היתרונות של קרן ההשתלמות שאתם חייבים להכיר

קרן השתלמות נחשבת לאחת ההטבות המשמעותיות ביותר עבור שכירים וגם עבור עצמאים. יתרונות ייחודיים כמו משיכת כספים ללא מס עד לתקרה, מעבר בין מסלולים ואפילו חיסכון עד הפנסיה תוך שמירה על כל הזכויות – הופכים את קרן ההשתלמות למשתלמת במיוחד.

"קרן השתלמות נחשבת לאחת ההטבות המשמעותיות ביותר עבור שכירים וגם עבור עצמאים". זכוכית מגדלת עם גרף
מיקי טובי
|
30 מאי, 2021

תפריט משנה

להלן תמלול הסרטון:

מי יכול לחסוך בקרן השתלמות?

שלום לאה, קרן ההשתלמות היא אחד מאפיקי החיסכון האטרקטיביים שקיימים כיום בישראל. במקור נולדה קרן ההשתלמות כדרך לממן השתלמויות מקצועיות לעובדים שכירים, ועם הזמן הפכה לחיסכון לכל מטרה. שכירים וגם עצמאים יכולים לחסוך בקרן ההשתלמות לטווח הבינוני ואפילו ארוך, כך שקרן ההשתלמות היא חיסכון שמלווה אותנו לעיתים קרובות במשך עשרות שנים. אם אתם שכירים, רק המעסיק הוא זה שיכול לפתוח עבורכם קרן השתלמות, אולם אם אתם עצמאים תוכלו לפתוח קרן השתלמות בעצמכם ולהתחיל להפקיד בה כספים. עובדים שכירים שהמעסיק פתח עבורם קרן השתלמות ייהנו מהפקדות לקרן על חשבון המעסיק בשיעור של עד 7.5% מהשכר שלהם, כאשר הטבת המס ניתנת עד לתקרת שכר של 15,712 ש״ח בחודש*, כך שאפשר לראות בקרן ההשתלמות כמעין תוספת שכר. העובדים מפקידים כספים בגובה של לפחות שליש מההפקדה של המעסיק, והמשמעות היא שאם המעסיק מפקיד 7.5%, העובדים מפקידים לפחות  2.5% מהשכר. עצמאים המפקידים לקרן ההשתלמות יכולים ליהנות מהטבות מס על ההפקדה שאינה עולה על 4.5% מהכנסתם השנתית הקובעת, כלומר ההפקדות האלה נחשבות עבורם להוצאה מוכרת.

 

מיקי, תוכל לחדד את היתרונות המשמעותיים של קרן ההשתלמות?

כמו שהזכרתי קודם, ההטבה המשמעותית ביותר שלא קיימת באף מכשיר חיסכון אחר, היא האפשרות ליהנות מפטור ממס על הרווחים שנוצרו בקרן בהתאם לתנאי המשיכה. כאשר המשיכה נעשית לאחר שש שנים לפחות מיום ההפקדה הראשונה או לאחר שלוש שנות ותק, אם משתמשים בכסף לצורכי השתלמות. ככל שהחיסכון ארוך יותר, שווי ההטבה הולך וגדל - כל שנה נוספת שבה נשאיר את הכסף בקרן, עשויה להניב לנו רווחים נוספים ולהגדיל את שווי הטבות המס. בנוסף, ההפקדות שמבצע המעסיק על חשבונו עד לתקרה הקבועה בחוק , אינן נחשבות כהכנסה שחייבת במס, כלומר העובד לא משלם עבורן מס במשכורתו החודשית. קרן ההשתלמות מציעה לחוסכים בה מגוון מסלולי השקעות ברמות סיכון שונות, כך שכל חוסך יכול לבחור את המסלול המועדף והמתאים לו. אם למשל התחלתם לחסוך עכשיו בקרן ההשתלמות ואתם מייעדים אותה לטווח הארוך, תוכלו לשקול חיסכון במסלול עם חשיפה גבוהה למניות שיאפשר לכם להגדיל את פוטנציאל התשואה. בכל מקרה, ניתן לבחור בין מסלול השקעה אחד לאחר בהתאם לצורך בצורה חופשית מבלי לשלם מס.

 

ולסיום, דיברת קודם על חיסכון בקרן ההשתלמות לטווח הארוך. אני מבינה שאין חובה למשוך את הכספים לאחר שש שנים כשהקרן הופכת נזילה – אז מהן האפשרויות לחיסכון ארוך טווח בקרן ההשתלמות?

כיום, כאשר תוחלת החיים עולה, החיסכון שאנחנו צפויים לצבור בקרן הפנסיה לא תמיד מספיק לנו. אם נבחר לשמור את קרן ההשתלמות עד לגיל הפרישה, נוכל ליהנות מתוספת משמעותית לפנסיה שלנו, ולמעשה להרוויח פעמיים: גם נגדיל את החיסכון הפנסיוני וגם ניהנה מהטבות מס בהיקף גדול יותר. גם אם קרן ההשתלמות כבר הפכה נזילה, ניתן להמשיך ולהפקיד אליה כספים שעשויים ליהנות מתשואה לאורך זמן. אם אתם זקוקים לכסף זמין, אפשר לשקול לקחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות שניתנת לרוב בתנאים אטרקטיביים. כך תוכלו להמשיך לחסוך בקרן ההשתלמות שלכם וגם לשמור על הזכויות שצברתם. כמובן שאפשרות המשיכה תעמוד לרשותכם ותוכלו להשתמש בה בכל זמן שתרצו.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 30/05/2021 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני. *נכון לשנת 2021.