הרובל קרס - אלו חברות מקומיות יפגעו מכך?

דפנה בסה
|
06 ינואר, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה


לאחרונה ראינו התגברות של הבעיות ברוסיה וקריסת הרובל. כיצד זה ישפיע על התמ"ג של ישראל ואלו חברות צפויות להיפגע מכך?

 

תמליל הסרטון:  

 

דפנה שלום. לפני הכל מה הביא את הכלכלה הרוסית למשבר הנוכחי?

שלום אילנה, למרות שכלכלות העולם קשורות זו לזו, לאחרונה אנחנו רואים התגברות של המשבר בתוך רוסיה וקריסת המטבע שלה, מבלי שהוא מחלחל החוצה. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא כמובן נפילת מחיר הנפט, שפוגעת פגיעה אנושה ביצואניות הנפט הגדולות, ובראשן רוסיה. בנוסף, המדיניות הריכוזית של פוטין לאורך השנים, הבריחה את המשקיעים מהמדינה והכבידה על היציבות הפיננסית. הפגיעה התחזקה גם בעקבות הפלישה לחצי האי קרים והסנקציות הכלכליות שהטילו מדינות המערב נגדרוסיה. כפי שזה נראה כעת, המשבר ברוסיה רק בתחילתו.  

 

אז איך כל המשבר ישפיע עלינו? ואילו חברות ישראליות עשויות להיפגע מהמשבר מרוסיה?

למשבר ברוסיה יש השלכות כלכליות שליליות מסוימות גם על הכלכלה שלנו. ראשית, לפי הערכות משרד התיירות, מספר התיירים מרוסיה ירד ב- 20% בשנה הקרובה, מה שיסב נזק של מאות מיליוני שקלים למשק, בעיקר בתחום תיירות המרפא. עוד עשויות להיפגע החברות מירלנד ואפריקה ישראל, שמרוויחות ברובלים וצריכות לשלם למחזיקי האג"ח שלהם בשקלים. היחלשות הרובל תקטין את יכולת החזר החוב שלהן, ואת התוצאות אנחנו כבר רואים בעליית תשואות האג"ח שלהן. פרט אליהן, שטראוס וטבע, שיש להן פעילות ענפה בשוק הרוסי, עשויות גם הן להיפגע אולם להערכתנו בצורה קלה בלבד.  

 

לסיכום ולמרות הכל, האם כדאי להיכנס כעת לשוק המניות הרוסי?

על פניו, שוק המניות הרוסי נסחר במכפילים הנמוכים ביותר בעולם. רוסיה גם צברה בשנים האחרונות יתרות מזומן של כ- 400 מיליארד דולר, סכום גבוה פי שלושה מהחוב שצריכים לשלם לגופים זרים החברות והבנקאים. הבעיה שחלק נכבד מיתרות אלו ייצטרכו לשרת בעיות אחרות של המדינה.בנוסף, רוסיה עדיין נשענת על יסודות כלכליים רעועים, המתבססים על שחיתות ואי-סדר. התאוששות של המדינה תלויה גם בעליית מחיר הנפט, בהפסקת הסנקציות של המערב והשבת כספי האוליגרכים הביתה. כדי שזה יתרחש, פוטין צריך להתעשת ולטפל בבעיות הרבות במדינה. כרגע, זה לא נראה באופק, ולכן לדעתנו מוטב להתרחק מהשקעה בשוק הרוסי. 

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 30/12/2014 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר