האם ההרחבה הכמותית תוציא את אירופה מהבוץ?

רונן ברקוביץ
|
03 פברואר, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה


הבנק המרכזי באירופה הולך ליישם תוכנית הקלה כמותית בפועל. האם הדפסת טריליון יורו היא מה שתוציא את אירופה מהבוץ?

 

תמליל הסרטון:

 

מה הרקע לזינוק החד בפרנק השוויצרי והאם הוא מעיד על חולשת היורו?

במהלך מפתיע, הודיע הבנק המרכזי בשוויץ על ביטול שער הריצפה לפרנק השוויצרי מול היורו, שעמד על 1.2 פרנק ליורו, ובכך הביא לסיום מדיניות בת כשלוש שנים. הרקע לשינוי המדיניות היה, המשך עלייה ביתרות המט"ח במדינה, התחזקות הדולר בעולם וכן ההבנה שהתמדה במדיניות קיבוע המטבע במקביל להחלשות היורו צפויה לעלות למדינה עוד הרבה מאוד כסף. למרות ההפתעה שבמהלך, עוצמת הזינוק של הפרנק הפתיעה והיא מהווה עדות נוספת לחולשה המתמשכת של היורו ביחס ל מטבעות המובילים בעולם.

 

האם תוכנית ההקלה הכמותית היא הפיתרון לגוש היורו?

אחרי אינספור רמיזות, הבנק המרכזי באירופה סוף-סוף הודיע על כוונתו ליישם תוכנית הרחבה כמותית בגוש היורו, כשהכוונה היא לרכוש אג"ח בהיקף חודשי של כ- 60 מיליארד יורו עד ספטמבר 2016. הזרמה של טריליון יורו למערכת האירופאית הקורסת, זו אכן זריקת עידוד מצוינת. אך מצד שני, הדפסת כסף בלבד, כשהבעיות בגוש כל כך מורכבות, להערכתנו, זה פשוט לא מספיק.ללא התקדמות ברפורמות הנדרשות יהיה קשה לחברות לחזור לצמיחה.

 

האם התוכנית טובה לשוק האג"ח והמניות האירופאי?

אם להסתמך על התנהגות השווקים בארה"ב לאורך תקופת ההרחבה הכמותית שם, הרי שגם באירופה צפויה התוכנית לבשר טובות למשקיעים. ההערכה שלנו היא שרכישות האג"ח המסיביות על ידי הבנק המרכזי באירופה יובילו לזרימת כספים מוגברת לשוק האג"ח, שצפויה להוריד את התשואות ולדחוף משקיעים לנכסי סיכון. בנוסף, היא גם צפויה להוביל להמשך היחלשות היורו ולשיפור כושר התחרות של היצואניות האירופאיות, שיהנו גם מהוצאות מימון נמוכות במיוחד. מצד שני, רבים מהמדדים באירופה כבר נמצאים לדעתנו בנקודת שיא ונסחרים במכפילים גבוהים וכן התשואות הממשלתיות נמצאות בשפל חסר תקדים, כך שלמרות התוכנית המרחיבה, אסור להתעלם מהסיכון ההולך וגדל ככל שרמות המחירים עולות.

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 28/01/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר