יוצאים לעצמאות – איך למקסם את החיסכון לפנסיה שלכם

בשמת שערי בלוך
|
01 מאי, 2019

בשנים האחרונות נקבעה חובת חיסכון לפנסיה גם לעצמאים כדי לאפשר להם להיערך טוב יותר לגיל הפרישה.

להלן תמלול הסרטון:

למה בעצם עצמאים צריכים לחסוך לפנסיה וכמה כסף הם צריכים לחסוך?

שלום לאה, מ-2017 גם עצמאים חייבים להפקיד לחיסכון הפנסיוני. כמו שכירים, גם עצמאים מתבגרים וירצו לפרוש לפנסיה בסופו של דבר ולהעביר את המושכות בעסק לדור הבא. עצמאים רבים משקיעים את ההכנסות חזרה בעסק ומתקשים להתמיד בחיסכון לאורך זמן. כדי לעזור להם להגיע מוכנים יותר לגיל הפרישה נקבעה חובת חיסכון לפנסיה שגם מזכה אותם בהטבות מס משמעותיות. עצמאים נדרשים לחסוך שיעור מההכנסה החייבת במס עד לתקרות שנקבעו בחוק. לדוגמה, אם ההכנסה שלכם הייתה גבוהה מ-123 אלף שקלים בשנה, הסכום המינימלי שתהיו חייבים להפקיד לקרן הפנסיה יהיה כ-10,500 שקלים בשנה או 873 שקלים מדי חודש.

בשמת, איך העצמאים שצופים בנו עכשיו יכולים לחסוך לפנסיה בצורה הכי טובה?

קודם כל, חשוב לבחור את סוג החיסכון הפנסיוני שמתאים לצרכים שלכם. בקרן פנסיה נבחרת למשל, עצמאים ושכירים יכולים לחסוך לפנסיה וליהנות מדמי ניהול מופחתים למשך 10 שנים ולהנות מכיסוי ביטוחי ללא צורך במילוי הצהרת בריאות. עצמאים רבים מתקשים להעריך כמה ירוויחו במהלך השנה ומפקידים לקרן הפנסיה רק בסוף השנה. במקרה זה הם עלולים לפספס את התשואות על ההפקדות לקרן לאורך השנה. נסו להעריך מה תהיה ההכנסה השנתית שלכם בקיזוז הוצאות ולהפקיד מדי חודש לפחות את הסכום המינימלי שמתחייב בחוק. אם תהיה שנה מוצלחת בעסק תוכלו תמיד להפקיד עוד סכום חד-פעמי לקרן בסוף השנה. ואם תהיה שנה פחות מוצלחת, תדעו שעשיתם את המינימום כדי לדאוג לעתיד שלכם. בכל מקרה תוכלו ליהנות מהטבות מס על ההפקדה לחיסכון.

 

לסיום, האם הפקדה חודשית לקרן הפנסיה משפיעה גם על הכיסוי הביטוחי בקרן? ומה עוד חשוב לעצמאים לדעת?

נקודה חשובה. הפקדה חודשית לקרן הפנסיה תאפשר לכם לשמור על רצף הכיסוי הביטוחי שלכם בקרן. אם תבחרו להפקיד רק בסוף השנה אתם עלולים לפגוע בכיסוי הביטוחי שלכם בקרן הפנסיה. חשוב להבין הפקדה בסכום נמוך יותר תקטין את הכיסוי הביטוחי בקרן הפנסיה ותוביל לצבירת סכום נמוך יותר לגיל הפרישה. תוכלו להגדיר את תדירות ההפקדות שתבחרו בהצטרפות לקרן פנסיה נבחרת באמצעות מילוי טופס דיגיטלי פשוט ומהיר, גם מהנייד. בין אם תבחרו בקרן נבחרת או בכל מכשיר חיסכון אחר, חשוב לזכור להעביר לרואה החשבון את האישור על ההפקדה כדי שתוכלו להזדכות על כך בחישוב המס בדוח השנתי.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 01/05/2019 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.