפנות את כספם לטובת השקעה בבורסה – במיוחד כאשר החיסכון מיועד לטווח הארוך.

לפתיחת תיק השקעות לחצו כאן

 

האם לנהל תיק השקעות באופן עצמאי או באמצעות מנהל השקעות מקצועי?

קיים יתרון בניהול עצמאי שבא לידי ביטוי בחיסכון בדמי ניהול המשולמים למנהלי תיקים מקצועיים. עם זאת, משקיעים שבוחרים לנהל את תיק ההשקעות שלהם בעצמם נדרשים להקדיש זמן רב כדי ללמוד את השוק לעומק ולהקפיד להתעדכן בהתפתחויות באופן רצוף. הבורסה יכולה להיות תנודתית מאוד, ולכן מומלץ לבצע מעקב שוטף אחר דו"חות חברות, מידע ונתונים כלכליים, לשם ניהול שוטף של התיק. עם זאת, תקופת הקורונה היא דוגמה טובה לכך שבמצבי לחץ משקיעים עשויים להתקשות בקבלת החלטות באופן רציונלי ושקול. בשל שורה של גורמים פסיכולוגיים, משקיעים עצמאים עשויים לפעול מתוך תחושת לחץ ובלבול, מבלי לשקול לעומק את כלל הגורמים ולהבין את ההשלכות של פעולות אלה. על אף שבעיתות בהן חלה תנודתיות גבוהה בבורסה הדבר נכון שבעתיים – גם בימים כתיקונם משקיעים חשופים להטיות פסיכולוגיות שונות, היכולות למנוע מהם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבור תיק ההשקעות שלהם.

פנייה לגורם מקצועי שיסייע בהגדרת מדיניות ההשקעה בהתאם לאופי ולצרכים הייחודיים של כל  משקיע, יכולה להוות פתרון נכון ואפקטיבי לחסרון האמור. משקיעים רבים מפקידים את כספם בידי אנשי מקצוע, לרבות באמצעות חברות ניהול תיקים, אשר מעסיקות מנהלי השקעות בעלי רישיון מטעם הרשות לניירות ערך. בדרך זו יכולים המשקיעים ליהנות מהידע והניסיון שצבר מנהל ההשקעות. מנהל ההשקעות מעודכן בנעשה בשוק באופן שוטף, כך שהוא מבצע את השינויים הנדרשים לדעתו בתיק ופועל לאיתור הזדמנויות השקעה כדי לנסות ולהגדיל את תשואת התיק.

חשוב לדעת שבמרבית המקרים, פתיחת תיק השקעות בחברת ניהול תיקים מחייבת בסכום מינימלי – שגובהו משתנה מחברה לחברה.

איך פותחים תיק השקעות?

אם החלטתם לנהל את התיק בבית השקעות, השלב הראשון הוא בחירת הגוף המתאים לכם.

 

ערכו השוואה בין הגופים השונים, תוך התמקדות בניסיון שיש לגוף ובאיכות אנשי המקצוע שלו. לאחר שתבחרו בגוף המתאים ותיצרו עמו קשר, תיקבע לכם פגישה אישית עם משווק ההשקעות. בפגישה זו יערוך משווק ההשקעות היכרות  עמכם וינסה להבין מה הצרכים והמטרות הפיננסיים שלכם. לאחר הפגישה יוצע ללקוח תיק השקעות בתמהיל מתאים, על פי מאפייניו האישיים.

אם בחרתם לנהל את התיק בעצמכם, השלב הראשון הוא החלטה על מדיניות ההשקעה שלכם – ממש כמו בפגישה עם מנהל תיקים, עליכם לסקור את הנכסים  שברשותכם, לרבות חשבונות בנק, חסכונות ונדל"ן, ולהחליט מהי המטרה של תיק ההשקעות ומה רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת על עצמכם. כך תוכלו לבנות את התמהיל האופטימלי עבורכם לתיק.

מה כולל תיק ההשקעות?

החלוקה לרוב היא בין מניות לאג"ח, בשיעורים משתנים. המניות נחשבות כרכיב התנודתי יותר בתיק, אך מנגד פוטנציאל התשואה מהן נחשב לגבוה יותר. אגרות חוב נחשבות להשקעה סולידית יותר. אצל משקיעים שמוכנים לעמוד ברמת סיכון גבוהה יותר, מניות עשויות  לתפוס חלק גדול יותר מהתיק, בעוד שמשקיעים סולידיים עשויים להעדיף השקעה בה רכיב האג"ח בולט יותר.

מה צריך להביא בחשבון בבניית תיק השקעות?

ישראלים רבים מחזיקים בתיק השקעות – אך אין משמעות הדבר כי ניתן להתייחס לנושא בקלות ראש. לראייתנו, על העומדים בפני פתיחת תיק השקעות לחשוב היטב על השיקולים השונים שיש לקחת בחשבון, לפני ההחלטה להשקיע בבורסה.

מה גובה ההון שברשותכם?

מאחר שפתיחת תיק השקעות מנוהל דורשת לרוב סכום השקעה מינימלי, ודאו שאכן יש ברשותכם את הסכום הדרוש.

מה רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת?

בעולם ההשקעות ישנו מנעד של משקיעים, הנע בין משקיעים שמרנים למשקיעים חובבי סיכון. חובבי הסיכון ישקיעו חלק ניכר מהתיק במניות, ולא פעם יסכימו לקחת על עצמם סיכון גבוה יחסית – אם נלווה אליו פוטנציאל תשואה גבוה. לעומתם, המשקיעים השמרנים, המכונים גם סולידיים, יעדיפו לבחור במדיניות עם סיכון נמוך יותר. בתוך כך, נסו להבין מהי רמת הסיכון המתאימה לכם, עמה אתם מרגישים בנוח.

 כיצד עוקבים אחרי ביצועי תיק ההשקעות?

ניתן לעקוב אחר התיק באופן שוטף באמצעות באזור האישי באתרי החברות המנהלות – בין אם אתם משקיעים בעצמכם ובין אם התיק שלכם מנוהל ע"י מנהל השקעות מקצועי. בנוסף, חברות הניהול שולחות דיווחים תקופתיים המסכמים את הנעשה בתיק, אחת לרבעון. כמו כן, מנהלי קשרי הלקוחות זמינים באופן קבוע ללקוחותיהם, ויכולים לתת להם מענה אישי ככל שנדרש.

 

לפתיחת תיק השקעות לחצו כאן

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: מידע זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו תחליף ליעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח, ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצרכי לקוח. אין באמור התחייבות החברה להשגת תשואות ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד. לבית ההשקעות אלטשולר שחם יש  עניין אישי בנושא הסקירה. אין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בניירות ערך ו/או בנכסים הפיננסיים או הפנסיוניים המוזכרים. אין להעתיק ו/או להפיץ ו/או לפרסם את האמור, ללא קבלת אישור מראש ובכתב מאת אלטשולר שחם. העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד