"חיסכון לכל ילד" – איפה לחסוך?

ענבל בליימן
|
31 ינואר, 2017

 

תוכנית "חיסכון לכל ילד" יצאה לדרך ובמסגרתה יפקיד משרד האוצר הפקדה חודשית של 50 ₪ לכל אחד מילדכם עד שיגיע לגיל 18. מדובר בעשרות שנים של חיסכון, שאם יושקע בחכמה יהיה עוגן חשוב לתחילת הדרך העצמאית של ילדכם. מדוע יש עדיפות להפקדת החיסכון לקופת גמל על פני תוכנית החיסכון בבנקים?

 

תמליל הסרטון:

 

שלום ענבל, מהי תוכנית "חיסכון לכל ילד"?

החל מינואר השנה יפקיד ביטוח לאומי 50 ₪ בכל חודש עבור כל ילד במדינת ישראל, מהרגע שנולד ועד שיגיע לגיל 18. הפקדה זו היא בנוסף לקצבת הילדים. מעבר לכך, ההורים יכולים להוסיף 50 ₪ נוספים מידי חודש מתוך קצבת הילדים, וכך להכפיל את סכום החיסכון עבורו ל-100 ש"ח בחודש. כל הורה יכול לבחור להפקיד את הכספים לקופת גמל או לתוכנית חיסכון בבנק. את הכסף ניתן למשוך כשהילד יגיע לגיל 18, או להמשיך להפקיד לקופה עד שיגיע לגיל 21 וליהנות ממענק נוסף של 500 ש"ח. חשוב שתדעו שתקופת הבחירה היא עד סוף מאי 2017 ועבור ילדים חדשים, במהלך החצי שנה הראשונה מיום היוולדו של הילד. לאחר מכן, ביטוח לאומי יבחר עבורכם היכן יתנהל החיסכון.

 

מדוע עדיף לנהל את הכסף בקופת גמל?

לפי הנתונים שפרסם משרד האוצר, רוב הציבור העדיף באופן מובהק להפקיד את החיסכון לקופות גמל על פני תוכניות החיסכון בבנק. , אמנם הריבית בבנק מובטחת, אבל היא עדיין נמוכה משמעותית מהתשואות שהניבו קופות הגמל בשנים האחרונות. חשוב לדעת שבקופ"ג יש גמישות שלא קיימת בבנקים, למשל, בקופות גמל יש מגוון של מסלולי השקעה לבחירתכם ברמות סיכון שונות - החל ממסלולים סולידיים ועד למסלולים מנייתיים, וניתן לעבור ממסלול למסלול או בין קופות גמל בכל עת כרצונכם מבלי לשלם עמלת פירעון מוקדם או מס. לעומת זאת, אם תבחרו בתוכנית חיסכון בבנק תהיו חייבים להישאר באותו הבנק עד שהילד יגיע לגיל 18 ולעיתים גם באותו מסלול ריבית. בהשקעה לתקופה כל כך ארוכה חייבים גמישות, ולכן אנו מאמינים שההפקדה לקופות גמל עדיפה.

 

אז איך לבחור את קופת הגמל שמתאימה לי?

היות ומדובר בחיסכון ארוך טווח שבסופו של דבר מיועד לתת לילדים שלכם את הדחיפה הראשונית לחיים עצמאים מוצלחים, חשוב שתקדישו מחשבה לבחירת הגוף המנהל המתאים. גלשו לאתר "גמל-נט" של משרד האוצר והשוו את התשואות שהשיגו קופות גמל עם מסלולי השקעה דומים. אל תספקו בתשואה של השנה האחרונה, בדקו גם את התשואה על פני תקופה ארוכה יותר, אפילו 5 או עשר שנים. כך תדעו אלו קופות גמל הצליחו בשנות הגאות בשוק ההון וגם איך הן התמודדו עם תקופות השפל. זה יעזור לכם לבחור קופת גמל שהצליחה לאורך זמן, ,אנחנו מאמינים שתעשו את הבחירה הנכונה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 31/01/2017 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.* אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי המותאם לצרכי הלקוח.* אין במידע המפורט לעיל כדי למצות ו/או להחליף את הוראות ההסדר התחיקתי בעניין אופן בחירת קופת גמל להשקעה או בנק במידה וההורה לא בחר גוף מנהל