קריסת קרן הגידור ארצ'גוס: איך הצליח משקיע דרום קוריאני לטלטל את וול סטריט?

בסוף חודש מרץ נפוצו ידיעות על קריסתה של קרן הגידור הדרום קוריאנית ארצ'גוס קפיטל. האירוע הוביל להפסדים גבוהים לבנקים גדולים בעולם, לאחר שהיו חשופים לפוזיציות הגבוהות של הקרן. איזו פגיעה יצרה נפילת הקרן ומהם הלקחים המרכזיים מהאירוע?

"בסוף חודש מרץ נפוצו ידיעות על קריסתה של קרן הגידור הדרום קוריאנית ארצ'גוס קפיטל". בנק על רקע דולרים
סיוון הושמנד
|
29 אפריל, 2021

להלן תמלול הסרטון:

מה הוביל לנפילתה של ארצ'גוס?

שלום אלון, קרן הגידור ארצ'גוס קפיטל ששמה לא יורד מהכותרות בשבועות האחרונים תפקדה למעשה כפמילי אופיס והוקמה ע"י המשקיע הדרום קוריאני ביל הואנג. השקעות כושלות שביצעה הקרן ופוזיציות גדולות מאוד שהיו לה בהן ללא כל גילוי, הובילו ללחץ מכירות כך שאותן מניות ירדו בחדות באפקט דומינו. במקביל, הבנקים שמימנו את פעילותה של ארצ'גוס דרשו את הערבויות וכשהיא לא יכלה להחזיר להן, הם החלו למכור את המניות שהחזיקו כבטחונות. מדובר במהלך שנקרא Margin Call, שבגלל הפוזיציות הגדולות והמינוף שבו עבדה הקרן יצר תנודתיות חריפה וקצרת טווח בשוק ההון. הבנקים שמימנו את הפעילות של הואנג הם מהגדולים בעולם וביניהם גולדמן זאקס, מורגן סטנלי, קרדיט סוויס ונומורה.

 

סיון, חלק מהבנקים חוו הפסדים גדולים מאוד, אך היו גם כאלה שהצליחו למכור בלילה שלפני קריסת הקרן, פוזיציות שהיו קשורות לארצ'גוס. תוכלי לספר על כך?

קריסתה של הקרן הובילה להפסדים גבוהים בכמה מגופי ההשקעות הגדולים בעולם, המוערכים בעשרות מיליארדי דולרים. עם זאת, היו מספר בנקים גדולים אשר מכרו כמה מהפוזיציות היותר מסוכנות שלהם לקרנות גידור אחרות בלילה שלפני חשיפת נפילתה של הקרן והמכירות ההמוניות שהגיעו בעקבותיה. צעד זה סייע להם ולמחזיקי המניות שלהם, ומנע מהם הפסד גדול.

 

ולסיום סיון, אילו לקחים אפשר להפיק מהסיפור של קריסת קרן ארצ'גוס?

ראשית, חשוב לציין שבראש הקרן עומד ביל הואנג, משקיע מפוקפק שכבר הודה בעבר כי ביצע פעולות מסחר על בסיס מידע פנים, ואף נאסר עליו לסחור בבורסת הונג קונג כבר לפני עשור. על אף כל אלה הוא הצליח לחזור בדלת האחורית ולהשקיע מחדש בעזרת ארצ'גוס תוך שהוא מקבל לגיטימציה מגופי ההשקעות הגדולים בעולם. כמה מהשאלות המרכזיות שעולות בסיפור הזה נוגעות למידת האפקטיביות ובדיקות שמבצעים הבנקים לפני ביצוע השקעות, נוכחות הרגולטור ופרצות בחוק שאפשרו לו לקיים את פעילותו. בכל מקרה, תהליך הפקת הלקחים מהאירוע כבר החל, וככל הנראה יתבצעו שינויי רגולציה כאלה ואחרים. מספר בכירים במחלקת ניהול הסיכונים של קרדיט סוויס הודיעו על פרישתם המידית בעקבות המקרה, ונדמה שעדיין רב הנסתר על הגלוי בפרשה שטלטלה את וול סטריט.

 

גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 29/04/2021 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.