המניות בשיא - מדוע אין הנפקות אקוויטי בת"א?

מוטי ברלינר
|
02 אפריל, 2015
גילוי נאות

תפריט משנה


הבורסה בת"א עלתה יותר משווקים אחרים לאחרונה. מה הסיבות לעליות והאם זה בא לידי ביטוי בהיקף ההנפקות של מניות חדשות?

 

תמליל הסרטון:

 
מדוע אין הנפקות אקוויטי בת"א?

מאז תחילת השנה הבורסה בתל אביב עלתה יותר מרוב השווקים בעולם. יש שיטענו שזה בסך הכול בגדר סגירת פערים מתבקשת, אחרי מספר שנים בהן שוק המניות המקומי דרך במקום. יש בזה משהו, אבל יש גם סיבות נוספות לעליות. ראשית, המשק הישראלי ממשיך להפגין יציבות, התמ"ג צומח בצורה נאה ושיעור האבטלה בשפל היסטורי. גם מבחינה תמחורית, המניות המקומיות נראות אטרקטיביות, בוודאי בהשוואה למניות בוול סטריט. ירידת הריבית האחרונה תורמת גם כן להעלאת המכפילים האפקטיביים בהם צריכות להיסחר המניות. בנוסף, המשקיע הישראלי השמרן נדחף יותר ויותר לאפיק המנייתי בשל התשואות האפסיות באגרות החוב.

 

האם המגמה החיובית הביאה לגידול בהנפקות האקווטי?

בעוד בוול סטריט העליות במדדים לוו בהנפקות של חברות חדשות, בארץ נמשך הקיפאון בתחום. למעשה, רק 5 מתוך 19 החברות הישראליות שהנפיקו את המניות שלהן ב- 2014, עשו את זה בבורסה בתל אביב. השאר העדיפו לרשום את המניות שלהן למסחר רק בוול סטריט. חשוב להדגיש כי היקף ההנפקות בבורסה בתל אביב גדל בצורה משמעותית בהשוואה ל- 2013, אבל זאת עדיין טיפה בים בהשוואה להיקף הכספי שמתגלגל בשוק המניות המקומי. זה מפתיע שלמרות היעדר חלופות השקעה סולידיות והנזילות הגבוהה של המשקיעים המוסדיים, היקף ההנפקות ממשיך להיות בשפל.

 

לסיכום, מה הסיבות לקיפאון בתחום?

יש לחברות בהחלט סיבות מוצדקות מדוע לא להירשם למסחר בבורסה בתל אביב. ראשית, הרגולציה המכבידה תחתיה צריכות לפעול החברות. תוסיף על זה את "כאב הראש" שעושה העיתונות לרבים מהמנהלים, כאשר היא מתמקדת (ומתערבת) יתר על המידה ברמת השכר שלהם, במקום בתוצאות העסקיות של החברה. גם לריבית הנמוכה ישנה השפעה שלילית, החברות יכולות לגייס מימון בנקאי או חוץ בנקאי זול יחסית, מה שמקטין את הצורך בגיוס הון בבורסה. בנוסף, החברות שכן מחליטות להנפיק את המניות שלהן, מעדיפות לעשות את זה מעבר לים, בעיקר בוול סטריט, שם הן יכולות לקבל תמחור גבוה יותר ולהיסחר במחזורי מסחר גדולים יותר. להערכתנו, ולצערנו, לא צפוי שינוי בהיקף ההנפקות בבורסה בתל אביב בעתיד הקרוב.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה צולמה בתאריך 29/03/2015 הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.

אפשר לעזור?

דרכים ליצירת קשר