תור הזהב – האם הפריחה בתחום הדיור המוגן עשויה לשנות כיוון?

אורן אביב
|
04 דצמבר, 2018
גילוי נאות

הדיור המוגן נותן לאוכלוסייה המבוגרת מענה לכל צרכיה במקום אחד, כך שהפריחה בתחום מתבקשת. מצד שני, התענוג הזה אינו זול בכלל, מה שמעלה את השאלה האם הצמיחה המהירה בתחום צפויה להימשך בשנים הקרובות או שהיא קרובה למיצוי?

להלן תמלול הסרטון:

מה עשויות להיות הסיבות לפריחה בתחום הדיור המוגן?

שלום לאה, הדיור המוגן מספק במקום אחד את כל הצרכים של אנשים מבוגרים שמסוגלים להתנהל באופן עצמאי, ולכן לא מפתיע שרואים פריחה חזקה בתחום. הפריחה הזו נתמכת כמובן גם בעליית תוחלת החיים בעולם. היום, אנשים חיים יותר, בריאים יותר ורוצים יותר פעילויות חברתיות, ובנייני הדיור המוגן נותנים לזה מענה נהדר. בשנים האחרונות גם מוצעות אפשרויות של דיור מוגן במגוון רחב של מיקומים, החל מהפריפריה ועד למיקום מרכזי בקרבת קניונים, וכן ברמות מחיר מגוונות. זה מאפשר לאוכלוסייה רחבה יותר, כולל אלו שהינם בעלי הון קטן יותר ומאזור הפריפריה, לעבור להתגורר בדיור מוגן.

יש הרבה יתרונות, אבל בדיור מוגן יש מן הסתם גם חסרונות, למשל דמי השכירות הגבוהים. האם זה עשוי להאט את הביקושים בעתיד?

למגורים בדיור מוגן יש הרבה יתרונות, אבל זה אכן כרוך בעלות גבוהה יחסית. צריך להפקיד פיקדון משמעותי, ממנו מנכה חברת הניהול כ-3% בשנה למשך כעשר שנים, ובנוסף יש לשלם דמי שכירות של אלפי שקלים לחודש. רוב האנשים יצטרכו למכור את הדירה הפרטית שלהם כדי לממן את זה, כך שלא יהיה להם נכס נדל"ן להוריש לילדים. זה אמנם יקל בחלוקת הירושה, אבל מצד שני, מכירת הדירה היא חיסרון לאוכלוסייה המבוגרת ו/או ליורשיהם, במיוחד בתקופה בה מחירי הדיור עולים. היום, אנשים מבוגרים בריאים יותר ויכולים להתנייד בעצמם ממקום למקום, כך שהם פחות זקוקים לבניין שמכיל את כל השירותים במקום אחד, כפי שיש בדיור מוגן. בארה"ב למשל, לא לקחו את הגורמים האלו בחשבון, ונבנו יותר מידי יחידות דיור מוגן, וכרגע חלקן עומדות ריקות.

האם ייתכן שעודפי ההיצע בתחום בארה"ב, יקרו גם לחברות הדיור המוגן המקומיות בשנים הקרובות?

נראה כי המצב בישראל שונה מהמצב בארה"ב. קודם כל, עד עתה נכנסו לתחום הדיור המוגן בארץ יחסית מעט חברות, כך שעוד לא נוצר עודף היצע. להיפך, התפוסה ברוב הפרויקטים מלאה. פריסת בנייני הדיור המוגן גם התרחבה לרוב חלקי הארץ, ומקלה על האוכלוסייה המבוגרת לבחור מיקום שקרוב לבני המשפחה. גם טווחי המחירים נפתחו, כך שלעיתים גם מבוגרים בעלי אמצעים כלכליים מועטים, יכולים להרשות לעצמם להתגורר בדיור מוגן. מצד שני, ברור שהפריחה בענף מושכת עוד חברות נדל"ן לתחום, כך שייתכן שבעתיד הרחוק יותר ההיצע יגבר על הביקוש. להערכתנו, זה לא יקרה בשנים הקרובות, כך שהחברות המובילות בענף צפויות להמשיך לצמוח ולהרוויח יפה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 04/12/2018 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.