שיפור בתנאים הניתנים למשקיעי הספאקים מחזיר את אטרקטיביות האפיק

לאחר חודשים ארוכים של פופולאריות ונהירה של עשרות חברות להנפקה באמצעות ספאק, התנאים מהם נהנו המשקיעים הצטמצמו, מה שהביא להתקררות משמעותית בשוק. לאחרונה, לאור שיפור בתנאים הניתנים למשקיעים – נראה כי האטרקטיביות של האפיק עולה

"לאחר חודשים ארוכים של פופולאריות ונהירה של עשרות חברות להנפקה באמצעות ספאק, התנאים מהם נהנו המשקיעים הצטמצמו". תמונה של ספאק על מסך בורסה
תומר סורסקי
|
30 דצמבר, 2021

להלן תמלול הסרטון:

לפני שנבין מה השתנה בשוק הספאקים, אולי ננסה להבין רגע מה זה בעצם ספאק וכיצד מתבצעת ההשקעה בו?

שלום זוהר, את טרנד הספאקים שאפיין את תחילת השנה יזכרו כנראה עוד שנים רבות. עשרות חברות ראו כי טוב, וביקשו לצאת להנפקה כדי להפוך ציבוריות בהליך מזורז. למעשה, ספאק הפך שם נרדף לחברות שנכנסו בדלת האחורית ונמנעו מהנפקה בדרך המסורתית והמסורבלת של IPO. לפני שנספר מה השתנה בחודשים האחרונים, נסביר מה זה בעצם ספאק. מדובר בחברה ציבורית ללא פעילות, אבל עם הרבה מאוד כסף, שמבקשת להתמזג עם חברה פרטית בתוך פרק זמן מוגדר. בראשן של חברות הספאק, עומדים יזמים הנקראים ספונסרים, והן מונפקות ונסחרות בעיקר בבורסות בארה"ב. ככל שהביקוש להשקעה בספאקים גבר, החל תהליך שבו האטרקטיביות עבור המשקיעים הלכה וירדה, בעוד שהספונסרים הרוויחו יותר. בנוסף, אם בתחילת הטרנד המשקיעים יכלו ליהנות מתנאים נוחים שכללו חלקי אופציות גדולים יותר, ככל שהביקוש גבר, התנאים נפגעו.

 

תומר, תוכל לחדד את ההסבר?

מאחר וסכומי כסף אדירים זרמו עד מהרה לעבר עשרות ואפילו מאות ספאקים בזמן קצר, האטרקטיביות שלהם החלה לרדת. אם בעבר המשקיעים קיבלו אופציות, חלקי אופציות ועוד מגוון הטבות נוספות, עם הזמן ספאקים מסוימים לא נתנו כלל אופציות, וגם הרווח שהמשקיעים קיבלו מסכומי הגיוס הלך ופחת. השינויים האלו הביאו להתקררות מסוימת בשוק הספאקים, כאשר ברבעון השני של השנה, כמות הספאקים החדשים שנרשמו ירדה בכ - 80% לעומת הרבעון הראשון. עם הזמן חלק מהמשקיעים החלו לשאול שאלות, בעיקר לאור שוויים מנופחים, ואפילו מנופחים מדי, שהחברות המתמזגות קיבלו. חברות מסוימות נחתכו מאוד מבחינת השווי, זמן קצר לאחר שהחברה הממוזגת החלה להיסחר.

 

ולסיום, אז מה השתנה בתקופה האחרונה?

תקופת השיא של הספאקים נרשמה במהלך הרבעון הראשון של השנה הנוכחית, ולאחר מכן כאמור  החלה צניחה משמעותית בפעילות. בחודשים האחרונים ניתן לראות שוב התעוררות מסוימת בשוק, התעוררות המיוחסת בין היתר לשיפור בתנאים הניתנים למשקיעים וגמישות גבוהה יותר מבעבר. כך למשל, ישנה אפשרות לקבל את סכום ההשקעה המקורי בתוך 18 חודשים, לעומת 24 חודשים בעבר, וכן ליהנות מתשואה מובטחת על ההשקעה – ללא קשר למיזוג של הספאק עם חברה כלשהי. למרות שנראה כי האטרקטיביות עלתה, כמו בכל אפיק אחר צריך לשים לב למחזוריות הטבעית של השוק, לתנאים של כל ספאק וספאק ולעסקת המיזוג אותה משקיעי הספאק נדרשים לאשר.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 30/12/2021 הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.