אחרי 9 שנים חיוביות, יש עוד מקום לעליות בשוק?

אלון ברדה
|
02 ינואר, 2018


לא הכל נראה ורוד, אבל הכלכלה העולמית פותחת את 2018 במצב משופר מזה שהיה לפני שנה. עדיין, אחרי ראלי של 9 שנים בשוק המניות והאג"ח, חלק נכבד מהניירות בשוק נסחרים בתמחור גבוה. היכן המקומות שכדאי להתמקד בהם בשנים הקרובות?


להלן תמליל הסרטון:

האם כלכלות העולם אכן הבריאו או שיש מדינות שעדיין זקוקות ל"חמצן" מהבנקים המרכזיים?

אין ספק שהכלכלה העולמית נראית היום הרבה יותר טוב. ארה"ב, היא אחת המדינות שנראות הכי מבטיחות כרגע. התמ"ג צומח בצורה יפה והאינפלציה התייצבה, כך שהפד יכול להעלות את הריבית ולצמצם את תיק האג"ח שהוא מחזיק. גם אירופה יצאה מהמשבר, אבל חלק נכבד מהמדינות עדיין זקוקות לתמיכת הבנק המרכזי, כך שתוכנית ההקלה הכמותית צפויה להימשך שם בעתיד הקרוב. בשווקים המתעוררים, הודו נראית כלכלה מבטיחה ביותר - הממשל מוביל רפורמות מהפכניות, נלחם בשחיתות ובהון השחור, ובנוסף יש לה תנאים דמוגרפיים מצוינים להמשך צמיחה. בסין יש אי-וודאות גדולה יותר, אבל אם הממשל ימשיך לטפל בהצלחה בבעיות החוב והנדל"ן הבועתי במדינה, גם היא צפויה להמשיך לצמוח.


מה דעתכם על שוק האג"ח?

שוק האג"ח הניב בשנים האחרונות תשואות יוצאות דופן, שלא נפלו אפילו מהתשואות של שוק המניות. ברור שהמשך עליות מחירים כה מהירה באפיק האג"חי לא יכול להימשך לאורך זמן. להערכתנו, פרט לארה"ב, ברוב חלקי העולם לא צפויות העלאות ריבית, כך שהסיכון לשוק האג"ח באספקט הזה נמוך. מצד שני, חלק נכבד מאגרות החוב, בעיקר הקונצרניות, נסחרות במרווח נמוך מידי, שלא מגלם את הסיכון הטמון בהשקעה. זה אומר שצריך להיות מאוד סלקטיביים בבחירת האגרות הקונצרניות, להתמקד באג"ח של מדינות חזקות


מה דעתכם על שוק המניות – עלה גבוה מידי? ואילו מניות מומלצות?

המכפילים בשוק המניות גבוהים מהממוצע ההיסטורי, אבל יש סיבות שמצדיקות את התמחור הנוכחי של החברות. קודם כל הריבית נמוכה, כך שניתן לקבל מימון זול ולהרחיב את הפעילות. ההתקדמות הטכנולוגית מוזילה את עלויות הייצור, ורפורמת המס של טראמפ גם היא צפויה לתמוך ברווחיות הגבוהה של החברות האמריקניות. מבחינה סקטוריאלית, בארץ אנחנו אוהבים במיוחד את ענף הבנקאות. חלק מהבנקים ממשיכים להתאים את עצמם לעידן הדיגיטלי ושומרים על רווחיות יפה, אבל המניות עדיין לא מתמחרות את השיפור הזה במלואו. בחו"ל, אנחנו ממליצים על החברות הקשורות לתחום התיירות - מפעילות אתרי השוואת מחירי חופשות, יצרניות מטוסים, חברות תעופה וכדומה. אנחנו מעריכים המשך גידול ניכר בתחום התיירות בשנים הקרובות בעקבות ירידת מחירי האנרגיה והטיסות, והחברות בתחום צפויות להמשיך לפרוח.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 02/01/2018 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.