האם השווקים המתפתחים אטרקטיביים להשקעה?

עוז אספיר
|
05 מאי, 2015

תפריט משנה


מרבית השווקים המתפתחים הניבו תשואות נמוכות בשנים האחרונות. האם המכפילים הנמוכים שם מצדיקים העברת חלק מהנכסים להשקעה בהם?

 

תמליל הסרטון:

 

האם הגיעה הזמן להיחשף לשווקים המתעוררים?

המשבר של 2008 היה נקודת שבר לא רק בארה"ב, אלא גם ברבים מהשווקים המתפתחים. אי הוודאות לגבי המשך הצמיחה המהירה של התוצר באותן מדינות ביחד עם אינפלציה גבוהה, הרחיק את המשקיעים מלהשקיע בהם. באותו זמן, הפד האמריקני הוציא לפועל תוכנית הקלה כמותית שסייעה למדינה לחזור לצמיחה תקינה. זה הוביל לראלי של למעלה מחמש שנים במניות האמריקניות בעוד המניות במרבית השווקים המתפתחים דרכו במקום ואף ירדו. לאחרונה, הלכה והתבהרה התמונה החיובית בחלק מהשווקים המתעוררים, ויכול להיות שזו הסיבה שמשקיעים רבים נוטשים את וול סטריט ומעבירים כספים לשווקים המתפתחים.

 

האם המניות הסיניות אטרקטיביות להשקעה?

יש היום לא מעט בעיות בסין. למשל, תנופת הבניה שהיא חוותה בשנים האחרונות הייתה מופרזת וייצרה בועת נדל"ן אדירה עם המון חברות תשתית ממונפות, שכעת יתקשו לעמוד בהתחייבויות שלהן. מנגד, הממשלה פועלת בכיוון נכון כשהיא מקטינה את הרזרבות בבנקים ואוסרת על מסחר ממונף בשוק ההון. יתרות המט"ח הגדולות שיש בידיה יסייעו לה לתמוך בחברות שיקלעו לקשיים חמורים, כך שאפשר להעריך שהיא תצליח להתמודד עם מרבית הבעיות. חשוב להבין שסין לא תחזור לקצבי צמיחה דו-ספרתיים שאפיינו אותה בעבר, אבל פוטנציאל הצמיחה שלה עדיין משמעותי, כך שבמכפילים חד-ספרתיים חלק מהמניות הסיניות נראות אטרקטיביות להשקעה.

 

מה קורה בשוק הרוסי? האם הגיע הזמן לקנות מניות ברוסיה?

הכלכלה הרוסית תלויה באופן חזק במחירי האנרגיה, כך שצלילת מחיר הנפט למעשה הכניסה אותה למיתון. הסנקציות שהטיל המערב על המדינה בעקבות פלישתה לחצי האי קרים, הוסיפו עוד שמן למדורה והרובל ושוק המניות הרוסי קרס. זה הביא רבות מהחברות הרוסיות להיסחר במכפילים חד-ספרתיים נמוכים למדי. בחלק מהמקרים מדובר בחברות יציבות, רווחיות שמחלקות דיבידנדים קבועים, ולכן לא הגיוני שייסחרו כל כך נמוך. ואכן, אחרי שהרובל התייצב, שוק המניות הרוסי חווה לאחרונה עליות מחירים גדולות. עדיין, המכפילים נמוכים מהערכים ההיסטוריים הממוצעים שלהם, אבל הסיכונים הגיאופוליטיים-כלכליים עדיין גדולים מידי לטעמנו.

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 03/05/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר