הנפט בשפל, מי מרוויח מהעניין?

דני ירדני
|
01 דצמבר, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה

 

מחיר הנפט ממשיך לרדת. האם הגענו לתחתית? ומי המרוויחות מהעניין?

 

תמליל הסרטון:

 

האם מחיר הנפט יכול להמשיך לרדת?

לאחרונה ירד מחיר חבית נפט מסוג WTI ל- 40 דולר ונפט מסוג Brent ל-44 דולר, שפל של עשרות שנים. הירידה נובעת בעיקר מהחולשה בכלכלה העולמית ומההצפה של השווקים בנפט זול. העובדה שהיום קל יותר לקדוח לעומק - הן ביבשה וגם בים, מובילה לגילוי מרבצי נפט ענקיים בעולם, ולהוזלת עלויות ההפקה מהם. הקפאת הוויסות בתפוקת הנפט של שותפות קרטל אופ"ק, מוסיפה גם היא ללחץ על מחיר הזהב השחור. היות ויש בעולם מספיק מאגרים שהינם כלכליים גם במחירים הנוכחיים, אפשר להעריך שמחיר הנפט יישאר ברמה נמוכה עוד תקופה לא מבוטלת, אבל לדעתנו המשך ירידת המחיר מוגבלת.

 

מי המרוויחות העיקריות מירידת המחיר?

מחיר נפט נמוך הוא חדשות טובות עבור הכלכלה העולמית, שיכולה ליהנות מדלקים זולים. הנהנות העיקריות הן צרכניות אנרגיה גדולות וחברות שהנפט משפיע ישירות על רווחיותן, כמו חברות תובלה, תעופה ושילוח. קחו לדוגמא את חברת התעופה הלאומית - אל על. הירידה החדה במחיר הדלק, הובילה את החברה לתוצאות שיא. הרווח הנקי זינק פי 9 בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. זה פיצה על הירידה בנתח השוק של החברה בעקבות עליית התחרות בענף. חברה ישראלית נוספת שנהנית מאוד ממחירי הנפט הנמוכים היא בזן, שצפויה להמשיך להציג ביצועים מצוינים בכל מגזרי הפעילות שלה לאור מרווחי הזיקוק הגבוהים.

 

עד כמה חמורה הפגיעה במפיקות ובמדינות עתירות נפט?

מפיקות הנפט נפגעו קשות מהעניין בשנים האחרונות. לא רק שהרווחיות מהפקת נפט ממאגרים קיימים נפגעת, גם חלה ירידה בכדאיות לפתח מאגרים חדשים. חלק מהחברות אף נאלצו לסגור פעילויות קיימות שכבר אינן כלכליות במחיר חבית נפט של 40 דולר. גם מדינות בעולם המתבססות על ייצוא נפט כגון רוסיה, נורווגיה ומדינות המפרץ, כבר מרגישות את הפגיעה הכלכלית, חלקן כבר נמצאות במיתון. הבעיה מחלחלת גם לכלכלות נוספות כגון ברזיל ואוסטרליה, שהשקיעו סכומי עתק בפיתוח משאבים ותשתיות בתחום האנרגיה, וכעת הן עלולות לראות את הפרויקטים האלו יורדים לטמיון אם מחירי הנפט יישארו נמוכים מידי.

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 01/12/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר