האם ההוריקנים בארה"ב דווקא יאיצו את הכלכלה?

אלטשולר שחם
|
09 אוקטובר, 2017
גילוי נאות

תפריט משנה

סופת ההוריקן הארווי היכתה לאחרונה בטקסס והביאה למותם של עשרות אזרחים ונזק כלכלי אדיר. לפי ההערכות, טבעו בשיטפונות למעלה ממיליון מכוניות ועשרות אלפי איש נאלצו לעזוב את בתיהם, שנפגעו בהצפות. הסופה עוד לא שכחה, וכבר הגיעה סופה נוספת - אירמה, וזרעה גם היא הרס גדול באיים הקריביים ובמדינות דרום מזרח ארה"ב.

אסונות טבע הם מן הסתם אירוע כואב שמוביל לאובדן רב בנפש וברכוש, וגורמים לעלייה ניכרת בהוצאות תיקון הליקויים והחזרה לשגרה בטווח הקצר, אולם לעיתים הם דווקא עושים טוב לכלכלה המקומית בטווח הארוך יותר. אחת הסיבות לכך היא תנופת הבניה של מבנים ותשתיות שמתבצעת לאחר האסון. פרט לגידול במספר מקומות העבודה במהלך השיקום, במקרים רבים מדובר באזורים בעלי מערכת תשתיות ישנה ורעועה, כך שבנית התשתיות החדשה והמודרנית מהווה שדרוג ניכר שמאפשר צמיחה כלכלית של האיזור לאחר השיקום.

יפן, שלרוע מזלה ההיסטוריה שלה רוויה באסונות טבע, היא אולי ההוכחה הבולטת ביותר לטענה הזאת. בינואר 1995 למשל, החריבה רעידת אדמה אדירה את קובה, שנחשבה באותם ימים לאחת מערי הנמל המרכזיות במדינה ולעיר הנמל השישית בגודלה בעולם כולו. הפגיעה בתשתיות הסחר הורידו את התפוקה ביפן בחודשים שלאחר האסון, אולם היעילות היפנית בשיקום מהיר של האיזור, הובילו את התמ"ג לצמיחה של 1.9% כבר באותה שנה וב- 2.6% בשנה שלאחר מכן. אלו קצבי צמיחה גבוהים יותר מאלו שנרשמו בשנים שקדמו לאסון.

האדמה ביפן רעדה שוב ב-2011 ובעוצמה חזקה במיוחד של 9 בסולם ריכטר, מה שהוביל ליצירת גלי צונאמי בגובה של כ-10 מטרים שזרע הרס נרחב. רעידת האדמה הובילה גם לפיצוץ בכור הגרעיני בפוקושימה שבצפון מזרח יפן. הנזקים הכלכליים של האסון נאמדים בכ-250 מיליארד דולר. זה נשמע סכום גבוה, אולם מדובר בסך הכול ב-3%-4% מהתמ"ג היפני באותו זמן, מה שאפשר לממשלה לגייס את הסכומים הדרושים כדי לשקם את האזורים שנפגעו.

גם בארה"ב, אסונות בכלל ואסונות טבע במיוחד, אינם דבר חדש. ב-2005 התמודדה המדינה עם אחד מאסונות הטבע הגדולים ביותר בעידן המודרני, כאשר סופת ההוריקן קתרינה היכתה בחופי מפרץ מקסיקו והחריבה את ניו אורלינס. הסופה גרמה לנזקים של כ- 137 מיליארד דולר, הציפה 80% מניו אורלינס ולקחה את חייהם של יותר מ-1,800 אזרחים. ניו אורלינס, שהייתה ענייה עוד לפני הסופה, לא התאוששה מייד, בעיקר משום שהסיוע הממשלתי התמהמה. אולם, מספר שנים לאחר מכן הכלכלה המקומית החלה לחזור לפסים תקינים, התמ"ג שלה צמח ו-80% מהאוכלוסייה חזרה לביתה. גם במקרה של ההוריקנים הנוכחיים, סביר להניח שהכלכלה והרווחה בטקסס ופלורידה שנפגעו הכי קשה, ייפגעו בעתיד הקרוב לאור הנזקים הגדולים ברכוש. עם זאת, בהנחה שהשיקום יהיה מהיר יותר מזה שראינו באירועים דומים בעבר, אפשר להעריך שבעוד מספר שנים כבר נראה שוב את השגשוג בערים אלו.

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.
אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר