האם משיכת קרן השתלמות משתלמת?

קרן ההשתלמות שלכם תהפוך לנזילה בקרוב? יכול להיות שאתם כבר חושבים איך לנצל את הכסף לשיפוץ הבית, החלפת הרכב או עבור החופשה המפנקת שאתם חולמים עליה כבר הרבה הרבה זמן. שנייה לפני שאתם מקבלים ההחלטה על משיכת קרן השתלמות, האם אכן מדובר בצעד משתלם?

ענת כנפו תבור
|
03 פברואר, 2020

תפריט משנה

 

1. קרן השתלמות נחשבת לאחד ממכשירי החיסכון האטרקטיביים ביותר בישראל, בזכות הטבות המס הייחודיות שהיא מעניקה. תוכלי לפרט מהן ההטבות וכיצד ירוויחו חוסכים שיתמידו בחיסכון?

החיסכון שלנו בקרן ההשתלמות, בדומה למכשירי חיסכון אחרים, מושקע בשוק ההון במטרה להניב תשואה לאורך השנים. היתרון הייחודי והמוכר יותר בקרן ההשתלמות הוא פטור מתשלום מס על הרווחים שנצבור במהלך השנים עד התקרה הקבועה בחוק, שעומד כיום על 25% מהרווח הריאלי. המשמעות היא, שככל שנתמיד ונחסוך יותר שנים – ההטבה תהפוך משמעותית יותר ותוכל להגיע במצטבר עד לאלפי שקלים! כאן המקום להזכיר הטבה משמעותית נוספת, שקיימת גם בשלב הפקדת הכספים בהתאם לתקרות שנקבעו בחוק. עצמאים נהנים מכך שההפקדות לקרן ההשתלמות נחשבות כהוצאה מוכרת, והשכירים שבינינו נהנים מהשתתפות המעסיק בחיסכון כאשר חלק זה פטור ממס.

 

2. ענת, הזכרת מקודם את העובדה שהפטור ממס על הרווחים משמעותי יותר לחוסכים מתמידים. מאילו עוד יתרונות ייהנו חוסכים שלא ימהרו למשוך את הכספים בקרן ההשתלמות?

כמו שאמרתי, קרן ההשתלמות משקיעה במגוון אפיקים בשוק ההון, וזאת במטרה לייצר תשואה על הכסף ולהגדיל את החיסכון. כאן יש יתרון לחוסכים שימתינו בסבלנות: הכספים שצברתם וגם הכספים שאתם מפקידים באופן שוטף, ימשיכו להיות מושקעים בשוק ההון וליהנות מאפקט הריבית דריבית. כלומר, השפעת התשואה הופכת משמעותית יותר ככל שהחיסכון הוא לתקופת זמן ארוכה יותר. דבר נוסף וחשוב לא פחות – הוא שאם תתמידו בהשקעה לטווח ארוך, הכספים שתצברו לאורך השנים אף יוכלו לשמש לכם כמקור הכנסה נוסף לאחר הפרישה, לצד החיסכון הפנסיוני. חשוב לציין שאם לא משכתם את הכספים לאחר שהפכו נזילים, הוותק של הקופה נשמר ואתם תוכלו למשוך את הכספים בכל זמן שתבחרו. הקרן תמשיך להיות נזילה בכל עת גם בעתיד הרחוק.

 

3. ולסיום, אם בכל זאת יש צורך דחוף בכספים שנצברו, האם יש אפשרות נוספת שתאפשר לשמור על היתרונות בקרן?

אם אין ברירה וחייבים להשתמש בכספים שנצברו, קיימות אפשרויות נוספות שכדאי להכיר. ניתן למשוך את הכספים באופן חלקי ובכך לשמור לפחות על חלק מהחיסכון בקרן. אופציה נוספת, היא האפשרות ליטול הלוואה על חשבון הקרן.  יש לזכור כי משיכת קרן ההשתלמות היא צעד בלתי הפיך, ולפני שלוקחים החלטה כדאי לבחון טוב את האפשרויות השונות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר