מקסום רווח לצד תועלת סביבתית: השקעות ה-ESG תופסות תאוצה

מודעות הצרכנים לנושא הסביבתי-חברתי התגברה בעשור האחרון, והם מעניקים חשיבות רבה לשיקולים אתיים בהרגלי הצריכה שלהם. המגמה מתכתבת גם עם עולם ההשקעות, ומייצרת ציפייה לסטנדרטים גבוהים של מוסר, שקיפות והוגנות מצד חברות עסקיות. האם מדדים "ירוקים" באמת מניבים תשואות עודפות ביחס למדדים הרגילים באותה קטגוריה?

"מודעות הצרכנים לנושא הסביבתי-חברתי התגברה בעשור האחרון". גרפים ומטבעות
אלטשולר שחם
|
13 יולי, 2020

תפריט משנה

בקיצור

  • 1
    מודעות הצרכנים למוצרים ולחברות שמייצרות אותם עלתה פלאים בשנים האחרונות והם הפכו ביקורתיים יותר ברכישות שהם מבצעים
  • 2
    בעולם ההשקעות, משקיעים מבקשים להתמקד בחברות שמתחשבות בנושא הסביבתי-חברתי ומגלות אחריות תאגידית, לצד מקסום הרווח הכלכלי
  • 3
    לרוב המדדים המובילים בעולם קיימות גרסאות ESG, והם כוללים חברות שמצהירות ומציגות שיפור עקבי ומתמשך בתחום

משבר הקורונה והנזק הכלכלי שהגיע בעקבותיו שימש מקפצה משמעותית לאחד התחומים הצומחים ממילא בעולם: תחום ההשקעות האחראיות, ה- ESG (Environmental, social and governance). המשמעות היא השקעה שלוקחת בחשבון, לצד חתירה למקסום הרווח, גם שיקולים של התחשבות בסביבה ותרומה לקהילה, מניעה או צמצום של זיהום סביבתי, יחס הוגן לעובדי החברה, שקיפות, ממשל תאגידי תקין ועוד. בישראל, תחום זה נמצא יחסית בחיתוליו, אך בעולם הוא מתפתח בקצב מואץ כבר יותר מעשור. ההבנה שרווח כלכלי ומודעות סביבתית אינם מנוגדים, אלא דווקא עשויים לחזק זה את זה – מושרשת בימים אלה בחברות עסקיות גלובליות רבות.

 

באופן כללי, מודעות הצרכנים למוצרים שהם קונים ולחברות שמייצרות אותם עלתה פלאים בשנים האחרונות והם הפכו ביקורתיים ודקדקניים יותר ברכישות שהם מבצעים. מחקר שביצעה חברת IBM בקרב עשרות אלפי צרכנים מ-29 מדינות בעולם, גילה איזה משקל מעניקים צרכנים לשיקולים אתיים בהרגלי הצריכה שלהם. כשליש ממשתתפי הסקר העידו שבמהלך שנת 2019 נקטו בצעדים אקטיביים והפסיקו לרכוש מותגים שאהבו בשל העובדה שהם לא תאמו את הערכים ואת השקפת העולם שלהם. 70% אף ציינו שם מוכנים לשלם פרמיה של 35% בעבור מוצרים ממוחזרים או ידידותיים לסביבה.

 

מדובר במגמה שמתכתבת עם עולם ההשקעות: עושה רושם כי משקיעים רבים בוחרים להתמקד בחברות שהשקעה בהן מאפשרת למקסם את הרווח הסביבתי-חברתי במקביל למקסום הרווח הכלכלי. למעשה, כמה מגופי ההשקעה הגדולים בעולם כבר משלבים באופן אינטנסיבי יותר השקעות עם אוריינטציה חיובית לסביבה, חברה, קיימות וממשל תאגידי. לראיה, קרן הפנסיה היפנית, שהינה קרן הפנסיה הגדולה בעולם, הוסיפה בשנים האחרונות לתיק הנכסים שלה אג"ח ירוקות - אג"ח של חברות, בעיקר מתחומי התשתית והאנרגיה, שפעילותן מאפשרת להגדיר מיזמים כירוקים - ומגוון נכסים אחרים ממוקדי ESG. לארי פינק, מנכ"ל ונשיא בלאקרוק, חברת ניהול ההשקעות הגדולה בעולם – הצהיר בתחילת שנת 2020 על כוונתו למשוך השקעות מחברות שיותר מ-25% מהכנסותיהן מגיעות מייצור חשמל באמצעות פחם.

 

ישנה ציפייה הולכת וגוברת מצד גופים מוסדיים ברחבי העולם וגם מצד חוסכים ומשקיעים פרטיים לעמידה של חברות בסטנדרטים גבוהים של התנהלות מוסרית, שקיפות מקסימלית וזיקה סביבתית. ציפייה זו לא פוסחת על חברות ענק ותיקות ובינלאומיות: כנגד ענקית האנרגיה העולמית אקסון מובייל, מתנהלת בימים אלו תביעה אשר בבסיסה עומדת הטענה שחברת האנרגיה ידעה לאורך שנים על ההשפעה המזיקה של פעילותה על הסביבה, אך הכחישה זאת בפני המשקיעים. על פי פרסום של עיתון הגארדיאן הבריטי, חברת הדלקים אחראית, לצד חברות נוספות, לכשליש מפליטת גזי החממה בעידן הנוכחי.

 

הגרסה הירוקה של המדד

לרוב המדדים המובילים בעולם קיימות גרסאות ESG S&P500 ESG, נאסד"ק ESG ואפילו בבורסה בת"א קיים מדד מעלה, המדד היחיד בישראל שמאפשר השקעה המבוססת על קריטריונים של אחריות חברתית. בהקשר הזה יש לציין שלא רק חברות בעלות אוריינטציה סביבתית בהכרח נכנסות למדד, אלא גם כאלה שמציגות או מצהירות על יעדים לשיפור תהליכי הייצור המזהמים שלהן, למשל. הגישה הרווחת דוגלת במתן ציונים חיוביים לחברות שמצהירות ומציגות שיפור עקבי ומתמשך בתחום, וכן לכאלה שנוקטות בצעדים אופרטיביים בתחומי ה-ESG על אף היותן מזהמות או מזיקות בבסיס פעילותן. הציפייה היא לראות תהליך שיפור מתמשך לאורך זמן.

 

כשבוחנים את ביצועי המדדים בגרסת ה-ESG ביחס למדדים ה"רגילים" באותה קטגוריה, אפשר לראות שביצועי המדדים ה"ירוקים" לא נופלים מביצועי המדדים הרגילים, ובחלק מן המקרים אף מציגים תשואה עודפת ביחס אליהם. כך למשל, על פי נתוני סוף חודש יוני, מדד ה-s&p500 השיג ב-12 החודשים האחרונים תשואה של 8.4%, בעוד שמדד ה-s&p500 ESG הציג ביצועים של 11.5% באותה התקופה. ב-3 השנים האחרונות השיגו שני המדדים תשואה שנתית ממוצעת של כ-10.9%. מדד ה-MSCI world הניב תשואה שנתית ממוצעת של 7.7% ביחס למדד הירוק MSCI ESG leaders שהניב 8.4% בתקופה זו.

 

כיום, הנושא הסביבתי הוא חלק בלתי נפרד מההתנהלות של מרבית החברות העסקיות, אם באופן ישיר -באמצעות תהליכי הייצור, או באופן עקיף באמצעות תרומה לחברה ולקהילה. ניתן להניח לפיכך, כי חברות שלא תבצענה התאמות למגמה שהולכת וצוברת תאוצה עלולות למצוא עצמן מחוץ למשחק.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.