עושים סדר פסח גם בחסכונות: מה חשוב לבדוק?

חג הפסח הוא הזדמנות מצוינת לעשות סדר בכל הקשור לכספי החיסכון שלנו – פנסיוניים, פיננסיים והתקציב המשפחתי. מה כדאי לבדוק ואיך עושים את זה בקלות? בואו נתחיל

"חג הפסח הוא הזדמנות מצוינת לעשות סדר בכל הקשור לכספי החיסכון שלנו – פנסיוניים, פיננסיים והתקציב המשפחתי". אינפוגרפיקה של ארגון מסמכים
אסף שטרנברג
|
03 אפריל, 2022

תפריט משנה

להלן תמלול הסרטון:

לצד הסידורים הרבים שיש לכולנו סביב החג והמפגשים המשפחתיים, כדאי להקדיש גם זמן לכל מה שקשור בהתנהלות הכלכלית שלנו. אז נתחיל עם החיסכון הפנסיוני, אחד החסכונות החשובים ביותר בחיינו. איך עושים סדר בחסכונות לטווח הארוך?

שלום אלון, בין אם אנחנו שכירים או עצמאיים, סביר שלכל אחד מאיתנו יש חיסכון לפנסיה, שכן כיום המדינה מחייבת את כולנו לחסוך כסף לטובת הפרישה. בתור התחלה, כדאי להבין כמה כסף יש לנו במכשירי החיסכון השונים: בקרן הפנסיה, בקופת הגמל ובקרן השתלמות. ייתכן מאוד שיש לנו חיסכון במכשיר אחד בלבד, או במספר מכשירים גם יחד. הדרך הפשוטה ביותר לקבל מידע מפורט על החסכונות שלנו היא באמצעות כניסה לאתר המסלקה הפנסיונית של משרד האוצר, אתר שמרכז לכולנו את המידע מכל הגופים המנהלים על החסכונות שברשותנו. לאחר שבדקנו כמה כסף יש לנו והיכן הוא מנוהל, כדאי שנבדוק האם מסלולי ההשקעה והביטוח שבהם אנחנו חוסכים מתאימים לנו. האם אנחנו חוסכים צעירים עם שנות חיסכון רבות לפנינו? או חוסכים מבוגרים שעומדים בפני פרישה? האם יש לנו ילדים, או שאנחנו רווקים? הנתונים האלה משפיעים במידה משמעותית על המסלולים שעשויים להיות מותאמים לנו. לכן, חשוב להיוועץ גם עם בעל רישיון פנסיוני, אשר יסייע בהכוונה וימליץ על ביצוע שינויים כאלה ואחרים בהתאם לנתונים האישיים שלכם.

 

אסף, ומה לגבי החסכונות הנזילים, כמו חיסכון לילדים או חסכונות למטרות שונות?

חסכונות נזילים הם חלק בלתי נפרד ממאזן התקציב הביתי. החשיבות שלהם התחדדה מאוד בשנתיים האחרונות, בעקבות מגפת הקורונה. חיסכון ליום סגריר, חיסכון לילדים או חיסכון למטרות מסוימות כמו שיפוץ הבית או חופשה מסביב לעולם. בכל מקרה, חשוב שנוודא שכל חיסכון מותאם למטרה ולטווח ההשקעה שלנו. אם למשל מדובר בחיסכון עבור הילדים, המיועד ל-18 שנים או יותר, ניתן לשקול מעבר למסלול עם רמת סיכון גבוהה שיסייע בהגדלת פוטנציאל התשואה לאורך השנים. אם מדובר בחיסכון לטווח הקצר, לעוד שנה או שנתיים מהיום למשל, ניתן לשקול הימצאות במסלול סולידי על מנת לשמור על החיסכון מפני תנודתיות. חיסכון בקופת גמל להשקעה, למשל, מאפשר בחירה בין מגוון מסלולי השקעה ומעבר ביניהם בצורה חופשית וללא עלות. אפשר גם למשוך את הכספים בכל זמן שרוצים.

 

ולסיום, מה חשוב לבדוק בכל הנוגע להתחייבויות כמו הלוואות והוצאות קבועות אחרות?

מלבד החסכונות, כדאי שנבדוק האם ניתן להוזיל חלק מההתחייבויות שלנו – כמו משכנתה או הלוואות אחרות. אם יש לכם משכנתה שלקחתם לפני שנים רבות, ייתכן שיש מקום לבצע מחזור משכנתא בריביות נמוכות יותר. בנוסף, חשוב לדעת שניתן לקחת הלוואה גם על חשבון חסכונות כמו קרן השתלמות או קופת גמל. בדרך זו ניתן לשמור על היתרונות של הכספים הנזילים וגם ליהנות מהלוואה בתנאים נוחים לטובת הגשמת מטרות אחרות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 03/04/2022 הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.