האם 2022 מבשרת את חזרת הצמיחה בענף התיירות?

קצת יותר משנתיים מאז פרצה מגפת הקורונה לחיינו, וכבר סגרים והגבלות נראים לנו כמו מציאות רחוקה. עם החזרה לחיים הרגילים ולשגרה ישנה עלייה משמעותית גם בביקוש לחופשות ונופשים. האם הקיץ הקרוב יבשר את חזרתו של ענף התיירות למסלול צמיחה?

"עם החזרה לחיים הרגילים ולשגרה ישנה עלייה משמעותית גם בביקוש לחופשות ונופשים".
אלטשולר שחם
|
10 מאי, 2022

רק לפני מספר שבועות נכנסה סין לסגר נוסף בשל תחלואת קורונה גוברת במדינה, או ליתר דיוק, בעיר הגדולה שנחאי. היום, קצת יותר משנתיים מאז פרצה לחיינו מגפת הקורונה אשר טלטלה אותם מקצה לקצה - המראות של רחובות ריקים, תחבורה ציבורית מושבתת ואנשים הספונים בבתיהם, נראים לתושבי מדינות המערב כמו זיכרון רחוק. בישראל למשל, כבר נדמה שהחזרה לשגרה שלפני המגפה היא עובדה מוגמרת. כ-800 אלף אזרחים בחרו לבלות את חג הפסח מעבר לים, בעוד שכמיליון וחצי ישראלים אחרים בילו במהלך החג בשמורות הטבע ואתרי הטיולים. אחרי שנתיים עם גלי תחלואה באים והולכים, נדמה שהפעם באמת חזרנו לשגרה, כאשר הסרת חובת המסכות בחללים סגורים הייתה האישור האחרון לכך.

 

וישראל היא לא היחידה שחותרת לחזרה מלאה לשגרה - במדינות רבות בעולם כבר הוסרו המגבלות, או לפחות חלק מהותי מהן. גם המלחמה המתמשכת באוקראינה לא מרתיעה את הנופשים, מגמה שבאה לידי ביטוי בעלייה משמעותי בביקוש לחופשות ונופשים בקיץ הקרוב. דו"ח של נציבות התיירות האירופית מגלה כי 77% מהאירופים מתכננים לצאת לחופשה בחצי השנה הקרובה, כאשר קרוב ל-60% מהם יטוסו למדינה אחרת ברחבי היבשת. כ-30%, לעומת זאת, מתכוונים לנפוש בארצם ולחזק את התיירות המקומית. המועצה הלאומית לנסיעות ותיירות (WTTC) אף חוזה כי קיץ 2022 יהיה העמוס ביותר מבחינת כמות ההזמנות בארה"ב, אפילו יותר מהקיץ של שנת 2019, אשר נחשבת לשנת שיא בתיירות העולמית. היתרון המשמעותי של ארה"ב, למשל, על פני מדינות אחרות הוא תיירות הפנים העצומה שלה, שכמעט ויכולה להתקיים מעצמה ללא צורך בתיירים מחוץ.

 

תפוסה של 90% בבתי המלון המובילים

 

אחד ממנועי הצמיחה הנוספים של תעשיית התיירות, ובכלל זה התעופה והמלונאות – היא התיירות העסקית. תחום שבשנתיים האחרונות כמעט ונכחד לחלוטין עם המעבר המהיר לשימוש באמצעים טכנולוגיים כתחליף לקיום כנסים ופגישות פיזיות. אלא שגם בגזרה הזו נראה כי ישנה התעוררות מחודשת. רשתות בתי מלון מהמובילות בעולם, כבר מדווחות על תפוסה על כ-90% במלונותיהן, שיעור המתקרב גם הוא לשיאי 2019. כאן אפשר להבחין בשוני משמעותי בין רשתות גדולות אשר הלכו והתחזקו עוד יותר, אל מול רשתות קטנות אשר התקשו להחזיק את הראש מעל המים בתקופות של הפסד וחלקן אף נאלצו להפסיק את פעילותן. עניין זה הפך כנראה את הרשתות החזקות – לחזקות יותר.

 

ומה שמשפיע על המגמה יותר מכל הוא אולי התחושה והרצון לפצות על השנתיים האבודות. נופשים שלא יצאו כמעט מהבית בשנתיים האחרונות, מבקשים להתפנק בריזורטים יוקרתיים יותר ולא מהססים לבזבז יותר מבעבר. הלך הרוח הזה מתכתב גם עם הרבה מאוד כסף פנוי שנצבר בשנות המגיפה, תוצאה של קבלת מענקים כאלו ואחרים מהממשלות לצד היכולת המוגבלת לבלות ולבזבז, כמו גם לבצע שינויים גדולים כמו רכישת דירה בתקופה שבה אי הוודאות הייתה גבוהה מאוד.

 

ענף התעופה, מנגד, מתמודד עם אתגרים משמעותיים יותר בעיקר לנוכח העלייה במחירי הדלק בתקופה האחרונה ובעיקר מאז פרוץ המלחמה בבין רוסיה ואוקראינה. גם שם החברות כבר מדווחות על מטוסים מלאים, אולם ייתכן שההתאוששות תהיה איטית יותר ביחס להתאוששות בבתי המלון ובאתרי הנופש.

 

ומה צפוי קדימה, האם המגמה הזו תימשך?  קצת קשה לומר, כמובן. יחד עם זאת, כל עוד שוק העבודה חזק, הביקוש לעובדים נמשך ואנשים ממשיכים ליהנות מהכנסה פנויה – נראה שגם ענף התיירות ככל הנראה ימשיך לקצור את הפירות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה היא מיום 10/05/2022 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן). הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.