ארנק דיגיטלי להמונים: מדינות אסיה מאמצות את מהפכת התשלומים

מהפכת הארנק הדיגיטלי שנמצאת בעיצומה בעולם המערבי, מגיעה כעת גם למדינות המתפתחות. אזרחים שאין ברשותם חשבון בנק ומבצעים היום את רוב הרכישות במזומן, יוכלו בקרוב להתחבר לארנק דיגיטלי אישי, שיפתח בפניהם עולם חדש של אפשרויות

"מהפכת הארנק הדיגיטלי שנמצאת בעיצומה בעולם המערבי, מגיעה כעת גם למדינות המתפתחות". טלפון עם כסף
אלטשולר שחם
|
08 יולי, 2021

האפשרות לשלם בחנויות באמצעות הטלפון החכם ללא כרטיס אשראי או מזומן היא כבר מזמן לא רק בגדר חלום רחוק או פנטזיה. במדינות רבות בעולם, ובעיקר בסין, נמצאים הארנקים הדיגיטליים בשימוש נרחב בקרב האוכלוסייה. שיטת התשלום עובדת כך: תחילה יש להוריד לטלפון אפליקציה של ארנק דיגיטלי או להתיר את האפשרות להשתמש בארנק דיגיטלי באפליקציה קיימת, כזו של הבנק או של חברת האשראי. לאחר מכן יש להזין את פרטי האשראי ואז ניתן להתחיל להשתמש, כמובן רק בבתי עסק שמאפשרים קבלת תשלום באמצעות ארנק דיגיטלי.

 

המהפכה הזו שנמצאת בעיצומה במדינות מערביות מפותחות, ובאה לידי ביטוי בשימוש בארנקים דיגיטליים של חברות כמו אפל, מגיעה כעת גם למדינות מתפתחות וממדיה הולכים וגדלים בקצב מהיר. חלק מהמדינות שמאמצות לחיקן את השימוש בארנק דיגיטלי הן קמבודיה, אינדונזיה, וייטנאם ומלזיה, ויש עוד רבות אחרות שעושות את צעדיהן הראשונים בתחום. על אף שהטלפון החכם נמצא בשימוש רחב בקרב תושבי מדינות אסיה, בתחום הפיננסי הן עדיין נמצאות הרחק מאחור. למרבית התושבים במדינות הללו אין כלל חשבון בנק בבעלותם וכפועל יוצא אין ברשותם גם כרטיס אשראי. מאחר ואין להם צורך או גישה לעסקאות מורכבות שכרוכות בהתנהלות מול גופים בנקאיים, הם מבצעים את מרבית רכישותיהם במזומן בלבד, כאשר אותן רכישות כוללות בעיקר מוצרי צריכה בסיסיים. השימוש הגובר בארנק הדיגיטלי מאפשר לאזרחי מדינות דרום מזרח אסיה להתחבר לעולם החדש ולבצע פעולות שעד כה לא היו בהישג ידם, כמו רכישות און ליין או רכישת שירותים שונים. במקומות רבים, ניתן לגשת פיזית למכשירים ייעודיים ולהפקיד בהם מזומנים. המזומנים הללו ממלאים את הארנק הדיגיטלי האישי, ומאותה נקודה הם יכולים להתחיל את השימוש בדומה לכרטיס אשראי. השימוש בארנק דיגיטלי מאפשר למשתמשים גם ליהנות מהגנה מפני הונאות, שמירת הכסף במקום מוגן ובטוח יותר ביחס להחזקה של מזומן ועמלות מופחתות.

 

תחזית משותפת של גוגל, Temasek ו-Bain, צופה גידול בהיקפי העסקאות באמצעות ארנקים דיגיטליים באזור דרום-מזרח אסיה מסכום של כ-620 מיליארד דולר בשנת 2020 לכ-1.2 טריליון דולר ב-2025. גם תמהיל שיטות התשלום מציג מגמת שינוי לאורך השנים האחרונות. אם ב-2019 עמד היקף השימוש בכרטיסי אשראי על יותר מ-50%, התחזית צופה שב-2025 הוא ירד מתחת לשיעור זה. במקביל, התחזית ישנו צפי לנפח הולך וגדל של ביצוע בעסקאות באמצעות ארנק הדיגיטלי משיעור של כ-7% לב-2020 לכ-12% ב-2025.

 

בשורה התחתונה, ישנן הערכות רבות שמצביעות על כך שהשימוש בארנקים דיגיטליים ילך ויגדל בשנים הקרובות במדינות דרום מזרח אסיה, כך שהפוטנציאל באזור הזה הוא כמעט אין סופי. הפשטות, הזמינות והיכולת לרכוש מוצרים שעד כה לא היו בהישג היד, מעודדים את השימוש באמצעי תשלום זה. למעשה, ישנן הערכות שמדברות על כך שתשלום באמצעות ארנקים דיגיטליים יהיה עד מהרה אחד מדרכי התשלום הנפוצות ביותר באזור.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.