כמה נמוך יכול מחיר הנפט עוד לרדת?

רווית ניסני
|
03 פברואר, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה


מחיר הנפט ממשיך את הצלילה למטה בחודשים האחרונים. מדוע זה קורה ומה רמת המחיר מתחתיה צפויה השפעה על כדאיות כלכלית להפקת נפט?

 

תמליל הסרטון:

 

שלום רווית, השאלה שכולם שואלים מדוע מחיר הנפט ירד לאחרונה בחדות?

שלום איתי, בחצי השנה האחרונה איבד הנפט יותר מ- 50% ממחירו. אין ספק שהחולשה של הכלכלה הגלובאלית היא אחד מהגורמים לכך, ארה"ב אמנם משתפרת, אבל אירופה נמצאת במיתון וברבים מהשווקים המתפתחים צריכת הנפט גדלה פחות מהתחזיות ובאותה בשעה בצד ההיצע נרשם גידול דרמטי. לא רק שיפורים טכנולוגיים ואפשרות לקדוח לעומקים גדולים יותר כולל בים, אלא גם גילוי שטחי נפט ענקיים בעיקר בצפון אמריקה. בנוסף, קרטל מפיקות הנפט - אופ"ק, הפסיק לאחרונה לווסת את תפוקת הנפט. כאשר הביקוש נמוך והשוק מוצף בנפט, לא מפתיע שמחיר ה"זהב השחור" ממשיך לרדת.

 

מי הנפגעות ומי המרוויחות מהסיפור?

אחת המרוויחות הגדולות מירידת המחיר של הנפט היא סעודיה. לא רק שהיא מסוגלת להפיק נפט בזול, היא גם מחזיקה רזרבות שיסייעו לה לצלוח תקופה ארוכה של מחירים נמוכים. המחיר הנמוך הוא גם בשורה חיובית עבור הכלכלה העולמית, שתהנה ממחירי דלק זולים. גם צרכניות אנרגיה גדולות וכאלו שהנפט משפיע ישירות על רווחים שלהן, כמו חברות תובלה, תעופה ושילוח, צפויות להנות מירידת המחיר הנוכחית. מנגד, כלכלות הנשענות על ייצוא נפט, כגון רוסיה, נורווגיה ומדינות המפרץ, עלולות להיפגע בצורה ניכרת מהעניין. גם מדינות המשקיעות סכומי עתק בפיתוח משאבים ותשתיות כדוגמת ברזיל ואוסטרליה, עשויות להיפגע אם המגמה תמשך.

 

איפה עשויה להיות התחתית במחיר הנפט?

מחיר חבית נפט הנמוך מ- 80 דולר אינו אידיאלי בלשון המעטה עבור מפיקות הנפט בעולם. בנוסף, במחיר הנוכחי, העומד על כ- ארבעים וחמישה דולר לחבית, חלק נכבד מהפרויקטים שתוכננו לשנים הקרובות עשויים להתבטל. זה נכון לא רק לפרויקטים בארה"ב בטכנולוגיה של פצלי שמן, שעלותם יקרה, אלא גם לפרויקטים זולים יותר במזרח התיכון. מצד שני, יש לא מעט מאגרים קיימים שעלויות ההקמה שלהם כבר שולמו במלואן, ולכן הם יכולים להיות כלכליים גם במחירי נפט של 30-35 דולר. כלומר, בהחלט יש אפשרות שנראה ירידה נוספת במחיר. עם זאת, חברות רבות יתקשו לתפקד בסביבת מחיר נמוכה כל כך, ולכן תחושת הבטן שלנו היא שאנחנו קרובים לתחתית.

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 28/01/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר