אירופה מתחזקת – זמן להעביר את הכסף לשם?

אסף יניב
|
01 יוני, 2017


בשנתיים האחרונות נרשמה מגמת שיפור כלכלי דרמטית באירופה. עדיין, הסיכונים ביבשת לא נעלמו. האם התמחור של המניות באירופה מספיק נמוך כדי להצדיק הסטת כספים משמעותית לאירופה?

 

תמליל הסרטון:

מדוע אנו רואים בשנה האחרונה מעבר של כספים גדולים להשקעה באירופה?

אירופה מתאוששת וזו סיבה לאופטימיות של המשקיעים. התמ"ג באירופה צמח ב-1.6% ב-2016 וצפוי לצמוח בשיעור דומה גם ב-2017, נרשם גידול משמעותי בצריכה הפרטית, שיפור בפעילות החברות וגידול באשראי לעסקים. גם האבטלה ירדה בצורה דרמטית, והחששות להמשך דפלציה פחתו. הבנק המרכזי האירופי צפוי להמשיך את תוכנית רכישות האג"ח שלו, מה שייתן תמיכה נוספת להתאוששות הכלכלית. למרות השיפור, רמת מחירי המניות באירופה עדיין זולה בהשוואה לארה"ב. בנוסף, רווחי החברות האירופאיות עדיין לא חזרו לרמה ההיסטורית שלהן, כך שגם מכאן יכול להגיע אפסייד למניות באירופה. להערכתנו, המשך שיפור בקצב הצמיחה וירידה בסיכונים הפוליטיים יתמכו בהמשך העליות במניות ובחיזוק האירו.

 

מה בכל זאת הסיכונים העומדים בפני הכלכלה האירופית?

השיפור הכלכלי באירופה נראה יציב, אבל יש גם לא מעט סיכונים בדרך. הברקזיט אמנם עבר בשקט יחסי, אבל לפחות כרגע נראה שהמשא ומתן בין מנהיגי האיחוד לבין בריטניה נתקל בקשיים מסוימים. ההפסד של הימין הקיצוני בבחירות בהולנד ובצרפת הוא עניין חיובי עבור הכלכלה האירופית, אבל בשנה הקרובה צפויות מערכות בחירות נוספות. לאור התחזקות הימין הקיצוני, ייתכן שהוא יצליח לנצח לפחות באחת מהמדינות, וזה יכול להוביל לאי-שקט כלכלי-חברתי, שיחלחל לכל היבשת. אסור גם לשכוח את המתיחות שהייתה בין מדינות האיחוד לבין רוסיה על רקע הפלישה שלה לחצי האי קרים. כרגע זה על "אש קטנה", אבל זה יכול להתחמם בהמשך.

 

אז באילו מקומות באירופה כדאי לדעתכם להשקיע?

עד שלא נראה ירידה משמעותית באי-הוודאות ושיפור כלכלי לאורך זמן, עדיף להתרכז בהשקעה בחברות אירופאיות גלובאליות. גרמניה לדוגמא היא מנוע הצמיחה העיקרי של אירופה- היא צמחה בשנה האחרונה בשיעור של 1.7%, מבין הגבוהים באירופה ובעולם המערבי בכלל. היקף המסחר בגרמניה עלה, הצריכה הפרטית חזקה והאבטלה נמצאת ברמה הנמוכה ביותר מזה 25 שנים. גם האינפלציה בגרמניה חזרה לטווח תקין של כ-1.6% בשנה. ניצחון של הקאנצלרית הנוכחית - אנג'לה מרקל, בבחירות בספטמבר כפי שמעריכים הסקרים, יתמוך בהמשך הצמיחה והיציבות של הכלכלה והמניות הגרמניות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 01/06/2017 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.