האם הדולר לקראת שינוי כיוון?

אתי יוחנן
|
28 פברואר, 2017
גילוי נאות

שוק האג"ח ברוב חלקי העולם חווה ירידות מחירים חדות מיד לאחר ניצחונו של טראמפ. האם התשואות עלו מהר מידי וגבוה מידי? זמן לנצל את הפאניקה באפיק?

 

הכלכלה האמריקנית צומחת והריבית שם עולה, אז איך ייתכן שהדולר נחלש?

זה באמת נראה מוזר, כי התרגלנו להתחזקות של מטבע כשהריבית במדינה שלו עולה. אבל במקרה של הדולר קורה בדיוק ההיפך - הריבית בארה"ב במגמת עלייה אבל הדולר נחלש. אחת הסיבות האפשריות לכך היא שהדולר התחזק יותר מידי בשנים האחרונות. כעת, מסתבר שארה"ב לא הייתה היחידה שהתאוששה, וגם מדינות אחרות כבר מציגות תוצאות כלכליות טובות. סיבה אפשרית נוספת טמונה בכך שהמשקיעים הפנימו שהפד לא יעלה את הריבית בארה"ב כל כך מהר, ושאולי התוכניות של טראמפ לא יחזקו את הכלכלה האמריקנית בן לילה. כל אלו משפיעים להערכתנו ובאים לידי ביטוי בהיחלשות של הדולר. הדולר נחלש בצורה חדה גם מול השקל.

 

סיבה לדאגה?

כשהשקל מתחזק ביחס לדולר, מחירי המוצרים המיובאים אמורים לרדת. הבעיה בישראל היא שהמחיר של מוצרים מיובאים נשלטים דווקא על ידי מיסי הייבוא, פחות על ידי שער החליפין, ולכן היחלשות הדולר לא בהכרח תביא להוזלה. הבעיה העיקרית בהתחזקות השקל נוגעת ליצואנים, ובעיקר אלו המוכרים בארה"ב הם יפגעו מהדולר החלש והם צפויים להרוויח הרבה פחות. אם השקל ימשיך להתחזק מול סל המטבעות העולמי, ייתכן גם שפחות תיירים יגיעו לישראל בגלל ההתייקרות המטבעית. במילים אחרות, הדולר החלש אולי יוזיל לנו במקצת את החופשה הבאה בחו"ל, אבל הפגיעה בכלכלה המקומית עלולה להיות שלילית עבור כולנו אם ההיחלשות תמשך ותתעצם.

 

האם לבנק ישראל יש עוד תחמושת במחסנית כדי לשנות את התמונה?

בנק ישראל יודע כמו כולנו שהכלכלה המקומית מושתת על ייצוא, ולכן בשנים האחרונות הוא ממשיך לנסות לשמור על שקל מיוצב ביחס לדולר ולמטבעות אחרים. בחודשים האחרונים הבנק צמצם בצורה משמעותית את היקף רכישות הדולרים שהוא מבצע, ככל הנראה לאור הצטברות יתרת דולרים ענקית בקופתו. זאת אחת הסיבות שהשקל התחזק ביחס לדולר יותר מאשר מול מטבעות אחרים. בבנק ישראל מודעים למצב, ולכן סביר להניח שהם ישובו בעתיד הקרוב לקנות דולרים כדי לחזק את המטבע האמריקני. אם זה לא יעבוד והדולר ימשיך להיחלש, ייתכן שהנגידה תאלץ לפעול בצורה אגרסיבית יותר כדי למנוע את הפגיעה בייצוא, אפילו באמצעות העלאת הריבית במשק.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.