מתחילים לחסוך? קחו בחשבון את נושא ההעברה הבין דורית

כשאנחנו בוחרים מכשיר חיסכון או השקעה, כדאי לקחת בחשבון גם את נושא ההעברה הבין דורית והירושה. מדוע מדובר בנושא כל כך חשוב, ואיזה אפשרויות מציעה קופת גמל להשקעה בהיבט הזה?

"כשאנחנו בוחרים מכשיר חיסכון או השקעה, כדאי לקחת בחשבון גם את נושא ההעברה הבין דורית והירושה". אינפוגרפיקה של טופס ומשפחה
גיל בן נאים
|
02 יולי, 2020

תפריט משנה

להלן תמלול הסרטון:

 

1. מהי החשיבות בתכנון העברה בין דורית?

שלום איתי, בכל חיסכון או השקעה, יש לקחת בחשבון גם מצבי קיצון, כמו מוות חלילה. נכון, לא נעים במיוחד לעסוק במוות או במחשבות על מה שיקרה לאחריו, אך בכל זאת, מדובר בנושא מהותי כשמדובר בכספים שאנחנו חוסכים בעמל רב לאורך השנים. באיזו קלות יועברו הכספים שהותרנו למוטבים או ליורשים? מה האפשרויות שעומדות בפניהם לשימוש בכסף? איזה מיסוי, אם בכלל, עשוי לחול על כספים אלה? שאלות אלה הן חשובות וקריטיות לתהליך קבלת הכספים ולבחירת מכשיר ההשקעה. בקופת גמל להשקעה, למשל, קיימים יתרונות שמאפשרים התנהלות קלה וגמישה עם הכסף במקרה של פטירת החוסך חלילה. בראש ובראשונה, קיימת אפשרות לקבוע מוטבים. עצם קביעת המוטבים מקל משמעותית על תהליך קבלת הכספים ומאפשר להם לקבל אותם ללא צורך בהוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה. כדי שזה יקרה, יש לדאוג מראש למינוי המוטבים ועדכון שלהם במידת הצורך. במקרה של שינוי במצב האישי או המשפחתי, למשל גירושין או לידת ילד, יש לעדכן את המוטבים.

 

2. גיל, כיצד בא לידי ביטוי נושא ההעברה הבין דורית בקופת גמל להשקעה - או במילים אחרות – באיזה אופן יכולים המוטבים למשוך את הכספים בקופה ומה המשמעות מבחינת תשלום המס?

יש מספר אפשרויות שעומדות בפני המוטבים היורשים בקופת גמל להשקעה. האפשרות הראשונה היא פשוט למשוך את הכספים בסכום חד פעמי כנגד תשלום מס רווח בשיעור של 25%, בדיוק כמו משיכה רגילה מקופת גמל להשקעה. אפשרות נוספת היא לפתוח קופת גמל להשקעה חדשה על שם המוטבים או היורשים ולהעביר את הכספים לחשבון החדש, באופן שאינו נחשב לאירוע מס. אותם כספים ימשיכו להיות מושקעים בשוק ההון באמצעות קופת הגמל להשקעה והחוסכים יוכלו למשוך אותם בזמן שיבחרו. תשלום המס רווח הון, יבוצע רק  בעת משיכת הכספים ולמעשה החוסכים נהנים מדחיית תשלום מס רווח הון.

 

3. ולסיום, הזכרת קודם אפשרות של משיכת הכסף בסכום חד פעמי. יש אפשרות למשוך את הכסף כקצבה, למשל?

בהחלט. יש עוד אופציה למשיכת הכספים: מוטבים או יורשים מעל גיל 60 שיבחרו לקבל את הכספים כקצבה, יוכלו להעביר אותם לקופה לקצבה ולקבל פנסיה פטורה ממס. במקרה הזה אפשר לומר שבעקיפין כל הרווחים שנצברו לאורך השנים יהיו פטורים ממס. כאן המקום לציין שנכון להיום, טרם עודכנו התקנות ולכן האפשרות להעביר את הכספים לקופה לקצבה עדיין לא קיימת בשלב זה. האפשרות למשיכת הכספים כקצבה תוכל להתממש רק לאחר תיקון התקנות. בשורה התחתונה, קופת גמל להשקעה מאפשרת גמישות בכל הנוגע לנושא הירושה וההעברה הבין דורית, כאשר כל חוסך יכול לבחור את האופציה המתאימה לו ביותר.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 02/07/2020 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.