האם לנפט אין באמת קיום בעתיד הרחוק?

לאחר שכבר נגע במחיר שלילי באמצע שנת 2020, מחיר הנפט חזר לרמה הממוצעת שאפיינה אותו ב-5 השנים האחרונות. למרות זאת, בטווח הארוך אנו מעריכים כי השימוש בנפט ילך ויפחת בצורה משמעותית - עד להפסקה מוחלטת של השימוש בו.

"מחיר הנפט חזר לרמה הממוצעת שאפיינה אותו ב-5 השנים האחרונות". חביות נפט
אתי יוחנן
|
05 אפריל, 2021

להלן תמלול הסרטון:

ממה נובעת העלייה במחיר הנפט בשבועות האחרונים?

שלום זוהר, במהלך השבועות האחרונים אנחנו רואים את הנפט חוזר למחירים גבוהים יותר ואף נוגע במחיר של 66 דולרים לחבית. עלייה זו גוררת גם עלייה של כל מחירי האנרגיה, מה שמייצר קושי בהובלה של סחורות וחומרי גלם. העלייה במחיר הנפט נובעת בין היתר מקיצוץ תפוקת חביות הנפט על ידי החברות בארגון אופ"ק בתחילת השנה, שמובילה לירידה בהיצע הנפט בעולם. על אף שבמדינות רבות בעולם מדברים כבר היום על צמצום השימוש בנפט ומעבר לשימוש והפקת אנרגיה ירוקה, הרי שהעולם עדיין רחוק מהיעדים השאפתניים שהוא מציג. בארה"ב למשל, מדברים על יעד של אפס פליטות בתהליכי ייצור החשמל עד שנת 2035 ואפס פליטות פחמן בכלכלת ארה"ב כולה עד שנת 2050. גם בישראל מציבים יעד של הגדלת היקף ייצור החשמל המבוסס על אנרגיה מתחדשת לשיעור של 30% עד שנת 2030. בינתיים, עדיין יש תלות רבה בנפט בתעשיות השונות.

 

אתי, איך השפיע משבר הקורונה על צריכת הנפט בעולם ועל המדינות המרכזיות שמפיקות אותו?

משבר הקורונה, באופן טבעי, הביא לירידה דרמטית בהיקף השימוש בנפט, על רקע השבתה כמעט מוחלטת של ענף התעופה, מיעוט נסיעות ברכבים וירידה בתנועה הימית. מדובר בתחומים שהתאוששות שלהם והחזרה המלאה לשגרה צפויה להיות איטית. גם מדינות כמו אירן וסעודיה הושפעו מאוד מהשינוי שחולל משבר הקורונה, וההערכות מדברות על כך שברבעון השני של שנת 2020, אשר היה הקשה ביותר לתעשייה, ההכנסות של סעודיה מנפט צנחו בכ-45%. עם זאת, גם מדינות כמו סעודיה אשר מתבססות מאוד על תעשיות הנפט, מבינות שעליהן לגוון את מקורות ההכנסה שלהן ולרובן יש תכניות ויעדים בנושא כבר היום.

 

ולסיום, כיצד צפוי להיראות תהליך ההיפרדות משימוש בנפט בעולם?

התהליך צפוי להיות איטי וממושך, אך ינוע בכיוון אחד. חשוב לזכור שעל אף שכיום יש לא מעט אלטרנטיבות לייצור חשמל ולהפקת אנרגיה סולארית, כמו גם מעבר מואץ לשימוש ברכב חשמלי, אשר מיושם היום בעיקר בארה"ב ובמדינות הסקנדינביות באירופה, אנחנו עדיין רחוקים מהיעד. בנוסף, ישנם ענפים מרכזיים שאין פתרון אחר עבורם מלבד שימוש בנפט, כדוגמת תחום התעופה ודלק המטוסים, או תעשיות הפלסטיק, שהוא כידוע תוצר של נפט. ההערכות מדברות על כך שרק לקראת סוף העשור הנוכחי נתחיל לראות ירידה משמעותית בשימוש בנפט.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 05/04/2021 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.